The Capitals: Kdo nahradí Annegret Kramp-Karrenbauerovou?

© EPA/CLEMENS BILAN

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí. 

///

ZÁPAD

BERLÍN

Kdo povede CDU? Předsedkyně CDU Annegret Kramp-Karrenbauerová chce odstoupit z čela německých křesťanských demokratů. Celá země tak nyní spekuluje o jejím potenciálním nástupci a kandidátovi na příštího kancléře. O jeho jméně by se mělo rozhodnout na prosincovém stranickém kongresu.

Spekuluje se o dvou mužích, kteří se proti AKK postavili v posledních stranických volbách – ministru zdravotnictví Jensu Spahnovi a bývalém předsedovi parlamentní frakce Friedrichu Merzovi. Oba dva pocházejí z konzervativnějších kruhů strany, které požadují odklon od umírněnější politiky současné kancléřky Angely Merkelové.

Někteří také uvažují nad ministerským předsedou spolkové země Severní Porýní-Vestfálsko Arminem Laschetou, který stojí na straně Merkelové. Skloňované je i jméno Markuse Södera, předsedy bavorské CSU. (Sarah Lawton | EURACTIV.de)

///

VÍDEŇ

Kurz zmírnil svůj postoj k unijnímu rozpočtu. Pozice rakouského kancléře Sebastiana Kurze (ÖVP) k výši příspěvků členských států do unijního rozpočtu byla až donedávna jasná: příspěvek vyšší než 1 % národního HDP by byl pro Rakousko nepřijatelný. Avšak už v úterý byl Kurz ve svém postoji umírněnější. Během rozhovoru s rakouským internetovým kanálem oe24.tv kancléř řekl, že se v současné době jedná o výši „mezi 1 a 1,11 %“ a že je ohledně konečného výsledku optimistický. Stále nicméně trvá na tom, že příspěvek ve výši 1,11 % HDP by byl příliš velkou zátěží pro rakouské daňové poplatníky. (Philipp Grüll | EURACTIV.de)

///

BRUSEL

Spor o aktivistu. Izrael si již podruhé pozval zvláštního belgického velvyslance na kobereček. Izraeli se nelíbí, že se Belgie snaží dosáhnout toho, aby aktivista Brad Parker, kterého židovský stát považuje za předpojatého, promluvil před Radou bezpečnosti OSN.

Parker reprezentuje neziskovou organizaci Defence for Children International – Palestine (DCI-P), jejíž cílem je ochrana „lidských práv palestinských dětí“. Izrael však tvrdí, že se ve vedení organizace vyskytují lidé s napojením na levicovou Lidovou frontu pro osvobození Palestiny, kterou Izrael, USA i EU považují za teroristickou organizaci. (Alexandra Brzozowski | EURACTIV.com)

///

PAŘÍŽ

Žhavá debata kolem sítě 5G pokračuje. Ve Francii nadále pokračuje debata o tom, zda využít čínskou společnost Huawei k rozvoji sítě 5G. Regulační orgán Arcep nicméně zamýšlí na konci února upřesnit, jací operátoři by mohli pomoci s novou generací telekomunikačních sítí. Čínská ambasáda v Paříži zároveň předložila prohlášení, ve kterém varuje před diskriminací společnosti Huawei. (EURACTIV.FR)

///

LONDÝN

Commonwealth v krizi. Britská vláda pozastavila financování sekretariátu společenství Commonwealth. Může za to nedávný audit, který odhalil, že generální sekretářka Commonwealthu, baronka Scotlandová, přiklepla lukrativní zakázku svému známému. (Benjamin Fox, EURACTIV.com)

///

DUBLIN

Složení budoucí vlády. Irské politické strany již vyrazily po sobotních parlamentních volbách do prvního kola jednání o budoucí vládě. Předsedkyně Sinn Féin Mary Lou McDonaldová je už v kontaktu s několika menšími stranami, jako například se Zelenými či sociálními demokraty. Zdá se však také, že spolupráci je nakloněna i strana Fianna Fáil (FF), která s republikány dříve odmítala jednat.  (Samuel Stolton | EURACTIV.com)

///

SEVER

HELSINKY

Minimální mzda rozděluje zemi. Když předsedkyně Komise Ursula von der Leyenová před nedávnem představila návrh rámce pro zavedení minimální mzdy, dočkala se odmítavých reakcí obzvláště ze severských zemích, ve kterých panuje tradiční systém kolektivního vyjednávání mezi zaměstnavateli a zaměstnanci.

V lednu Komise oznámila, že minimální mzdu nebude nutit „zemím s vysokým podílem kolektivního vyjednávání a zemím, kde se stanovuje mzda výlučně jeho prostřednictvím“. Magazín Uutissuomalainen však v lednu ve Finsku uspořádal průzkum, ze kterého vyplynulo, že více než polovina respondentů (52 %) podporuje zavedení pevné minimální mzdy ve výši 10 eur na hodinu. (Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

///

JIH

MADRID

Světový mobilní kongres bude, i navzdory epidemii koronaviru. Barcelonská městská rada prohlásila, že neodvolá ani neoddálí Světový mobilní kongres (BMWC), který by měl v katalánské metropoli začít 24. února. Neodradí ji od toho ani krize kolem koronaviru, ani skutečnost, že jednotlivé technologické firmy, jako Sony, Amazon, LG, Intel nebo čínská technologická společnosti VIVO, postupně ruší svou účast na kongresu. (Fernando Heller EuroEFE.EURACTIV.es)

