The Capitals: Hnutí pěti hvězd v dnešním online hlasování rozhodne o osudu nové koaliční vlády

© [EPA]

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí.

///

ŘÍM

Den D. Členové Hnutí pěti hvězd dnes rozhodnou o osudu nové koaliční vlády. Svůj názor může skrze online platformu Rousseau vyjádřit až 100 tisíc registrovaných příznivců strany. Otázka zní jednoduše: „Souhlasíte s tím, aby Hnutí pěti hvězd vytvořilo s Demokratickou stranou společnou vládu, které bude předsedat Giuseppe Conte?“ Výsledky by měly být známy již dnes večer.

„Máme jedinečnou příležitost posunout naši zemi kupředu,“ vyslal vzkaz členům hnutí designovaný premiér Giuseppe Conte ve snaze získat pro svou vládu podporu. „Není žádné správné ani špatné rozhodnutí,“ řekl svým spolustraníkům šéf hnutí Luigi Di Maio.

Pokud se většina hlasujících vyjádří proti návrhu, Conte bude muset informovat prezidenta Sergia Mattarellu o tom, že se mu nepodařilo sestavit novou vládu. V takovém případě by zřejmě následovaly předčasné volby, po kterých již od začátku vládní krize volá předseda pravicové Ligy Matteo Salvini. (Gerardo Fortuna, Sam Morgan EURACTIV.com)

///

LONDÝN

Volby na dohled? Pokud dnes britští poslanci zamítnou v klíčovém hlasování brexit bez dohody, vláda zřejmě vyhlásí předčasné volby, které by se mohly konat 14. října.

V pondělí premiér Boris Johnson apeloval na své spolustraníky, aby zachovali loajalitu ke straně a nehlasovali proti brexitu bez dohody. Někteří konzervativní poslanci totiž veřejně prohlásili, že odchod z EU bez vyjednaných podmínek nepodporují. Na místo toho chtějí přimět vládu k dalšímu odkladu brexitu, a to až do ledna 2020.

„Abychom našim přátelům v Bruselu ukázali, že jsme v našich zájmech jednotní, poslanci by měli hlasovat podle vládní pozice proti bezcennému odkladu, který navrhuje Corbyn,“ řekl v pondělí Johnson.

„Chci, aby všichni věděli, že za žádných okolností nepožádám Brusel o odklad. Odejdeme 31. října, to je bez debat,“ dodal premiér. (Samuel Stolton, EURACTIV.com)

///

BERLÍN

Sebevědomá AfD. Europoslanec Jörg Meuthen z Alternativy pro Německo (AfD) se v pondělí nechal slyšet, že výsledky nedělních zemských voleb dokazují, že jeho partaj přestala být protestní stranou, a místo toho dokázala voliče přesvědčit „uvěřitelným a autentickým“ programem. AfD je podle něj „stranou občanů“. Na jeho výroky okamžitě reagoval Bernd Posselt z vedení bavorské konzervativní strany CSU slovy, že Alternativa pro Německo není ani konzervativní, ani mainstreamová. „Lídři AfD jsou buď dobře zakamuflovaní pravicoví radikálové, nebo nevýznamní věční nacionalisté“. (Claire Stam, EURACTIV.de)

The Capitals: AfD získala na svou stranu „občany druhé kategorie“, k vítězství jí ale nestačili

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí.

///

PAŘÍŽ

Jednání o daních ve Washingtonu. Francouzský ministr financí Bruno Le Maire bude ve Spojených státech jednat se svým americkým protějškem Stevem Mnuchinem o zdanění velkých firem. Země se na předběžné dohodě domluvily už během summitu G7. Francie plánuje zdanit společnosti, které mají domácí obrat více než 25 milionů euro a světový minimálně 750 milionů. Evropská země je připravená daň zrušit, až se na úrovni OECD dohodnou celosvětové podmínky. Kromě zdanění v zemích, kde firmy vytváří svůj zisk, je v plánu i minimální mezinárodní daň. (EURACTIV.fr)

EU se nedohodla na zavedení digitální daně, Visegrád se proto chystá jednat na vlastní pěst

Evropský plán na zdanění digitálních gigantů ztroskotal kvůli odporu některých členských států. Komise proto navrhuje, aby Rada EU rozhodovala o této oblasti kvalifikovanou většinou. Země V4 nový způsob hlasování odmítají a digitální společnosti chtějí místo toho danit po svém.

///

MADRID

Sánchezova nabídka. Španělský premiér a předseda socialistické PSOE Pedro Sánchez dnes předloží levicovým Unidas Podemos návrh vládního programu. Chce tak na poslední chvíli odblokovat současnou politickou krizi a zabránit novým volbám. Novou vládu musí zformovat do 22. září.

Premiér však nadále odmítá levicové straně otevřít dveře do koalice, místo toho nabízí „střední cestu“ – jednání o „společném progresivním programu“ se třemi stovkami konkrétních opatření. Unidas Podemos ovšem chtějí být plnohodnotným koaličním partnerem. (EuroEFE.EURACTIV.es)

The Capitals: Španělští socialisté chtějí konec patové situace. Obracejí se na levicové Podemos

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí.

///

ATHÉNY

Energetika hlavním tématem cesty do Bruselu. Dnešním dnem začíná náměstkovi ministra pro energetiku Gerasimosu Thomasovi třídenní návštěva Bruselu. Se zástupci generálního ředitelství Evropské komise pro energetiku bude diskutovat o problémech řecké Veřejné energetické společnosti (PPC) a o urychlení deregulace energetického trhu včetně budoucnosti uhelných elektráren.

