The Capitals: Macronovo En Marche bude partnerem EPP, ať už bude v jakékoli frakci

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí.

///

PRAHA

Weberova návštěva v Praze: Kandidát na předsedu Evropské komise Manfred Weber navštívil Prahu. V rozhovoru pro EURACTIV.cz se při té příležitosti rozpovídal o možnosti spolupráce evropských lidovců (EPP) a hnutí En Marche francouzského prezidenta Emmanuela Macrona.

„En Marche je silně proevropské, takže ať už bude u kohokoli, bude naším partnerem, protože stejně jako my chtějí silnější Evropskou unii,“ prohlásil Weber.

Manfred Weber: Kritizovat EU je v pořádku, Orbánova kampaň proti Junckerovi je však nepřijatelná

Evropu můžete kritizovat, protože Evropská unie je demokratickou institucí. Avšak situace, kdy člen frakce EPP napadá předsedu Komise, který je z EPP, je už příliš, říká v rozhovoru pro EURACTIV.cz „spitzenkandidát“ Manfred Weber.

BRUSEL

Vyhoďte Orbána: Křesťanskodemokratická a vlámská strana (CD&V) a Humanistický demokratický střed (cdH) z Belgie společně s Křesťanskosociální lidovou stranou (CSV) z Lucemburska vyzvaly předsedu evropských lidovců Josepha Daula, aby z Evropské lidové strany konečně vyloučil maďarského premiéra Viktora Orbána a jeho stranu Fidesz. „Každý, kdo soustavně pošlapává křesťanskodemokratickou ideologii a hodnoty, nemá mezi námi místo,“ napsal na Twitter lídr CD&V Wouter Beke.

Boj proti plastům: Valonská vláda se rozhodla postupně omezit plastové obaly letáků a volně šiřitelných časopisů, stejně jako z plastu vyrobené reklamní kartičky a konfety. Do roku 2022 se jich chce zbavit úplně. (Alexandra Brzozowski, EURACTIV.com)

///

PAŘÍŽ

Žádný posun ve zdanění velkých firem: Unijní země se na březnové Radě nestihnou shodnout na podobě zdanění velkých technologických firem, řekl francouzský ministr financí Le Maire. Mezinárodní dohoda by podle něj však mohla být uzavřena na úrovni OECD.

Cena tvrdého brexitu: Britské HDP by podle francouzského diplomatického zdroje po brexitu bez dohody pokleslo o 7 %. Mnohem větší obavy ale podle něj vzbuzuje potenciální oslabení Spojeného království jako strategického partnera Francie v obranném sektoru. (Aline Robert, EURACTIV.fr)

///

LONDÝN

Migrace do Británie roste: Počet lidí přicházejících natrvalo do Británie ze států mimo EU dosáhl svého patnáctiletého maxima, ukazují vládní statistiky. Za poslední rok (od září 2017 do září 2018) přišlo do Spojeného království o 261 tisíc obyvatel ze třetích zemí více, než z něj odešlo.

Ministryně pro imigraci Caroline Nokesová se nechala slyšet, že Británie chce zachovat „kontrolovanou a udržitelnou migraci“. (Samuel Stolton, EURACTIV.com)

///

NIKÓSIE

„Obrovské“ zásoby zemního plynu: Průzkumné vrty na Kypru byly úspěšné, tvrdí kyperská vláda společně s těžební korporací ExxonMobil. Podle odhadů se množství nalezeného plynu pohybuje v rozmezí 142 až 227 miliard kubíků, jedná se tedy o jedno z největších světových nalezišť za poslední tři roky.

Rusové opouštějí kyperské banky: Odtok ruského kapitálu z kyperských bank neustále roste. Podle dat Kyperské centrální banky se vklady z Ruska za poslední dva roky snížily o 2,44 miliardy euro. Místní média trend spojují se snahou EU bojovat s praním špinavých peněz v rámci EU. (Sarantis Michalopoulos, EURACTIV.com)

///

MADRID

Socialisté v čele průzkumů: Strana socialistů premiéra Pedra Sancheze (PSOE) vyhraje podle nového průzkumu dubnové parlamentní volby. V současnosti by si ji vybralo 33,3 % voličů, zatímco lidovce (PP) 16,7 %. Liberální Ciudadanos zažívají s 15,3 % velký propad (v lednu 17,7 %), v závěsu jsou levicoví Podemos se 14.5 %. Krajně pravicový Vox má nyní 5,9 % (leden 6,5 %). (EuroEFE.EA.es)

///

BERLÍN

Škoda na obou stranách: Německý ministr práce Hubertus Heil (SPD) po návštěvě Washningtonu uvedl, že EU stále může zabránit clům na dovoz evropských aut, která plánuje americký prezident Donald Trump.

„Obě strany by byly samy proti sobě, kdyby se tato obchodní roztržka hnala do extrému,“ řekl německému RedaktionsNetzwerk Deutschland (RND). „Německé firmy v USA zaměstnávají 700 tisíc lidí, v automobilovém průmyslu je to 120 tisíc míst,“ dodal.

