The Capitals: Maroš Šefčovič se v předvolebním boji začal hlásit ke konzervativním hodnotám

© Shutterstock

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí.

///

BRATISLAVA

Šefčovič se hlásí ke konzervativním hodnotám: Místopředseda Evropské komise a kandidát na slovenského prezidenta Maroš Šefčovič se v rámci předvolební kampaně přihlásil ke konzervativním hodnotám. Po setkání s představiteli křesťanské církve podpořil myšlenku tradiční rodiny a odmítl adopce dětí páry stejného pohlaví.

Podle posledních průzkumů veřejného mínění je Šefčovič na druhém místě. Favoritkou je právnička Zuzana Čaputová.

Zkušený slovenský diplomat kandiduje na prezidentský post s podporou strany Smer-SD bývalého premiéra Roberta Fica. Předtím se uvažovalo o Šefčovičovi jako o kandidátovi evropské frakce sociálnědemokratické frakce (S&D).

Jeho nynější obrat ke konzervativní rétorice však není ničím zvláštním. Podobně se zachovali i jiní evropští komisaři, kteří se snažili získat politické body na domácí scéně. Například řecký eurokomisař Dimitris Avramopulos na úrovni EU souhlasil s dohodou mezi Řeckem a Severní Makedonií o novém názvu tohoto státu. V řeckých médiích však změnu kritizoval. Maďarský eurokomisař Tibor Navracsics zase v referendu v říjnu 2016 odmítl uprchlické kvóty navržené Evropskou komisí. Na setkání sboru komisařů se už ale proti návrhu nestavěl. (Zuzana Gabrižová, EURACTIV.sk, Sarantis Michalopoulos, EURACTIV.com)

///

ŘÍM

Italsko-čínské plány: EURACTIVu se podařilo získat exkluzivní memorandum, jehož součástí jsou kontroverzní plány, podle nichž by Čína měla s Itálií spolupracovat na výstavbě a rozvoji „silnic, železnic, mostů, civilní letecké dopravy, přístavů, energetiky a telekomunikací“. (Více čtěte na EURACTIV.com)

Vysokorychlostní trať stále čeká na politickou dohodu: Italská vláda se ani po pětihodinovém jednání nedohodla na nové vysokorychlostní trati, která by propojila italský Turín s francouzským Lyonem. V pondělí by přitom měl být vyhlášen tendr na dokončení prací. Evropská komise mezi tím již připravuje dopis italské vládě. Zdůrazňuje v něm, že projekt je důležitý nejen pro Itálii a Francii, ale i pro celou Evropu. Itálii hrozí, že pokud projekt nestihne dokončit včas, přijde o dotaci z EU ve výši 800 tisíc eur. (Gerardo Fortuna, EURACTIV.com)

///

LONDÝN

Labouristé a antisemitismus: Labouristické straně hrozí vyšetřování kvůli obvinění z antisemitismu. „Po obdržení několika stížností týkajících se antisemitismu v labouristické straně máme obavy, že se labouristé mohli dopustit nezákonné diskriminace lidí na základě jejich etnické nebo náboženské příslušnosti,“ uvedl mluvčí britské Komise pro rovnost a lidská práva (ECHR). Labouristé se obvinění brání a jakákoli nařčení z antisemitismu odmítají. (Samuel Stolton, EURACTIV.com)

///

PAŘÍŽ

En Marche zahájilo kampaň: Politické hnutí francouzského prezidenta Emmanuela Macrona odstartovalo 7. března svou kampaň před volbami do Evropského parlamentu. En Marche přitom cílí nejen na francouzské voliče, ale na celou Evropu. Spustilo proto nové webové stránky dostupné ve 24 jazycích, včetně češtiny.

The Capitals: Jak reagují země EU na Macronovu „evropskou renesanci“?

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí.

///

MADRID

Katalánský separatista spitzenkandidátem: Evropská svobodná aliance (EFA) sdružující národní regionální hnutí má svého lídra do evropských voleb. Je jím Oriola Junqueras, představitel katalánských separatistů. Junqueras je momentálně ve vazbě kvůli uspořádání nelegálního referenda o nezávislosti Katalánska a hrozí mu až 30 let za mřížemi. Přesto chce kandidovat nejen ve volbách do Evropského parlamentu, ale také ve španělských parlamentních volbách, které se konají již v dubnu.

///

BERLÍN

Příliš odlišní: Robert Habeck, spolupředseda německých Zelených, kritizoval Křesťanskodemokratickou unii (CDU) za její obrat v migrační politice poté, co se šéfkou strany stala Annegret Kramp-Karrenbauerová. Špatný je podle něj nejen nový přístup CDU k udělování azylu, ale také její klimatická politika. Informoval o tom deník Rheinische Post.

Na značné politické rozdíly mezi oběma stranami upozornil i ministr zdravotnictví Jens Spahn (CDU). Pro Welt am Sonntag uvedl, že si jen stěží dovede představit koalici mezi CDU a Zelenými. Ještě na konci února však zaznívaly z obou táborů jiné názory. „Společně se nám může dařit, momentálně pro nás neexistují přirozenější koaliční partneři,“ uvedla tehdy pro Bild am Sonntag Kramp-Karrenbauerová ve společném rozhovoru s předsedkyní poslaneckého klubu Zelených v Bundestagu Katrin Göring-Eckardtovou. (Claire Stam, EURACTIV.de)

///

VARŠAVA

Protest učitelů: Polští učitelé během března hlasují v referendu o vyhlášení celostátní stávky. Pokud návrh školských odborů podpoří, stávka bude trvat od 8. dubna až do doby, než se učitelům podaří dosáhnout požadovaného navýšení platů o zhruba 6 tisíc korun. (EURACTIV.pl)

///

ATÉNY

Trh s plynem: V Řecku poslanci hlasovali o novém energetickém zákonu, který má otevřít tamní trh s plynem. Podle zákona se má státní společnost DEPA rozdělit na obchodní část, která má být prodána soukromým investorům, a na infrastrukturní část, která by zůstala veřejná s možností vstupu nového menšinového podílníka. Zákon dále obsahuje nová pravidla pro výzkum a investice v oblasti geotermální energie a také měl položit základy nové státní výzkumné organizace.

