The Capitals: Macronovo hnutí před evropskými volbami nabírá na síle

[EPA/LUDOVIC MARIN]

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí.

///

PAŘÍŽ

Hnutí francouzského prezidenta Emmanuela Macrona se připravuje nejen na evropské volby, ale také na formování koalic v novém Evropském parlamentu. V sobotu proto uspořádalo setkání ve Štrasburku, kterého se zúčastnili zástupci evropských středopravých politických stran.

Podle agentury Reuters by mohl Macron sehrát v utváření nových politických sil v europarlamentu klíčovou roli, neboť ani Evropská lidová strana (EPP), ani evropští socialisté (S&D) nebudou schopni vytvořit parlamentní většinu. Zatím není jasná ani pozice francouzského prezidenta v otázce nového předsedy Evropské komise. Macron sice uvedl, že respektuje Manfreda Webera jako hlavního kandidáta EPP, na druhou stranu se ale necítí být vázán systémem tzv. spitzenkandidátů.

Europoslankyně a místopředsedkyně EPP Françoise Grossetêteová například již potvrdila, že ve volbách namísto své vlastní středopravé strany Les Republicains podpoří Macronovo hnutí. EPP se podle ní totiž neubírá správným směrem. Bývalý pravicový premiér Jean-Pierre Raffarin měl ve Štrasburku podobně emotivní projev.

Předseda frakce ALDE Guy Verhofstadt se ze zdravotních důvodů nemohl sjezdu ve Štrasburku zúčastnit. Účastníkům setkání proto zaslal alespoň video pozdrav. Stejně tak učinil i bývalý italský premiér Matteo Renzi, jehož Demokratická strana by po volbách chtěla s Macronem rovněž spolupracovat. Dosud se přitom řadila do frakce evropských socialistů.

Macron získal podporu také od portugalského premiéra a předsedy místních socialistů Antonia Costy, který ale trval na tom, že EU potřebuje zejména progresivní síly.

S portugalskými socialisty a italskými demokraty by Macronovo hnutí mohlo v Evropském parlamentu vytvořit skupinu čítající až stovku europoslanců. Myslí si to Nathalie Loiseauová, která stojí v čele jeho kandidátky.

„Ti, kteří tvrdí, že budeme izolováni a že nebudeme mít v parlamentu žádný vliv, zjistí, že se můžeme spolehnout minimálně na 100 zákonodárců,“ uvedla pro stanici RTL-LCI.  

Japonci kupují francouzské víno, ale ne sýry: Francouzský ministr zemědělství Didier Guillaume uvítal při příležitosti nedělního summitu G20 novou obchodní dohodu mezi EU a Japonskem. „Pro obchodní růst je to skvělá věc,“ uvedl. Vývoz francouzského vína se podle jeho slov od přijetí dohody zvýšil, sýr a maso ale při cestě na asijské ostrovy stále čelí administrativním překážkám. „Japonské úřady by mohly udělat několik kroků, díky kterým by to šlo rychleji,“ dodal. (EURACTIV.fr)

///

LONDÝN

Farage „setřel“ BBC: Předseda Strany pro brexit Nigel Farage se opřel do britské zpravodajské stanice BBC. „Jezdil jsem po celé zemi, hovořil každou noc s davy lidí a víte, kdo tam chyběl? BBC,“ prohlásil Farage v nedělním video rozhovoru pro BBC, kdy odmítl reagovat na některé z položených otázek. „A v souvislosti s vašimi otázkami už rozumím proč. Vás to zkrátka nezajímá, že?“ dodal Farage.

Moderátor se ho neúspěšně vyptával na kontroverzní témata, jako je třeba regulace zbraní, globální oteplování nebo privatizace britské národní zdravotní služby (NHS). (Samuel Stolton, EURACTIV.com)

///

BERLÍN

Kramp-Karrenbaurová nemá v plánu nahradit Merkelovou: Předsedkyně CDU Annegret Kramp-Karrenbauerová se do roku 2021 nechystá nahradit Angelu Merkelovou na pozici spolkové kancléřky. Uvedla to v rozhovoru pro německý deník Die Welt.

Na spekulace o dřívějším odchodu Merkelové z úřadu reagovala tvrzením, že: „Z mé strany jsou jakékoli intriky vedoucí ke změně vyloučené.”

