The Capitals: Italský bezpečností výbor varuje před čínskými společnostmi Huawei a ZTE

© EPA/CHINA OUT

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí. 

///

ŘÍM

Pozor na Čínu. Bezpečnostní výbor italského parlamentu ve své zprávě o kybernetické bezpečnosti uvedl, že obavy z pronikání Číny do infrastruktury italské komunikační sítě 5G jsou „do značné míry opodstatněné“. Stát by měl podle něj zvážit vyřazení čínských společností Huawei a ZTE z veřejných zakázek na budování 5G sítí.

Čínská společnost Huawei nicméně odmítá, že by mohla představovat jakoukoli bezpečnostní hrozbu. Ve své reakci na zprávu bezpečnostního výboru uvedla, že diskuse o kybernetické bezpečnosti 5G sítí by se měla zakládat na faktech. Zatím totiž neexistuje žádný důkaz o tom, že by její technologie mohly přinášet rizika. (Gerardo Fortuna | EURACTIV.com)

///

BERLÍN

Vězení nehrozí. Ministerský předseda Markus Söder (CSU) čelil nařčení neziskové organizace požadující jeho uvěznění kvůli tomu, že odmítl zavést environmentální legislativu. V roce 2012 mu správní soud po řízení o předběžné otázce u Soudního dvora EU nařídil, aby legislativu, která zajišťovala soulad s unijními standardy pro čisté ovzduší, zavedl. Söder ale rozhodnutí soudu ignoroval a odmítal přijmout jeho doporučení, mezi kterými byl například zákaz některých naftových automobilů. Nyní unijní soud potvrdil, že ačkoliv mělo Söderovo chování „vážné dopady na životy lidí a vládu práva“, vězení by bylo legitimní pouze v případě, že by to povolovaly národní právní předpisy. (Philipp Grüll | EURACTIV.de)

///

VÍDEŇ

Bývalý vicekancléř „špehoval“ spolustraníky. Vyšetřovatelé odhalili špionážní aktivity bývalého vicekancléře a předsedy krajně pravicové Svobodné strany Heinze-Christiana Stracheho. Ten odstoupil ze své funkce poté, co německá média zveřejnila video zachycující Stracheho jednání s příbuznou ruského oligarchy. Krátce po rezignaci si Strache najal soukromého detektiva, aby sledoval některé z členů jeho bývalé partaje. Měl totiž podezření, že skandál, který jej donutil rezignovat, je dílem konspirace jeho bývalých spolustraníků. Strache dokonce chtěl, aby výdaje na detektiva zaplatila samotná strana, poslal jí i účet. (Philipp Grüll | EURACTIV.de)

///

PAŘÍŽ

Tresty za policejní brutalitu. Pařížský soud oznámil první rozsudky v případech násilí policistů v průběhu protestů takzvaných žlutých vest, které začaly v listopadu 2018. Jeden z pořádkových policistů si vysloužil dvouměsíční podmíněný trest za hození části chodníku na demonstranty v březnovém pochodu, jiný policista si odnesl čtyřměsíční podmíněný trest a pokutu 1000 euro za facku demonstrantovi.

///

HELSINKI

Finsko a Švédsko prohlubují spolupráci v obraně. Finsko-švédská obranná spolupráce postoupila o krok dopředu, když zástupci těchto dvou zemí ve středu podepsali smlouvu o konceptu vojenské strategie, který míří na posílení vojenských kapacit. Stabilita v okolí Baltského moře a obecně v severní Evropě je pro Finsko i Švédsko důležitou prioritou. Smlouva ukazuje další snahu o vybudování důvěryhodné protiváhy stále častějším vojenským aktivitám v regionu, za které je zodpovědné zejména Rusko.

///

BRUSEL

Liberální vláda? Krize belgické federální vlády trvá již 208 dní, šéfové parlamentních stran se proto sešli v sídle socialistů, aby se pokusili bezvládí utnout. Podle belgických médií je jedním z možných scénářů vznik „liberální“ koalice složené z frankofonních socialistů (PS) a liberálů (MR), a vlámských socialistů (SP.A), křesťanských demokratů (CD&V) a konzervativců N-VA. (Alexandra Brzozowski | EURACTIV.com)

///

LONDÝN

Kdo bude novým guvernérem? Černým koněm v závodu o post nového guvernéra centrální banky je Andrew Bailey, stávající šéf Úřadu pro kontrolu finančních trhů (FCA). V čele Bank of England by měl nahradit Marka Carneyho, který čelil kritice ze strany zastánců brexitu, protože údajně „strašil“ Británii před negativními dopady vystoupení Británie z EU. O novém guvernérovi by se mělo rozhodnout již dnes. (Benjamin Fox, EURACTIV.com)

///

MADRID

Separatisté požadují okamžité propuštění Junquerase. Viceprezident Katalánska a národní koordinátor levicových katalánských separatistů (ERC) Pere Aragonès včera vyzval k okamžitému propuštění vězněného spolustraníka Oriola Junquerase, který díky europoslaneckému mandátu získal imunitu, což včera potvrdil i Soudní dvůr EU. Informoval o tom mediální partner sítě EURACTIV, agentura EFE.

