The Capitals: Macron shání liberální spojence

©[EPA/CHRISTOPHE PETIT TESSON]

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí.

///

PAŘÍŽ / MADRID

Francouzský prezident Emmanuel Macron začal vyjednávat s evropskými lídry a hledá mezi nimi spojence pro vytvoření „progresivní“ většiny na evropské úrovni. Nejvyšší zástupci členských zemí se dnes sejdou na neformální večeři, aby začali projednávat nové vedení unijních institucí. Hned po zveřejnění výsledků voleb se Macron sešel s Angelou Merkelovou, v pondělí přijal španělského premiéra Pedra Sancheze, a dnes bude jednat s belgickým předsedou vlády Charlesem Michelem a dalšími spřízněnými lídry.

Řada politiků své povolební plány již představila. Například španělský premiér bude dle svých slov usilovat o „vybudování sociální Evropy“. Jeho strana PSOE o víkendu s 33 % hlasů zvítězila v evropských volbách a v novém Evropském parlamentu zabere hned 20 poslaneckých křesel z 54 určených pro Španělsko. Podle Sáncheze se PSOE stane nejpočetnější národní delegací v rámci evropské socialistické frakce S&D.

Kancléřka Angela Merkelová by uvítala, kdyby se lídři zemí EU dohodli na novém předsedovi Evropské komise co nejdříve. „Chceme najít řešení co nejrychleji, protože Evropský parlament se poprvé sejde na začátku července a bylo by samozřejmě žádoucí, kdyby v té době už návrh existoval,“ řekla.

Do jednání se pustil i nizozemský premiér Mark Rutte, který se zúčastní úterní schůzky nově vznikající koalice mezi frakcí ALDE, Obrodou Emmanuela Macrona a rumunskou stranou USR. Ještě předtím se sejde s členy tzv. Atlantické aliance, kterou tvoří Rutte, Macron, belgický premiér Charles Michel, portugalský premiér Antonio Costa a jeho španělský protějšek Pedro Sánchez. Bude se pravděpodobně jednat o poslední Macronův pokus získat si evropské socialisty před klíčovým summitem Evropské rady, který se koná v červnu.

Od českého premiéra Andreje Babiše se očekává, že na dnešním neformálním summitu v Bruselu odmítne tzv. systém spitzenkandidátů, na základě kterého by mohl být vybrán nový předseda Evropské komise. Babiš také dosud nepotvrdil ani nevyvrátil, zda do funkce českého eurokomisaře jmenuje stávající komisařku Věru Jourovu. (EURACTIV.frEuroEFE.EURACTIV.esEURACTIV.hr, Aneta Zachová EURACTIV.cz, Sam Morgan, EURACTIV.com, Claire Stam, EURACTIV.de)

///

LONDÝN

Corbyn pod tlakem. Lídr labouristů Jeremy Corbyn je po katastrofálním výsledku v eurovolbách pod tlakem svých poslanců, kteří chtějí vědět, jak přesně se předseda staví k brexitu. Labouristé skončili třetí s 15 %, což jim zajistilo pouze deset europoslanců.

Corbyn si vyslechl kritiku i od stínové ministryně zahraničí Emily Thorburryová. „Měli jsme trvat na tom, že jakákoliv dohoda, kterou vláda vyjedná, musí být předložena občanům v referendu. Jednou z možností na volebním lístku pak mělo být i setrvání země v Unii, a právě tuto variantu měli labouristé podporovat,“ řekla.

Podle zdrojů EURACTIV.com by Corbyn mohl v následujících týdnech čelit výzvě ze strany dalších zájemců o předsednictví strany. Sám Corbyn prosazuje předčasné volby. (Samuel Stolton, EURACTIV.com)

///

BRUSEL

Vládní krize. Belgický král v pondělí pověřil prozatímní vládu novými úkoly poté, co již na konci minulého roku přijal demisi premiéra Charlese Michela. Zahájil také konzultace s předsedy jednotlivých stran. Prezidentská kancelář ovšem mlčí o tom, jestli mezi nimi bude i zástupce ultrapravicové strany Vlaams Belang, která skončila ve federálních volbách druhá. (Alexandra Brzozowski, EURACTIV.com)

///

BERLÍN

Porážka sociálních demokratů. Německá SPD svolala na příští týden krizovou schůzi, kde se bude probírat nová strategie a potenciální odchod z vládní koalice. Strana utrpěla hned dvojí porážku – v regionálních volbách prohrála v Brémách po 73 letech, v eurovolbách přišla o více než 11 procentních bodů a skončila na hranici 15,8 %, až za Zelenými. (Claire Stam, EURACTIV.de)