///

MADRID

Přibývá Katalánců, kteří jsou proti nezávislosti. Z průzkumu, který provedla regionální agentura Opinion Studies Center vyplývá, že 48,6 % katalánských respondentů (v březnu to bylo 44,1 %) nepodporuje separatistické hnutí a je proti odtržení Katalánska od Španělska. Informoval o tom španělský deník El Pais.

///

ŘÍM

Referendum: Pravicový lídr Matteo Salvini nazval nadcházející volby do Evropského parlamentu referendem o jeho politickém programu. „26. května se nekonají eurovolby, ale referendum mezi životem a smrtí, minulostí a budoucností, svobodnou Evropou a Islámským státem založeným na nejistotě a strachu,“ řekl.

Krajně pravicové environmentální hnutí: Giuseppe Civati, lídr levicové strany Possibile, která jde do eurovoleb spolu s italskými Zelenými, se rozhodl pozastavit svou kampaň. Rozhodl se tak učinit poté, co deník Il Foglio zveřejnil, že dva kandidáti Zelených mají podporu od krajně pravicového environmentálního hnutí Green Front. „Ústavní hodnoty a antifašismus jsou pro mě na prvním místě,“ vysvětlil Civati. (Gerardo Fortuna, EURACTIV.com)

///

VARŠAVA

Muž roku: Při příležitosti 30. výročí založení deníku Gazeta Wyborcza obdržel předseda Evropské rady Donald Tusk cenu „muže roku“.

„Chtěl bych, aby ti, kteří se shodnou například s americkým prezidentem tak, jako polská vláda, přesvědčili i ty nejnáročnější partnery, že Evropskou unii nevnímají jako problém, jako něco negativního […] Je to v zájmu Polska a celé Evropy, aby udržela transatlantické vazby za každou cenu,“ řekl Tusk.

Podle průzkumu televizního kanálu TVN by v prvním kole prezidentských voleb 41 % respondentů volilo stávajícího prezidenta Andrzeje Dudu, zatímco 28 % by dalo svůj hlas Donaldu Tuskovi. V případném druhém kole by zvítězil Duda.

Církevní tabu: Dokument známého novináře Tomasze Sekielskieho o pedofilii v polské církvi vidělo od soboty již přes 4 miliony lidí. Polský arcibiskup, nejvyšší představitel polské církve, vydal prohlášení, ve kterém se omlouvá obětem zneužívání.

///

BRATISLAVA

Le Penová v Bratislavě: Předsedkyně francouzského Národního sdružení Marine Le Penová plánuje setkání se svými novými slovenskými partnery v evropské straně ENF, populistickou stranou Sme rodina – Boris Kollár. Očekává se, že tato strana získá v europarlamentu jedno či dvě křesla. 

„Podporujeme zachování Evropské unie. Marine Le Penová chtěla v minulosti z Unie vystoupit, ale dnes už o tom nemluví… Podle nás dostala zdravý rozum,“ řekl v rozhovoru pro EURACTIV.sk lídr kandidátky Sme rodina Peter Pčolinský. (Zuzana Gabrižová, EURACTIV.sk)

///

PRAHA

Policejní spolupráce na vzestupu: Policisté z členských zemí EU zadrželi loni na základě evropského zatýkacího rozkazu 330 v Česku hledaných lidí. Naopak čeští policisté vypátrali na základě eurozatykače přes 450 osob hledaných některým ze států EU. Využití evropského zatýkacího rozkazu stejně jako dalších forem policejní a justiční spolupráce od vstupu ČR do Unie v roce 2004 roste, vyplývá podle ČTK z údajů policejního prezidia. (Ondřej Plevák, EURACTIV.cz)

///

ATHÉNY

Mitsotakis kritizoval Tsiprase: Předseda opoziční Nové demokracie Kyriakos Mitsotakis na tiskové konferenci k evropským volbám kritizoval premiéra Alexise Tsiprase. Přirovnal ho přitom k maďarskému premiéru Viktoru Orbánovi. Podle Mitsotakise Tsipras s Orbánem tvrdí, že nechtějí, aby byl Manfred Weber předsedou nové Evropské komise. Ani jeden ale neříká, kdo by měl tento post podle nich zastávat.