Premiér Kyriakos Mitsotakis vybral Thomase nejen kvůli jeho zkušenostem v energetických otázkách, ale také díky jeho kontaktům v Bruselu. Do letošního července totiž Thomas sloužil jako vysoce postavený úředník v generálním ředitelství pro energetiku. Diskuse s delegáty Komise ale nebude jednoduchá, Athény chtějí změnit dohodnutý energetický mix. (Theodore Karaoulanis, EURACTIV.gr)

///

NIKÓSIE

Další pokus o vyjednávání: Zvláštní vyslankyně generálního tajemníka OSN Jane Holl Luteová včera přijela na ostrov Kypr. Cílem její návštěvy je oživit vyjednávání mezi řeckými a tureckými Kypřany. Obě strany se společným rozhovorům zdají být nakloněné, což otevírá cestu dalšímu postupu.

///

VARŠAVA

Pence ve Varšavě. Americký viceprezident Mike Pence se setkal s polským prezidentem Andrzejem Dudou, aby dohodli poslední detaily bezvízového režimu pro Poláky cestující do USA. Mezi probíraná témata patřila i spolupráce v obraně a energetice a dodržování principu právního státu v Polsku. Země také podepsaly společný dokument o spolupráci v oblasti 5G technologií, který tlačí na přísnější podmínky pro zahraniční investory při rozvoji 5G sítě. (Łukasz Gadzała), EURACTIV.pl)

///

BRATISLAVA

Boj o vliv. Premiér Peter Pellegrini se v pondělí nechal slyšet, že stranu Směr-SD (PES) neopustí, ale pokusí se posílit v ní svůj vliv. Pellegrini se zřejmě snaží dosáhnout dohody se stranickým lídrem a bývalým premiérem Robertem Ficem o tom, kdo by se měl či neměl objevit na kandidátce Smeru-SD v březnových parlamentních volbách. Pellegrini přitom požaduje, aby na kandidátce nebyly osoby, které vzbuzují kontroverze. Informoval o tom Dennik N. (Zuzana Gabrižová, EURACTIV.sk)

///

PRAHA

Trestní stíhání zastaveno. Český státní zástupce změnil názor a zastavil trestní stíhání premiéra Andreje Babiše a jeho rodiny ve věci údajného dotačního podvodu. Rozhodnutí bude ještě přezkoumáno vrchním státním zástupcem, ale už stihlo vyvolat debatu o kredibilitě českého soudnictví. (Aneta Zachová, EURACTIV.cz)

///

SOFIE

Bulharsko koupí dvě hlídkové lodě. Ministr obrany Krassimir Karakachanov v pondělí oznámil, že vláda do konce roku uzavře dohodu o koupi dvou vojenských hlídkových lodí v ceně zhruba 500 milionů eur. (Georgi Gotev, EURACTIV.com)

///

LUBLAŇ

Udržitelný rozvoj jako hlavní téma BSF. Slovinský ministr zahraničí Miro Cerar (SMC, RE) zahájil Bledské strategické fórum (BSF) slovy: „Komu zvoní hrana? Nám všem.“ Podle ministra je sice na stole spousta dohod, chybí ale vůle je realizovat. Podobně svůj proslov pojal i premiér Marjan Šarec (LMŠ-RE). „Musíme implementovat udržitelný rozvoj na individuální, národní a evropské úrovni,“ řekl Šarec. „Stabilita a bezpečnost nebyly nikdy tak spojeny s udržitelností, jako jsou právě dnes“, dodal. (Željko Trkanjec, EURACTIV.hr)

///

ZÁHŘEB                     

Bývalý ministr Kuščević bez parlamentní imunity. Parlamentní Komise zbavila bývalého ministra veřejné správy a tajemníka strany a nynějšího poslance Lovra Kuščeviće (HDZ-EPP) poslanecké imunity. Státní zastupitelství (DORH) požádalo o vydání k trestnímu stíhání ve věci podezření ze zneužití pravomocí. Pro premiéra a šéfa HDZ Andreje Plenkoviće je to velká rána, Kuščeviće totiž od propuknutí skandálu před třemi měsíci velmi tvrdě bránil. (Željko Trkanjec, EURACTIV.hr)

Chorvatské priority v obraně. „V oblasti obrany se bude chorvatské předsednictví EU soustředit na implementaci obranných iniciativ, jako je PESCO a CARD, a na vojenskou mobilitu s důrazem na jejich vzájemnou koherenci a doplňkovost, stejně jako na průmyslovou dimenzi obrany, posílení spolupráce mezi EU a NATO a na další unijní úsilí v jihovýchodní Evropě,“ řekl ministr obrany Damir Krstičević na setkání se šéfem Evropské obranné agentury (EDA) Jorgem Domecqem v Záhřebu. (Željko Trkanjec, EURACTIV.hr)

///

BĚLEHRAD

Pokud Srbsko nic nedostane, neuzná Kosovo. Srbský prezident Aleksandar Vučić řekl, že jakmile bude mít Kosovo novou vládu, bude Srbsko pod velkým tlakem, aby uznalo jeho nezávislost. „Bude zde obrovský tlak zvenčí, který budou kombinovat s tlakem zevnitř. Bude zde vyvíjen tlak na to, abychom uznali nezávislost Kosova bez kompromisu, bez ničeho. Kompromis je řešením, ale uznání nezávislosti, aniž by Srbsko něco získalo, a Kosovo naopak získalo všechno – to se nestane,“ řekl Vučić na sjezdu předsednictva jeho Progresivní strany. (beta.rs, EURACTIV.rs)

///