Řecké HDP roste: Řecké úřady zaznamenaly za loňský rok 1,9% růst HDP. O meziročním nárůstu informoval i Eurostat. Podle jeho odhadů ale došlo při srovnání třetího a čtvrtého kvartálu roku 2018 ke snížení řeckého HDP o 0,1 %.

Právní řízení bez odezvy: Evropská komise včera oznámila zahájení nového právního řízení proti Řecku, a to kvůli neplnění předpisů v oblasti ochrany životního prostředí a sociálních záležitostí. Řecká vláda na to zatím nijak nereagovala. (Theodore Karaoulanis, EURACTIV.gr)

///

PRAHA

Evropa společně: Europoslanec Jaromír Štětina představil nové politické hnutí „Evropa společně“, které jako lídr kandidátky povede do květnových evropských voleb. Podle Štětiny ohrožují Evropskou unii protievropské síly zvenčí i zevnitř. Cílem jeho hnutí je ochrana jednoty EU či zastavení konfliktu na Ukrajině.

Europoslanec Štětina představil hnutí Evropa společně. Na kandidátce je Jan Povýšil a Petr Fischer

Na české politické scéně se objevilo další hnutí, které chce usilovat o křesla v Evropském parlamentu. Cílem Evropy společně je zachování jednoty EU.

Babiš v Bílém domě: Andrej Babiš jednal s Donaldem Trumpem o obchodních sporech mezi Evropou a Spojenými státy. Podle informací ČTK si Trump Babišovi postěžoval, že „Evropa je tvrdá“ a že jednání o clech jsou náročná. Trump hrozí Evropě uvalením cel na dovoz aut, podle Babiše by ale s dalším rozhodnutím měl počkat do evropských voleb. „Doporučil jsem, aby s rozhodnutím počkal na nový Evropský parlament a novou Evropskou komisi,“ řekl předseda vlády.

///

SOFIE

Bohatý pár zadržela policie: Majitelé hotelu Marinela v bulharské Sofii, ve kterém bydleli hosté summitů Rady EU během bulharského předsednictví, byli zatčeni. Policisté je zadrželi ve Španělsku na žádost bulharských úřadů. Vetko a Marinela Arabadžijevovi jsou podezřelí z účasti na organizovaném zločinu a praní špinavých peněz (Georgi Gotev, EURACTIV.com)

///

LUBLAŇ

Ministr zdravotnictví zápasí s nemocí: Slovinský ministr zdravotnictví Samo Fakin se od 18. února potýká se zdravotními problémy. Informoval o tom předseda vlády Marjan Šarec, podle kterého by se Fakin měl do čela resortu vrátit příští týden. Proslýchá se však, že se Šarec začíná poohlížet po novém ministrovi. Odchod Fakina by znamenal již čtvrtou personální změnu ve vládním kabinetu od září loňského roku. (Željko Trkanjec, EURACTIV.hr)

///

ZÁHŘEB

Maďaři se začínají zajímat o LNG: Maďarsko má zájem o vybudování terminálu pro zkapalněný zemní plyn (LNG) na chorvatském ostrově Krk včetně dvouproudého plynovodu mezi Chorvatskem a Maďarskem. Prohlásil to maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó. Dosud přitom Maďarsko zájem o LNG neprojevovalo. Za nenadálým obratem může stát nedávná návštěva amerického ministra zahraničí Mika Pompea nebo rozhodnutí chorvatské vládnoucí strany HDZ nehlasovat pro vyloučení maďarské strany Fidesz z frakce evropských lidovců (EPP). (Željko Trkanjec, EURACTIV.hr)

///

BĚLEHRAD

Plakáty proti médiím: V blízkosti sídla zpravodajské agentury Beta News se objevily kontroverzní plakáty s logem agentury a nápisem #FakeNews. Podobný incident nedávno zaznamenala i další místní média – deníky Danas a NUNS. Srbská mediální rada přitom Danas ani Beta News nikdy nekritizovala za šíření nepravdivých zpráv. Kritice naopak čelila většina provládních médií (Julija Simić, Beta-EURACTIV.rs)

///

BUKUREŠŤ

Co se stalo s proevropskou Aliancí: Volební komise odmítla zaregistrovat proevropskou Alianci 2020 skládající se z Unie zachraňte Rumunsko (USR) a strany PLUS bývalého evropského komisaře Daciana Ciolose. Podle lídrů Aliance 2020 za tím stojí nekalé manévry vládní koalice, která chce zabránit straně v kandidatuře. Volební komise tvrdí, že lídři USR a strany PLUS nemají oprávnění k tomu, aby své strany reprezentovali. O tom, zda jsou skutečně předsedy politických hnutí, by měl rozhodnout soud. (Bogdan Neagu, EURACTIV.ro)

///

SARAJEVO

Uhelná elektrárna za čínské peníze: Parlament Bosny a Hercegoviny dal i přes varování ze strany EU souhlas k vybudování nové uhelné elektrárny ve městě Tuzla za 767 milionů eur. Výstavbu bude financovat čínská Export Import Banka (EXIM). (Željko Trkanjec, EURACTIV.hr)