///

VÍDEŇ

Rakouský Parlament vyslovil vládě nedůvěru. Rakouský kancléř Sebastian Kurz se stal prvním předsedou vlády v poválečné historii, jehož kabinet skončil po vyslovení nedůvěry. Důvodem byl korupční skandál označovaný jako „Ibiza-gate“, který už zapříčinil rozpad vládní koalice s krajní pravicí. (Claire Stam, EURACTIV.de)

///

ŘÍM

Dopis z Bruselu. Evropská komise zvažuje, že s Itálií zahájí řízení pro nadměrný deficit. Pro Reuters to uvedli dva unijní diplomaté. Římu tak hrozí pokuta ve výši 3,5 miliardy eur za porušení unijního práva.

„Čekám na dopis z EU, myslím ale, že Evropská komise musí vzít v potaz včerejší (26. května) hlasování, ve kterém lidé volili změnu a růst,“ uvedl místopředseda vlády Matteo Salvini. (Gerardo Fortuna, EURACTIV.com)

///

VARŠAVA

Budoucnost Evropské koalice je nejistá. Po drtivém vítězství vládní strany Právo a spravedlnost není jasné, co bude s opoziční proevropskou koalicí, která získala o téměř 7 % hlasů méně. Přestože polští lidovci mají zajištěná tři křesla v EP, jejich setrvání v koalici není jisté, a podobná rétorika zaznívá i z ostatních progresivních stran. Lídr Evropské koalice Grzegorz Schetyna se zatím k budoucnosti Evropské koalice nevyjádřil. (EURACTIV.pl)

///

BRATISLAVA

Nespravedlnost. Slovensko by po odchodu Británie z EU mělo získat jedno nové křeslo v Evropském parlamentu. V EP tak bude mít celkem 14 zástupců, na místo současných 13. „Čtrnáctá poslankyně“ ale nyní musí čekat, až se po brexitu místo uvolní, což podle křesťansko-demokratické strany (KDH), za kterou kandidovala, není spravedlivé. Do té doby bude totiž mít KDH v EP pouze jednoho poslance, zatímco strana SaS, která ve volbách dosáhla stejného počtu mandátů, bude mít hned od počátku dva. (Zuzana Gabrižová, EURACTIV.sk)

///

SOFIE

Socialisté se vrací. Bulharští socialisté (BSP) se po prohře v evropských volbách vrací na svá místa v národním parlamentu. BSP opustila bulharský parlament na protest proti změně volebního zákona. Předsedkyně strany Kornelia Ninová ale za tento krok čelila kritice, a to i ze strany bývalého lídra BSP Sergeje Staniševa. (Georgi Gotev, EURACTIV.com)

///

BUKUREŠŤ

Lídr socialistů za mřížemi. Rumunský nejvyšší soud rozhodl v korupční kauze předsedy rumunských socialistů. Liviu Dragnea si odsedí tři a půl roku ve vězení. (Bogdan Neagu, EURACTIV.ro) 

///

ATHÉNY

Zatím není rozhodnuto. Řecko ještě nezná oficiální výsledky evropských voleb a jedno křeslo je stále ve hře. Podle prozatímních výsledků získala strana DiEM25 bývalého řeckého ministra Yanise Varoufakise 3,01 % hlasů a jedno křeslo. Nyní je však sečteno pouze 89 % hlasů, a pokud se výsledek strany propadne pod 3 %, mandát připadne vítězné Nové demokracii. Nesrovnalosti se objevují i v případě dalších křesel.

Předčasné volby. Řecký premiér Alexis Tsipras chce po porážce v evropských volbách uspořádat předčasné volby. Konat by se měly 7. července, a nikoli 30. června, jak bylo původně v plánu. Odklad voleb by jeho straně Syrize mohl umožnit rozhodnout o tom, kdo bude novým řeckým eurokomisařem. (Theodore Karaoulanis, EURACTIV.gr)

///

NIKÓSIE

Nová éra. Do Evropského parlamentu byl poprvé v historii Kypru zvolen turecký Kypřan. Niyazi Kızılyürek obsadí jedno ze dvou křesel levicové strany AKEL. (Theodore Karaoulanis, EURACTIV.gr)

///

BĚLEHRAD

Vučić pogratuloval Orbánovi. Srbský prezident Aleksandar Vučić pogratuloval maďarskému premiérovi Viktoru Orbánovi za výsledek jeho strany v evropských volbách. Orbán na to reagoval tím, že se postará o další rozvoj maďarsko-srbských vztahů. (Beta-EURACTIV.rs)

///