The Capitals: Jihovýchodní Evropa bojuje o továrnu Volkswagenu

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí. 

///

BĚLEHRAD | BUKUREŠŤ | SOFIE | ZÁHŘEB

Jihovýchodní Evropa bojuje o továrnu Volkswagenu. Společnost Volkswagen se ve světle vojenské agrese na severovýchodě Sýrie rozhodla pozastavit plánovanou výstavbu nového závodu v Turecku. Čtveřice jihovýchodních evropských zemí chce situace využít a nyní se přetahují o to, na čím území by mohla nová továrna vzniknout.

Německá firma se však ve vyjádření pro EURACTIV nechala slyšet, že novou lokalitu nehledá. „Vývoj [v Sýrii] pečlivě sledujeme. Příprava projektu nové továrny je zatím pozastavena – a v současné době nezvažujeme její umístění jinam.“

To však nezabránilo Srbsku, Bulharsku, Rumunsku a také Chorvatsku, aby začaly intenzivně usilovat o tuto investici v hodnotě 1,4 miliardy eur. Pro každou ze zmíněných zemí, které mají v rámci EU podprůměrné HDP, by se jednalo o zásadní podporu ekonomiky a potenciální bod zlomu.

Bulharsko novinek využilo okamžitě a našlo cestu, jak zdvojnásobit nabídku přímých vládních dotací pro Volkswagen ze 130 milionů eur na 260. Slíbilo také rozsáhlé investice do infrastruktury, které jsou podmínkou výstavby.

Srbský prezident Aleksandar Vučić oznámil, že jeho země je ochotná zaplatit více než všichni ostatní uchazeči.

Rumunská premiérka Viorica Dancilaová uvedla, že její vláda kontaktovala vedení Volkswagenu s nabídkou, která má obsahovat řadu blíže nespecifikovaných výhod. Zároveň však obvinila opozici a prezidenta, že kvůli nedávnému hlasování o nedůvěře vládě a politické nestabilitě se šance na německou investici snižují.

Chorvatsko se už také oficiálně zapojilo do souboje o nový automobilový závod. Podle tamního ministra průmyslu Darka Horvata má jeho země výhodu „v konkurenceschopném právním prostředí, vysoce kvalifikované pracovní síle nebo geostrategické pozici“.

(Julija Simic | EURACTIV.rs; Bogdan Neagu | EURACTIV.ro, Krassen Nikolov | EURACTIV.bg, Zoran Radosavljevic | EURACTIV.com, Florence Schulz, EURACTIV.de)

///

BERLÍN

Volby v Durynsku. V neděli se budou v Durynsku konat zemské volby a podle průzkumu publikovaného ve čtvrtek není budoucnost současné červeno-červeno-zelené koalice (Die Linke-SPD-Zelení) vedené Bodem Ramelowem (Die Linke) vůbec jistá. Podpora pro stranu Die Linke se pohybuje na úrovni 28 %, CDU a AfD podporuje shodně 24 % voličů. SPD by podle odhadů mohla získat 9 % hlasů a Zelení 8 %. Do zemského parlamentu by se dostala také FDP s 5% podporou. (Claire Stam | EURACTIV.de)

///

MADRID

Francova exhumace. Španělská vláda se rozhodla exhumovat ostatky španělského diktátora Franciska Franca. Z památníku v Údolí padlých bylo jeho tělo přemístěno na malý hřbitov v Migorrubio (Madrid), kde je pohřbena i jeho žena.

Podle premiéra Pedra Sáncheze, který celý proces inicioval, ukončila exhumace diktátora „morální urážku“ obětí války. Rozhodnutí k exhumaci přijal španělský parlament již v roce 2017, předchozí konzervativní vláda jej však nebyla schopná realizovat. (Beatriz Rios | EURACTIV.com)

///

PAŘÍŽ

Náhradní kandidát na komisaře. Francouzský prezident Emmanuel Macron ve čtvrtek představil nového kandidáta na komisaře. Je jím Thierry Breton, který má nahradit původní kandidátku Sylvii Goulardovou. Ta před dvěma týdny neprošla grilováním europoslanců kvůli etickým záležitostem.

