The Capitals: Itálie vyzývá USA i Rusko k řešení libyjské krize

© EPA/ ALESSANDRO DI MEO

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí. 

///

ŘÍM

Američané, stejně jako Rusové, Egypťané či Turci, mohou sehrát klíčovou roli v řešení libyjské krize. Po setkání s tureckým ministrem zahraničí Mevlütem Çavuşoğluem to uvedl šéf italské diplomacie Luigi Di Maio.

„Je důležité, abychom zachovali vazby se všemi aktéry, kteří mohou mít na Libyi vliv, a našli řešení společně,“ dodal Di Maio, kterého dnes čeká ještě setkání v Káhiře se svými protějšky z Kypru, Řecka, Francie a Egypta. (Gerardo Fortuna, Sarantis Michalopoulos | EURACTIV.com)

///

VARŠAVA | PRAHA | BRATISLAVA

Vojáci v Iráku zatím zůstávají. Výcvikové mise polských vojenských jednotek v Iráku byly po zabití íránského generála Sulejmáního pozastaveny. Polsko oznámilo, že „své vojáky ze země stáhne“, pokud irácká vláda nadále nebude vyžadovat polskou podporu. V rámci mise NATO chce však další postup koordinovat a případně v zemi zůstat. (Łukasz Gadzała | EURACTIV.pl)

Podobně se zachovalo i Česko. „Čeští vojáci se z mise v Iráku nestahují, zůstávají na místě v prostoru operace. Jsou v bezpečí na základnách. Vše je v koordinaci s dalšími spojenci v NATO,“ uvedlo české ministerstvo obrany. (Aneta Zachová | EURACTIV.cz)

Koordinaci se spojenci vyžaduje i Slovensko, které se rozhodlo své vojáky z Iráku dočasně přemístit. Více informací ale slovenská vláda zatím neposkytla. (Zuzana Gabrižová | EURACTIV.sk)

///

PAŘÍŽ | ZÁHŘEB

Nový přístupový proces. Francouzský prezident Emmanuel Macron po úterním jednání s chorvatským premiérem Andrejem Plenkovićem zřejmě zmírnil svůj odmítavý postoj vůči rozšíření Evropské unie. Podle svých slov je otevřený změně metody přístupu do unijního bloku. Plenković Francouze vyzval, aby co nejdříve odblokoval zahájení přístupových rozhovorů.

Macron také uvedl, že si je vědom naštvaných reakcí, které po jeho říjnovém odmítnutí začátku přístupových jednání s Albánií a Severní Makedonií zaznívaly od východních členů Unie. ( Tea Trubić Macan |EURACTIV.hr, EURACTIV.fr)

///

BERLÍN

Proměna koalice? Lídr Křesťansko-sociální unie (CSU) a ministerský předseda Bavorska Markus Söder chce proměnit německou velkou koalici. V pondělí vydal prohlášení, ve kterém vyzývá k přeskupení kabinetu. Konkrétně chce, aby se oblastí byznysu a inovací ujali mladší ministři, kteří by mohli Německu pomoci vyrovnat se čínské a americké konkurenci.

Söder svým prohlášením šokoval jak své politické přátele, tak nepřátele. Včera se mu ale dostalo podpory a získal potenciálního spojence – Annegretu Kramp-Karrenbauerovou, předsedkyni Křesťansko-demokratické unie (CDU). (Sarah Lawton | EURACTIV.de)

///

VÍDEŇ

Nová vláda, nový cíl. Nová vládní koalice konzervativců (ÖVP) a Zelených si vytyčila nový evropský směr: Rakousko chce být průkopníkem v klimatické politice. Nejen, že se stane klimatický neutrální zemí do roku 2040 a bude využívat pouze obnovitelné zdroje energie do roku 2030, ale také chce vzít do svých rukou iniciativu unijních opatření, která se týkají například cirkulární ekonomiky, eko-designu nebo uhlíkového cla.