///

LISABON

„Luanda Leaks“ pokračují. Úřad portugalského státního zástupce si vyžádal zmrazení bankovních účtů angolské podnikatelky Isabely dos Santosové. Dcera bývalého angolského prezidenta a nejbohatší žena Afriky je podezřelá z daňového podvodu. Případ, který nyní vyšetřují angolské úřady, zahrnuje transakci v hodnotě 115 milionů dolarů. Odhalení podvodu budí rozruch nejen v Angole, ale i Portugalsku. Podnikatelka má totiž podíl v místních bankovních, energetických a telekomunikačních společnostech. (Lusa.pt)

///

ŘÍM

Koronavirus není důvodem k pozastavení volného pohybu. Italský ministr zdravotnictví Roberto Speranza přesvědčoval poslance o tom, že zatím neexistuje žádný důvod pro omezení volného pohybu osob v rámci schengenského prostoru kvůli šířící se nákaze koronavirem. Itálie, stejně jako Česko, již pozastavila všechny lety do Číny a zpět. (Gerardo Fortuna | EURACTIV.com)

///

ATHÉNY

Athénské stromy ohrožuje tesařík. Asijský typ brouka tesaříka zničil v Athénách více než 300 morušovníků a dalších 1000 je jím napadeno. Stromy se nacházejí na hlavních třídách a náměstích historického centra Athén. Místní úřady označily situaci za „environmentální katastrofu“.

Nižšími daněmi proti rakovině. Vláda chce snížit DPH u léků a služeb, které mají lidem pomoci čelit nádorovým onemocněním. Novelou zákona se má nyní zabývat parlament. (Theodore Karaoulanis | EURACTIV.gr)

///

VISEGRÁD 

VARŠAVA

Podmínění evropských fondů nemá velkou podporu. Podle posledního průzkumu by 41,3 % Poláků podpořilo provázání čerpání z fondů EU s dodržováním principů vlády práva. 47,2 % je však opačného názoru a 11 % nemá na tuto otázku žádný názor. (Łukasz Gadzała | EURACTIV.pl)

///

PRAHA

Jak stíhat nenávistné projevy? Stovka českých státních zástupců se má zúčastnit školení, které je má naučit efektivně stíhat nenávistné trestné činy. Informoval o tom server Aktuálně.cz. (Aneta Zachová | EURACTIV.cz)

///

BUDAPEŠŤ

Szijjártó kritizoval OSN. Podle maďarského ministra zahraničí Pétera Szijjárta OSN mrhá peníze na to, aby napomohla migraci, která představuje nebezpečí pro celý svět, místo toho, aby bojovala proti terorismu. Ministr to řekl ve Vídni při příležitosti regionální konference zaměřené na boj proti terorismu.

Szijjártó uvedl, že Globální pakt OSN o migraci podnítil lidi k tomu, aby opustili své domovy. To podle něj ohrozilo regiony a země, které stojí na migračních trasách. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

///

BALKÁN

SOFIE

Dohoda s Gazpromem. Bulharsko doufá v dobrou dohodu s Gazpromem, která by měla značně snížit ceny dovozu ruského plynu. Uvedla to bulharská státní plynárenská společnost Bulgargaz. „Lze očekávat, že se obě strany dohodnou do konce února a ceny zemního plynu pro bulharské trhy se pak výrazně sníží,“ píše se v prohlášení. (Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

Na straně Ruska, v rámci NATO. Více než dvě třetiny Bulharů odmítají, aby jejich země podpořila člena NATO, který by čelil ruskému útoku. V Bulharsku je také podle výzkumu Pew Research Center nejvyšší podíl lidí, kteří upřednostňují vazby s Ruskem nad vztahy s USA. Řada Bulharů ale zároveň nesouhlasí s použitím vojenské síly pro udržení pořádku ve světě. (dnevnik.bg)

///

BUKUREŠŤ

3% inflace. Rumunská národní banka očekává v roce 2020 pomalejší růst cen. Přehodnotila i svou předpověď týkající se míry inflace, a to z 3,1 % na 3 %. Rumunsko má v rámci EU druhou nejvyšší míru inflace, na prvním místě je Maďarsko (4,1 %). (Bogdan Neagu, EURACTIV.ro)

///

LUBLAŇ

Maďarská linka. Policie potvrdila, že Národní vyšetřovací úřad (NPU) vede předsoudní řízení týkající se financování některých médií spojených se stranou SDS (EPP), která má být údajně financována maďarským podnikatelem s úzkým napojením na maďarskou vládní stranu Fidesz premiéra Viktora Orbána. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

///

ZÁHŘEB

Manhattan nebude. Záhřebští zastupitelé odmítli kontroverzní plán rozvoje území města, který by dal vzniknout tzv. „záhřebskému Manhattanu“. (Tea Trubić Macan | EURACTIV.hr)

///

BĚLEHRAD

Pro migranty máme místa dost. Srbský komisař pro uprchlictví a migraci Vladimir Cucić řekl pro BETA, že v srbských přijímacích centrech je pro migranty místa dost. Vyvrátil tak zprávy o tom, že několik migrantů srbské úřady odmítly přijmout z důvodu nedostatečných kapacit. (EURACTIV.rs)

///

SARAJEVO

Evropský parlament uspořádá konferenci v Sarajevu. Evropský parlament ve spolupráci s Evropskou komisí uspořádá 7. dubna konferenci v Sarajevu. Tématem bude demokracie v Bosně a Hercegovině. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

///

PODGORICA

Srbský ministr obrany zastaven na hranicích. Černohorské úřady zastavily na hranicích srbského ministra obrany Aleksandara Vulina. Na sobě měl údajně srbskou vojenskou uniformu. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

///

PRIŠTINA

Americké investice nebudou. Spojené státy se rozhodly odvolat veškeré investiční projekty v Kosovu, dokud místní vláda nezruší cla na srbské produkty. Informovala o tom televize RTK. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

///

K pravidelnému odběru The Capitals se můžete přihlásit zde.