The Capitals: Kolektivizace BMW? Mladý politik otevřel Pandořinu skřínku německých socialistů

© [EPA/FRIEDEMANN VOGEL]

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí.

///

BERLÍN

Kolektivizace BMW: Vedení německé sociální demokracie (SPD) se distancovalo od předsedy své mládežnické organizace Kevina Kühnerta. Mladý socialista totiž prohlásil, že velké německé společnosti typu BMW by měly být kolektivizovány.

„Na značce BMW není nic špatného. Jedinou otázkou je, proč by měla BMW patřit jen pár lidem, kteří mají výhradní právo na zisk,“ uvedl v rozhovoru pro Die Zeit.

„Rozdělování zisků musí podléhat demokratické kontrole, což vylučuje kapitalistického vlastníka. Bez určité formy kolektivizace je překonání kapitalismu nemyslitelné,“ dodal Kühnert.

Reakce na sebe nenechaly dlouho čekat.

„Co to kouřil? Počítám, že to nebylo legální,“ napsal na svůj Twitter výše postavený člen SPD Johannes Kahrs

Generální sekretář SPD Lars Klingbeil to komentoval s tím, že strana nic takového nepožaduje. Křesťanští demokraté (CSU) pro změnu vyzvali Kühnerta, aby se připojil k německé levici.

Někteří členové SPD však podle informací Deutsche Welle (DW) mají podobný názor jako mladý socialista. Členka Bundestagu Hilde Mattheisová například uvedla, že by se o tom „rozhodně mělo diskutovat“.

„V současné době máme automobilový průmysl založený do značné míry na tom, že za své chyby nechává platit zákazníky. Myslím, že je naprosto správné ptát se, jak dostat do ekonomiky více demokracie,“ řekla Mattheisová pro DW. „Socialismus znamená, že chceme odstranit jakýkoli druh nespravedlnosti a v zásadě také změnit každou nerovnost,“ dodala.

Rozpolcené Německo: Podle nejnovějšího měsíčního průzkumu ARD-Deutschlandtrend mají němečtí voliči smíšený názor na setrvání země v Evropské unii. 52 % voličů má pocit, že by Německo mělo prohloubit vazby s Unií (o 5 p. b. méně než v dubnu) a 27 % věří, že by na tom byli lépe, kdyby Unii opustili (o 2 p. b. více).

V dubnu se změnila i popularita politických stran. Strana CDU kancléřky Angely Merkelové a její bavorská sesterská strana CSU klesly na 28 %. Podpora zelených zůstala na úrovni 20 %, středolevicová SPD získala 18 %, krajně pravicová AfD obdržela 12 %, Levicová strana 9 % a strana FDP 8 %. (Claire Stam, EURACTIV.de)

///

PAŘÍŽ

Airbus v bateriích: Francouzský a německý ministr pro hospodářství oznámili, že jejich země spojí síly při vývoji automobilových baterií. Projekt označili jako „Airbus v bateriích“, čímž chtěli odkázat na úspěšnou evropskou spolupráci při výrobě letadel. Odhaduje se, že počáteční investice do výzkumu a vývoje automobilových baterií by měly dosáhnout 5 až 6 miliard eur. „Tato spolupráce je strategicky důležitá pro Evropu. Posílí se tím konkurenceschopnost Evropy vůči USA a Číně,“ řekl francouzský ministr hospodářství Bruno Le Maire.

Francouzská ekonomika na vzestupu: Během prvních třech měsíců tohoto roku vzrostlo francouzské HDP díky spotřebě domácností o 0,3 %. Po zbytek roku by měl tento růst pokračovat. Odhaduje to francouzská centrální banka, podle níž by se zemi mělo letos dařit dokonce lépe než jejímu vlivnému německému sousedovi. Růst ekonomiky by měl letos ve Francii dosáhnout 1,4 %, což je trojnásobek toho, co očekává Německo, kde odhady předvídají pouze 0,5% růst ekonomiky. (EURACTIV.fr)

///

MADRID

Socialisté v menšinové vládě?: Španělská socialistická strana PSOE by ráda vedla menšinovou vládu. O koalici s levicovou stranou Unidas-Podemos (UP), která v proběhlých parlamentních volbách skončila čtvrtá, socialisté nestojí. Strana PSOE o tom informovala ve středu 1. května. (EuroEFE.EURACTIV.es)

///

ŘÍM

Rezignace náměstka: Italský premiér Giuseppe Conte chce zmírnit napětí mezi pravicovou stranou Liga a Hnutím pěti hvězd. Plánuje proto požádat o rezignaci Armanda Siriho (Liga), náměstka ministra pro dopravu, který je v současné době vyšetřován kvůli korupci.

Vyšetřovatelé uvedli, že Siri údajně uzavřel tajnou dohodu s Vitem Nicastriem, který podniká s větrnými elektrárnami a je napojen na sicilskou mafii Cosa Nostra. Podle informací agentury ANSA se mělo jednat o úplatek ve výši 30 tisíc eur. (Gerardo Fortuna, EURACTIV.com)

///

CARDIFF

Evropská budoucnost pro Wales?: Lídr waleské strany Plaid Cymru Adam Price uvedl, že voliči ve Walesu by měli v nadcházejících volbách do Evropského parlamentu podpořit jeho stranu, pokud chtějí druhé referendum o odchodu Británie z EU. „Na Walesu záleží. Na Walesu každodenně záleží milionům lidí. V chodbách Westminsteru ale na něm nezáleží nikomu,“ myslí si Price.