64letý Breton byl za vlády Jacquesa Chiraca ministrem financí a nyní vede nadnárodní společnost Atos, která poskytuje IT služby napříč Unií. Kvůli tomuto postu ale i on, stejně jako jeho předchůdkyně Goulardová, může mít problém se střetem zájmů. (EURACTIV.FR)

///

ŘÍM

Bezhotovostní = lepší. Evropští komisaři Valdis Dombrovskis a Pierre Moscovici si v pondělí vyžádali detailnější objasnění italského návrhu rozpočtu. V rámci boje proti krácení daní Itálie plánuje vsadit na sérii propagačních kampaní, které mají Italy motivovat k využívání digitálních plateb. Ministr financí Roberto Gualtieri ale nesdělil odhadovaný výnos tohoto „bezhotovostního“ plánu. V odpovědi komisařům řekl, že letošní návrh rozpočtu „nepředstavuje výraznou odchylku“. (Gerardo Fortuna | EURACTIV.com)

///

VARŠAVA

Zhoršení podnikatelského prostředí. Polsko spadlo v každoročním hodnocení Světové banky o 7 příček. Nyní zaujímá 40. místo. Podle Indexu Doing Business za tím částečně stojí komplikovanější pravidla pro převod nemovitostí. Polsko totiž prodloužilo lhůtu, do kdy musí lidé podat návrh na zápis do pozemkového a hypotečního rejstříku. Index na druhou stranu pozitivně hodnotí novou platformu pro zákaznické služby, která zrychlí připojení komerčních nemovitostí k elektroenergetické distribuční síti. (Łukasz Gadzała | EURACTIV.pl)

///

BRATISLAVA

Veřejné vysílání není dostatečně nezávislé. Podle analýzy slovenské pobočky Transparency International podporuje slovenské veřejné rádiové a televizní vysílání (RTVS) Slovenskou národní stranu (SNS), která je součástí vládní koalice. Týká se to i předsedy strany a zároveň předsedy slovenského parlamentu Andreje Danka. Ten je při vysílání RTVS údajně představován v mnohem pozitivnějším světle, než na dalších dvou hlavních televizních stanicích. RTVS také podle analýzy informuje o SNS o 4 procentní body častěji, než tomu bylo za předchozího vedení stanice. Otázkou nezávislosti RTVS se zabývala také organizace Reportéři bez hranic. (Zuzana Gabrižová | EURACTIV.sk)

///

PRAHA

Konflikt zájmů opět potvrzen. Senátní komise pověřená vyhodnocením auditních zpráv Evropské komise o možném střetu zájmů premiéra Andreje Babiše potvrdila, že na základě předběžných výsledků šetření má premiér skutečně vliv na agro-chemický konglomerát Agrofert. Společnost je obřím příjemcem evropských dotací a nyní je v premiérově svěřenském fondu. (Aneta Zachová | EURACTIV.cz)

///

BUKUREŠŤ

Nový tým. Designovaný premiér Ludovic Orban ve čtvrtek odhalil složení svého kabinetu. Doufá, že jej do úřadu uvedou příští týden. Kabinet se skládá z několika bývalých ministrů, ale také nových tváří. Orban dodržel svůj slib a počet ministerských křesel snížil, nová vláda tak zahrnuje místopředsedu a 15 ministrů, zatímco v odstupující vládě premiérky Vioricy Dancilaové seděli tři místopředsedové a 21 ministrů. (EURACTIV.ro)

///

BĚLEHRAD

Ruská vojenská technika v Srbsku. Ruské vojenské síly do Srbska dovezly raketový systém protivzdušné obrany S-400 a protiletadlový systém Pancir. Jedná se o první případ, kdy budou systémy využity mimo Rusko, informoval o tom proruský web Sputnik s odkazem na ruské ministerstvo obrany. Děje se tak v rámci společného taktického cvičení Slovanský štít 2019, které začalo včera (24. října) na vojenském letišti v Batajnice a na střelnici Pasuljanske Livade poblíž města Cuprija. (EURACTIV.rs)

///

SARAJEVO 

Migrační krize v Bosně a Hercegovině a Chorvatsko pod tlakem. Evropská unie oznámila, že Bosně a Hercegovině poskytne o 2 miliony eur vyšší finanční pomoc na vypořádání se s migrační krizí, která v posledních dnech sílí. V bosenské nejzápadnější části uvízly tisíce cizinců, kteří se chtějí dostat do západní Evropy. „Od roku 2018 se jedná o humanitární pomoc ve výši 5,8 miliardy eur,“ spočítala Komise.

Bavorský ministr vnitra Joachim Herrman v průběhu své návštěvy v Záhřebu poděkoval chorvatské policii za ochranu evropských hranic, zároveň ale vyjádřil obavu z rostoucího počtu nelegálních migrantů v oblasti Západního Balkánu. Herman dodal, že Bavorsko vnímá chorvatskou kontrolu hranic pozitivně. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

///