Co se týče přístupu k migraci, vláda je sice vázaná evropskými řešeními, mechanismus přerozdělování migrantů ale považuje za „selhání“, a tak v této oblasti nehodlá vyvinout jakoukoli iniciativu. (Philipp Grüll | EURACTIV.de)

///

LONDÝN

Von der Leyenová se setká s Johnsonem. Předsedkyně EK Ursula von der Leyenová dnes navštíví Londýn, kde se poprvé oficiálně setká s britským premiérem Borisem Johnsonem. Očekává se, že Johnson během setkání zdůrazní svou vůli uzavřít s EU obchodní dohodu do konce roku 2020, kdy končí platnost přechodného období. (Benjamin Fox | EURACTIV.com)

///

DUBLIN

Irský soudce vs. polská vláda. Soudce irského nejvyššího soudu vyjádří nesouhlas s vládnoucí stranou Polska Právo a spravedlnost (PiS) v rámci „tichého protestu“ proti plánovaným soudním reformám v Polsku. List The Irish Times informoval o tom, že soudce John MacMenamin bude svou účastí na demonstraci reprezentovat Asociaci soudců Irska (AJI). MacMenamin údajně ponese transparent zdůrazňující obavy nad legislativou, „která by usnadnila propouštění soudců kritických k vládní politice“. (Samuel Stolton, EURACTIV.com)

///

BRUSEL

Dublinská debata. Asociace, která stojí za iniciativami pro uprchlíky a migranty (CIRé), veřejně odsoudila nedávná opatření zpřísňující podmínky pro žadatele o azyl. Podle CIRé opatření zcela špatně počítá s tím, že žadatelé jsou migranti zneužívající azylový systém. Podle nových pravidel budou ze řízení vyloučeny dvě kategorie migrantů: ti, kterým již status uprchlíka přiznala jiná unijní země, a ti, kteří „obešli“ dublinské nařízení a nepřihlásili se v první bezpečné zemi. „Oproti tvrzení ministryně, tito žadatelé nejsou ani podvodníci ani zločinci. Podle dublinských pravidel mají právo požádat o azyl v Belgii a být zde přijati,“ dodala v prohlášení CIRé. (Alexandra Brzozowski | EURACTIV.com)

///

MADRID

Sánchez těsně zvolen. Sociálnědemokratický lídr Pedro Sánchez byl v úterý opětovně zvolen do křesla španělského premiéra, a to většinou pouhých dvou hlasů (167 pro, 165 proti). Vládní kabinet utvoří společně s levicovými Podemos, a půjde o vůbec první koaliční vládu od dob Druhé Španělské republiky ve třicátých letech minulého století.

Sáncheze nečeká nic jednoduchého, v parlamentní debatě mu byli liberálové, středová i krajní pravice tvrdou opozicí, a on se v hlasování o důvěře musel spolehnout na baskické separatisty a katalánskou stranu bojující za nezávislost. (Jorge Valero | EURACTIV.com)

///

HELSINKY

Srdečné rubly z Ruska. Rusové slaví Vánoce kolem Nového roku a pro mnohé z nich je prázdninovou destinací číslo dvě hned po Turecku jejich severozápadní soused – Finsko. Vlakové spoje mířící z Petrohradu a Moskvy do Helsinek jsou posilovány, a finský hotelový a zábavní průmysl zažívá špičku.

Počet příchozích Rusů je ale proměnlivý. Závisí na změnách spotřebitelských návyků, stavu ruské ekonomiky a skutečném dopadu unijních sankcí. (Pekka Vanttinen | EURACTIV.com)

///

SOFIE

Protesty proti mýtnému systému. Nákladní a osobní doprava bude v pondělí na neurčito zastavena kvůli protestu autobusových a silničních dopravců. Protest má podporu celkem 10 organizací včetně taxi služeb a Asociace obchodu s pohonnými hmotami. Protestující nejsou spokojeni s šíří a cenou mýtného a nedostatkem opatření proti nelegálnímu transportu. Navíc požadují rezignaci ministryně pro regionální rozvoj Petyi Avramové. (dnevnik.bg)

///

K pravidelnému odběru The Capitals se můžete přihlásit zde