Jeho prohlášení přišlo týden poté, co navrhl, že pokud se nebude konat druhé lidové hlasování o brexitu, Wales by měl uspořádat referendum o své nezávislosti.

///

VARŠAVA

Vlastní zásoby ropy: Polsko začalo dodávat do rafinerií ropu z vlastních rezerv poté, co kvůli kontaminaci zastavilo import ropy z Ruska. Moskva tvrdí, že za to může polská firma, která produkt znečistila úmyslně. (Łukasz Gadzała, EURACTIV.pl)

///

BRUSEL

Dvě Belgie?: Belgický ministr vnitra Jan Jambon během nedávné předvolební debaty naznačil, že pokud se jeho strana N-VA dostane do příští vlády, bude chtít „začít diskutovat o konfederaci“. Zároveň však ujistil, že tím nemyslí „konec Belgie jako celku“. (Alexandra Brzozowski, EURACTIV.com)

///

BRATISLAVA

Pellegrini u Trumpa: Slovenský premiér Peter Pellegrini se dnes ve Washingtonu setká s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. „Návštěva se koná u příležitosti třicátého výročí sametové revoluce a patnáctého výročí vstupu do NATO, ale samozřejmě existují i další témata, která se konkrétně Slovenska dotýkají,“ uvedl premiér.

Nedořešeným tématem je bilaterální dohoda o spolupráci v oblasti obrany, které brání koaliční partner Pellegriniho Smeru SNS. Obává se totiž „amerických základen na slovenském území“, což ministerstvo zahraničí odmítá jako nepodložené. Slovensko od USA minulý rok nakoupilo čtrnáct stíhaček F-16 za 1,6 miliardy eur. (Zuzana Gabrižová, EURACTIV.sk)

///

PRAHA

Budoucnost sítí 5G v Česku: Mobilní operátoři dostanou po aukci kmitočtů pro sítě páté generace (5G) čas do roku 2024 na spuštění sítí pro komerční provoz, řekl premiér Andrej Babiš na včerejší mezinárodní konferenci v Praze. Ta měla za cíl nalezení nezávazných obecných principů pro spuštění sítí 5G, které budou řešit bezpečnostní, technické i ekonomické aspekty přechodu. (Ondřej Plevák, EURACTIV.cz)

///

SOFIE

Návštěva z Vatikánu: Papež František navštíví v příštích dnech Bulharsko, kde se potká s prezidentem Rumenem Radevem, premiérem Bojkem Borisovem, předsedkyní Národního shromáždění (Parlamentu) Cvetou Karajenčevovou a hlavou Bulharské pravoslavné církve patriarchou Neofitem. Země spustila přísná bezpečnostní opatření a v průběhu návštěvy bude pravděpodobně omezena doprava.

///

BUKUREŠŤ

Kybernetické útoky: Rumunské ministerstvo pro komunikace a informační společnost oznámilo spuštění speciálního call centra, pomocí kterého mohou jednotlivci, firmy a instituce nahlašovat kybernetické útoky. Centrum jim následně pomůže s diagnostikou a opravami. (EURACTIV.ro)

///

ATHÉNY

Tsipras trvá na debatě: Předseda řeckých konzervativců Kyriakos Mitsotakis (Nová demokracie-EPP) opět odmítl návrh řeckého premiéra Alexise Tsiprase na televizní debatu před volbami do Evropského parlamentu.

„Spitzenkandidát Evropské lidové strany Manfred Weber se nezúčastnil debaty pro kandidáty na prezidenta Evropské komise. Bojí se dialogu stejně jako pan Mitsotakis. Ani jeden z nich se na pozici, o kterou usiluje, nehodí,“ uvedl místopředseda EP Dimitrios Papadimoulis (Evropská levice). (Sarantis Michalopoulos, EURACTIV.com)

Snížení dluhu: Po rozhodnutí EFSF a ESM byla ve čtvrtek aktivována řecká dluhová opatření v hodnotě více než 970 milionů EUR. (Athénsko-makedonská tisková agentura, partner sítě EURACTIV)

///

ZÁHŘEB

4,3 miliardy eur z fondů EU: Ministryně pro regionální rozvoj a fondy EU Gabrijela Žalacová uvedla, že od 1. července 2017 do 31. prosince 2018 podepsalo Chorvatsko projekty ze strukturálních, investičních a předvstupních fondů EU v hodnotě 4,3 miliardy eur. Příjemci v tomto období obdrželi celkem 1,3 miliardy EUR. (Željko Trkanjec, EURACTIV.hr)

///

BĚLEHRAD

Pokud Evropa nemá zájem, jiní ho mají: Ministr obrany Aleksandar Vulin řekl, že Srbsko strategicky směřuje ke vstupu do EU. Pokud ale EU o zemi nestojí, tak podle něj „existují jiní, kteří Srbsko budou chtít“.

Dodal, že to neznamená, že by země vstoupila do jakékoli jiné aliance. „Neexistuje totiž žádný celek organizovaný tak jako EU,“ řekl pro televizi Belgrade Pink, která je údajně úzce spjata se státními úřady. (Beta-EURACTIV.rs)

///

Originál v anglickém jazyce je k přečtení na EURACTIV.com.