The Capitals: Jak reagují země EU na zvolení nové předsedkyně Evropské komise?

© [EPA/PATRICK SEEGER]

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí.

///

Evropský parlament včera těsnou většinou podpořil německou kandidátku na předsedkyni Evropské komise Ursulu von der Leyenovou. O jejím zvolení rozhodlo pouhých devět hlasů.

Zatímco většina středopravicových stran napříč Evropou novinku vítá, socialisté, zelení a levicoví politici jsou k výsledku volby skeptičtí.

BERLÍN

Šéfka CDU Annegret Kramp-Karrenbauerová i kancléřka Angela Merkelová jsou s výsledkem spokojeny. Kramp-Karrenbauerová připomenula, že Ursula von der Leyenová (VDL) je první ženou i první Němkou, která během padesátileté historie získala takto vysoký vedoucí post v EU. Merkelová zase zdůraznila, že VDL byla „oddanou a přesvědčivou Evropankou“.

Thorsten Schafer-Gümbel, jeden z dočasných lídrů SPD, pogratuloval VDL v rozhovoru s německou veřejnoprávní televizí ZDF jen pár minut po jejím zvolení. Europoslankyně za německou SPD Katarina Barleyová, která ji v tajné volbě nepodpořila, přijala smířlivější tón. Podle svých slov ji podpoří pouze v případě, že se zasadí o „mírovou, svobodnou, udržitelnou, sociální a spravedlivou Evropu“.

Lídři německých zelených zase ostře kritizovali způsob, jakým byla na post předsedkyně Komise vybrána. Šéf levicové strany Die Linke Bernd Riexinger prohlásil, že se Evropský parlament „neproslavil“ schválením někoho, kdo nebyl nominován demokratickou cestou.

VÍDEŇ

Bývalý (a možná i budoucí) kancléř Sebastian Kurz napsal na twitteru: „Potřebujeme silné vedení EU, které dostojí obavám občanů, jako je klimatická změna, migrace, konkurenceschopnost a větší subsidiarita.“ (Doris Pundy,EURACTIV.de)

PAŘÍŽ

Francouzští europoslanci z frakcí Obnova Evropy a EPP (29 ze 74 zvolených, tzn. méně než 40 %) byli jediní, kteří uvítali zvolení VDL. Zelení, socialisté, levicoví a krajně pravicoví europoslanci hlasovali proti ní. Důvody byly různé, zelení například kvůli nedostatečným klimatickým závazkům VDL. Naopak, výrazné podpory se nové předsedkyni Komise dostalo od europoslanců z Macronovy strany.

Francie zatím ještě nenominovala nikoho na post eurokomisaře, měla by tak ale podle některých zdrojů učinit v dohledné době. Francouzský EURACTIV informoval, že po odchodu tajemníka Evropské komise Martina Selmayera, o který požádala Francie a několik dalších zemí při nominaci VDL během mimořádného zasedání Evropské rady na počátku července, by se uvolnilo místo pro Francouze. (EURACTIV.fr)

HAAG

Nizozemský eurokomisař Frans Timmermans pogratuloval von der Leyenové hned po jejím zvolení. Podle neoficiálních zdrojů ve Štrasburku Timmermans asistoval von der Leyenové při sepsání dopisu adresovaném předsedkyni frakce S&D Iratxe Garciáové, který pomohl přesvědčit značnou část socialistických europoslanců, aby její kandidaturu nakonec podpořili. Timmermans také prohlásil, že se těší na spolupráci s novou předsedkyní. V týmu von der Leyenové by měl opět získat post místopředsedy. (Sam Morgan, EURACTIV.com)

MADRID

Španělští socialističtí europoslanci jsou údajně s volbou VDL spokojeni, protože na tom mají svůj podíl. Premiér Pedro Sánchez (PSOE) ale připomenul, že podpora socialistické skupiny není bianco šekem pro německou kandidátku.  (EuroEFE.EURACTIV.es)

ŘÍM

Salviniho Liga (ID) se na poslední chvíli rozhodla, že pro Ursulu von der Leyenovou hlasovat nebude. Nehlasovala pro ni ani krajně pravicová strana Fratelli d’Italia (ECR). Koaliční Hnutí pěti hvězd však pro VDL hlasovalo, stejně jako opoziční Demokratická strana (S&D) a Forza Italia (EPP).