Weber přirovnal evropské volby k brexitu: Křesťanský demokrat a kandidát na předsedu Evropské komise Manfred Weber varoval před důsledky nízké volební účasti. „Referendum o brexitu mělo nízkou volební účast především u mladých lidí, kteří si pak ovšem stěžovali na výsledek,“ řekl deníku Nürnberger Nachrichten (NN). „Proto apeluji na všechny, aby tyto evropské volby brali vážně,“ vyzval.

///

VARŠAVA

Lednový přebytek: I přes zvyšující se sociální výdaje byl podle polského ministerstva financí v lednu rozpočet země v přebytku 1,53 miliardy eur, za což vděčí mimo jiné vyšším příjmům z DPH. Někteří experti nicméně upozorňují, že zachování přebytku i v následujících měsících bude náročné, a to kvůli novým sociálním výdajům a očekávanému zpomalení ekonomiky. (EURACTIV.pl)

///

ŘÍM

Láska a zrada: Právnička Giulia Sartiová měla jako členka Hnutí pěti hvězd převést část svého poslaneckého platu do stranického fondu na podporu mikroúvěrů pro italské firmy. Svůj závazek ale nesplnila a ospravedlňovala se tím, že jí peníze ukradl bývalý partner, na kterého pak také podala žalobu. Prokurátor se ale odmítl sporem zabývat, a Sartiová tak musela opustit nejen politické hnutí, ale i své křeslo v právním výboru italského parlamentu. (Gerardo Fortuna, EURACTIV.com)

///

ATÉNY

Přebytkový rozpočet: Řecko má sice přebytkový rozpočet, jeho další udržení do budoucna je ale nereálné. Myslí si to eurokomisař Pierre Moscovici, podle kterého by měl být přebytek snížen vzájemnou dohodou s věřiteli. Moscovici také zdůraznil, že přebytek si vyžádal Mezinárodní měnový fond a německý exministr financí Wolfgang Schäuble, nikoli Komise.

Nový průzkum: Středopravá Nová demokracie (v europarlamentu se řadí k frakci EPP) předběhla v posledních dvou průzkumech veřejného mínění vládnoucí levicovou Syrizu. Podle společnosti Skai by v případě voleb získala Nová demokracie 30 %, zatímco Syriza 20,5 %. Na třetím místě by se umístil krajně pravicový Zlatý úsvit. Podobné výsledky přinesl i průzkum pro Open TV. (Theodore Karaoulanis, EURACTIV.gr)

///

BRATISLAVA

Ruská hrozba: Na východním Slovensku se sešli prezidenti skupiny B9 (tzv. východní křídlo Severoatlantické aliance). Ve společném prohlášení zdůraznili, že podporují postoj NATO vůči Rusku, který se zakládá na silném odstrašování a obraně, ale zároveň otvírá prostor pro diskusi s cílem vyhnout se nepochopení a nechtěné eskalaci. Způsob, jakým země „východního křídla“ vnímají ruské hrozby, se však liší. Zatímco pro 70 % Estonců je Rusko existenční hrozbou, v Maďarsku ho tak vnímá pouze 26 % lidí. Upozornil na to slovenský prezident Andrej Kiska. (Zuzana Gabrižová, EURACTIV.sk)

///

BUKUREŠŤ

Vyrovnané síly: Sociální demokraté a středopravá Národní lidová strana by podle průzkumu získaly v evropských volbách podobný podíl hlasů (22,7 % a 22, 6 %). Třetí místo (17,9 %) by obsadila proevropská 2020 Aliance, kterou tvoří Unie zachraňte Rumunsko a hnutí PLUS. Strana bývalého premiéra Victora Ponta PRO Rumunsko by získala 13,4 % a liberálové 12,5 %. (Bogdan Neagu, EURACTIV.ro)

///

SOFIE

Bulhaři žijící v Británii chtějí změnit volební zákon: Think tank tvořený mladými Bulhary narozenými po 1. lednu 1981, kteří studují nebo studovali v zahraničí, požaduje změnu volebního zákona. Jeho současná verze totiž nedovoluje občanům žijícím mimo EU hlasovat v evropských volbách. Po brexitu by se toto omezení dotklo až 200 tisíc Bulharů žijících ve Spojeném království. (Dnevnik.bg)

///

LUBLAŇ

Financování politických stran: Slovinská demokratická strana (v europarlamentu se řadí do EPP) požaduje po parlamentu, aby prošetřil financování strany bývalého premiéra Miro Cerara i Sociálních demokratů. Žádost je reakcí na rezignaci ministra pro životní prostředí, který údajně převedl na účet své strany 130 tisíc eur. Peníze byly původně určené pro stavbu železnice. (Željko Trkanjec, EURACTIV.hr)

///

ZÁHŘEB

Strana Most chce referendum o přijetí eura: Všechny parlamentní strany přijaly chorvatský plán pro přijetí eura. Jediným politickým oponentem je krajně pravicová strana Most, která tvrdí, že Chorvaté si euro nepřejí. (Željko Trkanjec, EURACTIV.hr)

///

BĚLEHRAD

Bojovníci s korupcí: Podle nového zákona bude veřejnost rozhodovat o tom, kdo usedne v radě srbské protikorupční agentury. Vláda tak reagovala na doporučení Rady Evropy a slibuje si od toho výběr nejlepších kandidátů bez ohledu na jejich profesi. (Julija Simić, Beta-EURACTIV.rs)