Nový průzkum: Podle nového průzkumu agentury Documento.gr je rozdíl mezi opoziční Novou demokracií a levicovou Syrizou 2,5 p.b. Nová demokracie získala v průzkumu 30,5 %, Syriza 28 %, krajně pravicový Zlatý úsvit 6,5 % a socialistický Pasok 5,5 %. (Sarantis Michalopoulos, EURACTIV.com)

///

SOFIE

Občanství pro investory: Bulharská asociace zaměstnavatelů požaduje, aby vláda pokračovala v programu, který zaručuje občanství zahraničním investorům. Kritici požadovali zrušení tohoto opatření poté, co byl předseda národní agentury pro Bulhary žijící v zahraničí obviněn z vytvoření organizované kriminální skupiny a brání úplatků v rámci zmíněného kontroverzního programu. Tisíce lidí na základě tohoto systému mohly nezákonně získat bulharské pasy. (EURACTIV’s partner Dnevnik).

Napětí mezi Bulharskem a Tureckem: Bulharská ministryně zahraničí Ekaterina Zaharievová si dnes předvolá tureckého velvyslance Hasana Ulosoya. Ankara totiž jeho ústy vyzvala bulharské úřady k tomu, aby na školách podporovaly výuku turečtiny.

Ulusoy se kontroverzního prohlášení dopustil před premiérem Bojkovem Borisovem při příležitosti otevřené nové elektrárny v bulharském Kardjali, za jejíž výstavbou stojí turečtí investoři. V oblasti totiž žije početná turecká populace. Zaharievová označila Ulosoyovu rétoriku za „znepokojující“ a dodala, že turečtinu je v Bulharsku možné studovat jako kterýkoli jiný cizí jazyk. Ulusoy později vysvětlil, že turečtí investoři potřebují zaměstnat pracovníky, kteří ovládají turečtinu nejenom slovem, ale i písmem. (Georgi Gotev, EURACTIV.com)

///

BUDAPEŠŤ

Orbán se vyhýbá debatě s Timmermansem. Podle socialistického europoslance Istvána Ujhelyie odmítl maďarský premiér Viktor Orbán pozvánku do televizní debaty stanice Euronews se socialistickým spitzenkandidátem Fransem Timmermansem, který se do Budapešti chystá 18. května.

„Nebylo by správné takto zasahovat do volební kampaně pana Webera a pana Timmermanse,“ řekl Orbán. Minulý týden také řekl, že nepodpoří Webera v kandidatuře na předsedu Evropské komise, přestože jsou v rámci EU ze stejné politické rodiny. Naopak, „nejlepší unijní politik“ je podle Orbána italský pravicový lídr Matteo Salvini.

„Orbánova zbabělost je dobře zdokumentovaná. Od roku 2006 se odmítá účastnit jakékoli otevřené debaty. Pro šíření politických zpráv preferuje jeho propagandistickou síť,“ řekl Ujhelyi.

///

ZÁHŘEB

Příležitost pro chorvatské firmy: Chorvatská obchodní komora (HGK) podepsala dohodu s Asociací německých průmyslových a obchodních komor (DIHK) a s Německými obchodními komorami v zahraničí (AHK). Díky tomuto dokumentu budou mít chorvatské společnosti působící v zahraničí možnost využívat služeb německých zahraničních obchodních komor za stejných podmínek jako německé firmy.

///

SARAJEVO

Bosna a Hercegovina na americkém radaru: Podle Vysokého představitele mezinárodního společenství v Bosně a Hercegovině Valentina Inzka se Spojené státy začnou více zajímat o dění a problémy v této balkánské zemi. Americkou prioritou je však zatím vyřešení současné krize mezi Srbskem a Kosovem. (Željko Trkanjec, EURACTIV.hr)

///

BĚLEHRAD

Dobré vztahy se Skopje: Srbský prezident Aleksandar Vučić prohlásil na inauguraci svého protějšku ze Severní Makedonie Steva Pendarovskiho, že Bělehrad se bude snažit „odstranit nedorozumění“ mezi zeměmi, a podpořit tak ekonomické vazby. (Beta-EURACTIV.rs)

///