Verdikt Soudního dvora uvítal jak prezident Katalánska Quim Torra, tak separatistické síly. Junqueras, který byl odsouzen k 13 letům vězení kvůli účasti na organizaci nelegálního referenda o nezávislosti Katalánska, má podle unijního soudu právo na svůj europoslanecký mandát i s ním spojenou imunitu. (EuroEFE.EURACTIV.es)

///

VARŠAVA

Justiční krize. Tisíce Poláku ve středu protestovaly proti reformám ohrožujícím nezávislost soudnictví a svobodu slova soudců. Téma se pak dostalo i na program jednání parlamentu.

„Je to odpověď na převrat a anarchii několika soudců ve službách opozice,“ řekl Przemysław Kanthak ze strany Solidarna Polska, jedné ze dvou minoritních stran podporujících vládní Právo a spravedlnost.

„Jste proti-polskou stranou, proti-evropskou stranou, protože to, co nyní děláte, je vyvádění Polska z EU. To je pokus o zavedení Putinových standardů. Je to turecké řešení,“ odpověděl Borys Budka z opoziční Občanské platformy (PO), který chce v lednu příštího roku bojovat o křeslo předsedy strany.

Polsko dostalo signál nejen od protestujících, ale i od Evropské komise, která jej varovala, aby kontroverzní reformu nepřijímalo. (Łukasz Gadzała | EURACTIV.pl)

///

PRAHA

Zbytečná snaha okolo reverse charge? EU dala v listopadu zelenou českému návrhu na změnu systému výběru daně z přidané hodnoty, takzvanému reverse charge, který měl pomoct předcházet daňovým únikům a podle vlády přinést do rozpočtu ČR miliardy. Sám premiér Andrej Babiš novinku označoval za českou prioritu, za kterou bojoval téměř pět let. Ministryně financí Alena Schillerová nicméně v listopadu přiznala, že úspěch nebude mít dlouhého trvání, protože nějakou dobu zabere implementace příslušné legislativy, a i poté budou moct Češi novinku využívat jen po omezenou dobu, než EU představí nová plošná pravidla. Nyní se podle Hospodářských novin ukazuje, že česká vláda možná reverse charge nezavede vůbec, což nabízí otázku, proč do boje za tuto výjimku vložila tolik energie. (Ondřej Plevák | EURACTIV.cz)

///

SOFIE

Nová jaderná elektrárna. Bulharská vláda pozvala na jednání společnosti, které se budou účastnit projektu nové jaderné elektrárny v Belene. Jedná se o společnost Atomenergoprom (vlastněnou společností Rosatom) z Ruska, CNNC z Číny a Hydro and Atomic Company z Koreje. Bulharsko zvlášť oslovilo také francouzskou společnost Framatom, se kterou chce jednat o dodávce bezpečnostních systémů, a americkou společnost American General Electric, která by mohla dodat turbíny a jiné klíčové vybavení. Obě společnosti chtějí dodat vybavení na vlastní náklady a získat tak na projektu, který přijde zhruba na 10 miliard euro, významný podíl. (Krassen Nikolov| EURACTIV.bg)

///

BUKUREŠŤ

Rumunští farmáři sklidili letos méně obilí než v roce 2018. Největší propad (9%) zaznamenala kukuřice, výměra obhospodařované plochy se přitom zvýšila. Produkce pšenice a kukuřice zaznamenala nárůst, zatímco na úrodě řepky se negativně projevilo špatné počasí, které panovalo v roce 2019. Vyplývá to z dat ministerstva zemědělství. (EURACTIV.ro)

///

ZÁHŘEB

Bitva o řetězec pokračuje. Slovinský úřad pro ochranu hospodářské soutěže dočasně zabavil akcie maloobchodního řetězce Mercator, který by měl nově spadat pod Fortenova Group (dříve Agrokor). Chce si tak pojistit, že Agrokor zaplatí pokutu, kterou mu úřad vystavil v září kvůli tomu, že nenahlásil převzetí slovinské společnosti Costella, výrobce balené vody.

Podle chorvatského premiéra Andreje Plenkoviće je rozhodnutí úřadu mnohem větším problémem pro Slovinsko než Chorvatsko. Dodal přitom, že věc stále není uzavřena. Fortenova Group se zabavením akcií nesouhlasí a označuje takový krok za nepřiměřený. (Tea Trubić Macan | EURACTIV.hr)

///

BĚLEHRAD

Nová Komise je důvodem k optimismu. Srbská premiéra Ana Brnabićová na setkání Středoevropské iniciativy uvedla, že agenda rozšiřování je jednou z priorit nové Evropské komise. Po setkání s maďarským eurokomisařem pro rozšiřování Olivérem Várhelyim novinářům řekla, že s novou Komisí „přišla také nová energie, která je důvodem k optimismu.“ (EURACTIV.rs)

///

Právě jste dočetli poslední vydání The Capitals roku 2019. Na další zprávy z evropských metropolí se můžete těšit v novém roce. 

Děkujeme Vám za přízeň a přejeme krásné Vánoce a šťastný nový rok.

///