The Capitals: Kdo se stane eurokomisařem?

© Shutterstock

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí.

///

Evropský parlament dnes hlasuje o tom, zda se Ursula von der Leyenová stane předsedkyní nové Evropské komise. A zatímco německá kandidátka zatím nemá svou vedoucí pozici jistou, členské země již přicházejí s návrhy vlastních zástupců v Evropské komisi.

HAAG

Nizozemským favoritem pro post v Evropské komisi zůstává socialista Frans Timmermans, a to i přesto, že premiér Mark Rutte zatím oficiálně jeho nominaci nepotvrdil, a někteří členové jeho konzervativní strany volají po kandidátovi z jiné části politického spektra.

Rutte ale opakovaně prohlásil, že Timmermans zůstává nejlepším kandidátem pro pozici eurokomisaře. Zdůraznil také, že když hlasoval pro „balíček“ kandidátů ve složení von der Leyenová, Michel a Lagarde, tak Timmermans byl rovněž součástí dohody.

Leyenová navíc ve svém dopise adresovaném liberální frakci Obnova Evropy potvrdila, že pokud bude skládat novou Evropskou komisi, dva bývalí místopředsedové budou její součástí. Konkrétní jména sice neuvedla, očekává se však, že se jedná právě o Timmermanse a také o dánskou komisařku Margrethe Vestagerovou.

BERLÍN

Německá ministryně zemědělství Julia Klöcknerová (CDU) se připojila k řadě politiků kritizujících eurposlance SPD za jejich záměr hlasovat dnes proti Ursule von der Leyenové. Klöcknerová řekla, že rozhodnutí europoslanců je na evropské úrovní „iritující”. Ministryně však neodpověděla na otázku, jaké potenciální dopady bude mít na koalici CDU-SPD případné nezvolení kandidátky.

Mezitím ožívají spekulace o tom, kdo nahradí kandidátku na předsedkyni Komise na postu německé ministryně obrany. Deník Frankfurter Allgemeine Zeitung informoval o tom, že by křeslo mohl obsadit současný ministr zdravotnictví Jens Spahn či ministr financí Peter Altmaier. Prohráno nemají ani státní tajemníci Peter Tauber a Thomas Silberthorn, nebo konzervativní poslanec Johann Wadephul. (Doris Pundy, EURACTIV.de)

PAŘÍŽ

Francie je s vykládáním karet ohledně francouzského eurokomisaře opatrná. Oficiálně nebyli představeni žádní kandidáti, ale zdroje v parlamentu mluví o Pascalu Canfinovi a postu komisaře pro klima. Ministr financí Bruno Le Maire se zase netají touhou po křesle komisaře pro finanční záležitosti nebo zemědělství. S Christinou Lagardovou v čele ECB je však nepravděpodobné, že by Evropané svěřili všechny klíčové posty Francouzům. Francouzská rozvážnost se dá vysvětlit také pochybnostmi, které doprovází zvolení Ursuly von der Leyenové. (EURACTIV.fr)

ŘÍM

Italským eurokomisařem by se mohl stát Giancarlo Giorgetti, současná dvojka vládní strany Liga. „Giorgetti je jedna z našich nejsilnějších postav, ale není jediná, kterou máme,“ prohlásil předseda Ligy Matteo Salvini s tím, že hlavní slovo ve výběru komisaře má premiér Giuseppe Conte.

Salvini trvá na tom, že italský reprezentant by se měl ujmout ekonomického portfolia. Je ale nepravděpodobné, že by zrovna komisař v barvách pravicové Ligy obsadil obchodní agendu, neboť Itálie se staví proti dohodám, jako je CETA nebo TTIP. Hospodářská soutěž zřejmě připadne jiné zemi a na Itálii by tak mohlo zbýt zemědělství nebo průmysl. Ve hře je také možnost, že Evropský parlament kandidáta za pravicovou Ligu odmítne.

ATHÉNY

O novém řeckém komisaři rozhodne čerstvě zvolený premiér Kyriakos Mitsotakis, který minulý týden prohlásil, že Řecko chce nejprve získat portfolio a až poté do něj dosadit vhodného člověka. Podle informací řeckého EURACTIV ale zůstává hlavním favoritem bývalý premiér Antonis Samaras, který by mohl obsadit nejen prestižní portfolio, ale také místopředsednický post.

Další diskutované jméno patří mluvčímu Evropské komise Margaritisu Schinasovi. Podle nejmenovaných zdrojů jsou Samarasovy šance po pádu Manfreda Webera omezené, zatímco Schinas by mohl být „tím správným“.

VARŠAVA

O polském kandidátovi stále není jasno. Vicepremiér Jarosław Gowin řekl, že Polsko má zájem o post komisaře pro oblast energetiky, zároveň však uznal, že jeho zisk není velmi pravděpodobný. „Důležitější je křeslo, které dostaneme, až poté budeme přemýšlet o tom, kdo bude nejvhodnějším kandidátem,” dodal.