Situaci komplikuje koaliční smlouva, podle které má právo navrhnout kandidáta na italského eurokomisaře strana s největším počtem hlasů. To znamená, že Liga, která pro VDL nehlasovala, navrhne člena jejího týmu. (Gerardo Fortuna, EURACTIV.com)

VILNIUS

Litevští politici zvolení VDL oslavují. Předsedkyně je v Litvě známá díky tomu, že podpořila navýšení obranných kapacit země. V roce 2017 byla vyznamenána Řádem za zásluhy. (Angele Kedaitiene)

VARŠAVA

Premiér Mateusz Morawiecki řekl, že Polsko od začátku usilovalo o „kompromisního kandidáta, který pozvedne naději na jednotu a pokusí se postavit mosty“. Podle premiéra VDL zachránila vládnoucí konzervativní strana Právo a spravedlnost, když „obrátila jazýčky vah v její prospěch“. Podobně to komentoval i polský europoslanec Ryszard Legutko „Von der Leyenová byla zvolena díky hlasům PiS, protože se polská delegace rozhodla dát jí šanci“. (Łukasz Gadzała, EURACTIV.pl)

BRATISLAVA

Socialistický europoslanec Robert Hajšel ve svém příšpěvku na Facebooku prohlásil, že by pro evropskou demokracii bylo lepší, pokud by kandidát na předsedu Evropské komise vzešel z tzv. spitzenkandidátů, ačkoliv i on hlasoval pro VDL. Hajšel řekl, že zvolení VDL zabránilo meziinstitucionální krizi a oslavil její závazek pro větší genderovou a geografickou vyváženost nové Komise. Podle europoslance Michala Šimečky (Progresivní Slovensko, RE) bude pro VDL největší výzvou zůstat politicky nezávislá a oprostit se od německých a francouzských zájmů a tlaků evropských lídrů, kteří ji nominovali. (Zuzana Gabrižová, EURACTIV.sk) 

PRAHA

Český premiér Andrej Babiš (ANO) zvolení VDL vítá. Kandidátka si získala podporu jak poslanců za ANO, kteří se v EP řadí k frakci Obnova Evropy, tak i od třech dalších středopravicových stran patřících k EPP. VDL naopak nepřesvědčila opoziční ODS (ECR) a Piráty (Greens/EFA). (Ondřej Plevák, EURACTIV.cz)

BUDAPEŠŤ

Provládní tisk píše, že VDL byla zvolena díky hlasům Orbánovy strany Fidesz. Maďarský europoslanec Tamás Deutsch prohlásil, že „jediná správná cesta“ pro VLD je „dělat všechno pro to, aby ochránila evropské vnější hranice.“

BUKUREŠŤ

Rumunský president Klaus Iohannis je se zvolením VLD spokojený, podobně jako lídr liberální PNL (EPP).

Bývalý rumunský premiér a zakladatel strany Pro Romania Victor Ponta řekl, že zvolení VLD je „pro Evropu dobrou zprávou“, ale trval na tom, že pro Rumunsko bude klíčovým rozhodnutím výběr kandidáta na eurokomisaře a jeho portfolio.

„Nyní je čas na obnovu Evropy. Občané už jasně podpořili naši ambici silné a jednotné Evropyu. Máme pro Ursulu von der Leyen zprávu: Udělejme to společně!“ řekl Dacian Ciolos, rumunský předseda frakce Obnova Evropy. (EURACTIV.ro)

ZAHŘEB

Středopravicová europoslankyně Dubravka Šuicaová (HDZ, EPP) řekla, že „v demokracii stačí pouhý jeden hlas navíc, předsedkyně takových získala 9“. Šuicaová se nechala slyšet, že VDL bude „přítelkyní Chorvatska”, a to obzvláště pokud jde o schengen a eurozónu.

„Výběr německého kandidáta pro předsednictví Komise je jasným znamením, že Německo chce mít v Evropě převahu,“ řekl europoslanec Mislav Kolakušić (N/A). Stále není jasné jak chorvatští „progresivní“ europoslanci nakonec hlasovali, ale Tonino Picula (SDP, S&D) v rozhovoru řekl, že tentokrát pro něj byla VDL přesvědčivější. (Tea Trubić, EURACTIV.hr)

///