Mezitím se spekuluje o Jadwigu Emilewiczovi, ministru pro podnikání a techniku. Odpovídalo by to i vyjádření polského europoslance Ryszarda Czarneckého, který se nechal slyšet, že ze všech kandidátů se eurokomisařem stane pravděpodobně ministr, a ne technokrat či europoslanec. (Łukasz Gadzała, EURACTIV.pl)

BRATISLAVA

Slovenský kandidát na eurokomisaře je znám již delší dobu. Je jím současný eurokomisař pro energetickou unii Maroš Šefčovič, kterého už potvrdila i vláda. Žádné jiné jméno nebylo navrženo ani diskutováno, přestože von der Leyenová požaduje po členských státech, aby nominovaly dvě osoby – muže a ženu. (Zuzana Gabrižová, EURACTIV.sk)

PRAHA

Česká vláda o svém kandidátovi ještě oficiálně nerozhodla. Ministr zahraničí Tomáš Petříček pro Český rozhlas uvedl, že vláda by se měla rozhodnout na základě dnešního hlasování o Ursule von der Leyenové. Jediným jménem, které dosud zmínil jak Petříček, tak i premiér Andrej Babiš, je stávající komisařka Věra Jourová. Oba dva ji přitom označili za dobrou kandidátku, která má šanci obsadit dobré portfolio.

Spekuluje se také o samotném Petříčkovi. Česká vláda se totiž v současné době ocitá v krizi a v případě jejího pádu by mohl Petříček změnit své působení a převzít post eurokomisaře. V rozhovoru pro Český rozhlas ale uvedl, že se opravdu jedná o spekulaci a že o takové možnosti ani nepřemýšlel.

SOFIE

V Bulharsku je nominace jasná. Premiér Bojko Borisov se netají tím, že ve své komisařské funkci by měla pokračovat Mariya Gabrielová. Ponechat by si měla i své portfolio digitální ekonomiky.

VILNIUS

Litva zatím žádné jméno nenavrhla. Prezident Nauseda, který se chopil svého úřadu v pátek 12. července, prohlásil, že Litva bude usilovat o důležité portfolio a posílení odpovědnosti komisařů. Již dříve se v souvislosti s novým litevským eurokomisařem diskutovalo o současném ministru zahraničí Linasu Linkeviciusovi, premiéru Sauliusu Skvernelisovi nebo ministru financí Virginijusi Sinkeviciusovi.

ZÁHŘEB

Vzhledem k očekávaným změnám ve vládě premiéra Plénkovice, ke kterým by mělo dojít v srpnu, nelze předpovídat obsazení klíčových pozic. Co se týče nového chorvatského eurokomisaře, uvažuje se nad ministrem financí Zdravkem Marićem. Ten by si eurokomisařské křeslo zasloužil zejména za finanční reformu, díky níž je Chorvatsko zase o krok blíž k přijetí eura. Mezi uvažovanými kandidáty je však také ministryně pro fondy EU Gabrijela Žalacová nebo europoslankyně Dubravka Šuicaová. (Tea Trubić, EURACTIV.hr)

LUBLAŇ

Slovinskou komisařkou by se mohla podle spekulací stát socialistická europoslankyně Tanja Fajonová.

(Doris Pundy,EURACTIV.deEURACTIV.frGerardo Fortuna, EURACTIV.com / Theodore Karaoulanis, EURACTIV.gr/ Łukasz Gadzała, EURACTIV.plGeorgi Gotev, EURACTIV.com / Zuzana Gabrižová, EURACTIV.sk/ Aneta Zachová, EURACTIV.czAngele Kedaitiene/ Tea Trubić, EURACTIV.hr– Editoval Sarantis Michalopoulos– EURACTIV.com)

///

Další zprávy z metropolí:

Sanchéz považuje koaliční jednání s Unidas-Podemos za „zničené“. Španělský socialistický premiér Pedro Sanchéz považuje jednání s levicovou aliancí Unidos-Podemos (Společně můžeme) o vládní spolupráci za zničené. Informovala o tom zpravodajská agentura EFE, mediální partner sítě EURACTIV. Za krachem vyjednávání je podle něj právě levicová strana. (EuroEFE.EURACTIV.es)

///

BĚLEHRAD

Francouzský prezident Emmanuel Macron navrhl v pondělí v Bělehradu, že v souladu s reformami, které by mělo Srbsko přijmout na své cestě do EU, se musí i EU změnit, aby byla připravená zemi přijmout.

Po setkání se srbským prezidentem Aleksandarem Vučićem Macron připomenul, že Francie se zapojila do celosvětového a dlouhodobého jednání nad otázkou Kosova. Dodal, že Francie podpoří obnovení dialogu mezi Bělehradem a Prištinou, jehož cílem bylo nalezení konkrétního řešení v horizontu několika měsíců. (beta.rs, EURACTIV.rs)

///

ZÁHŘEB

Ministr pro státní majetek Goran Marić rezignoval. Podle informací listu Jutarnji se ministr setkal s premiérem Andrejem Plenkovićem tento víkend. Premiér mu údajně navrhl, ať okamžitě rezignuje. Některá média ale uvedla, že Marić odstoupil z vlastní vůle, protože již nedokázal čelit mediálnímu tlaku. Jeho krok tak nebyl překvapením, navíc byl na seznamu ministrů, které premiér plánuje nahradit kvůli střetu zájmů. (Tea Trubić, EURACTIV.hr)

///