The Capitals: Francie volá po evropské pomoci v Sahelu

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí. 

///

PAŘÍŽ

Francie volá po evropské pomoci v Sahelu. V pondělí se hlavy států skupiny G5 Sahel (Burkina Faso, Čad, Mali, Mauritánie a Niger) dohodly, že budou společně bojovat proti všem ozbrojeným teroristickým skupinám aktivním v oblasti, s důrazem na pohraniční oblast, kde působí Francií vedená operace Barkhane.

Vznikla také nová pracovní skupina „Takuba“, která by měla být složena z evropských vojenských sil. Není však zatím jasné, kdo se ke skupině připojí. Francie již má potvrzenou pomoc od několika zemí a doufá také v podporu Německa, to ale zatím svou pomoc jasně nedeklarovalo. Zatím pouze Estonsko a Dánsko vyslaly své jednotky do Mali a Spojené království poskytlo helikoptéry. Francie rovněž oznámila, že vyšle dalších 220 vojáků, kteří by se připojili k operaci Barkhane, jež dnes již čítá 4500 lidí.

Další summit G5 Sahel by se měl konat v červnu v Nuakšottu (Mauritánie). (EURACTIV.FR)

///

BRUSEL

Belgie se „bílého kouře“ opět nedočkala. Od voleb uběhlo už 233 dní a král prodloužil misi tzv. informátorům koaličního vyjednávání Georgesovi-Louisovi Bouchezovi (MR) a Joachimovi Coensovi (CD&V) do 28. ledna. Do té doby mají informátoři přijít s řešením, jak zformovat belgickou federální vládu.

„Odlišné strany nyní musí být schopné zastávat stejné pozice po dobu delší než několik dní,“ řekl Bouchez. Rozhodnutí přišlo, aby dalo některým stranám možnost „potvrdit jejich odlišné pozice“ poté, co konzervativní CD&V zopakovala svůj záměr spolupracovat s vlámskými nacionalisty N-VA, zatímco N-VA se přibližují spíše socialistům.

V opozici mezitím narůstá netrpělivost a nelíbí se jí směřování k pravému středu. (Alexandra Brzozowski | EURACTIV.com)

///

VÍDEŇ

Nová vláda nepodepíše globální pakt OSN o migraci. Rakousko deklarovalo, že pakt nepodepíše už v roce 2018 (v té době vedené koalicí ÖVP a FPÖ), aby předešlo vzniku „lidského práva na migraci“, jak vysvětlil tehdejší vicekancléř Heinz-Christian Strache (FPÖ). Nyní je ale jeho strana mimo koalici, nahradili ji Zelení, kteří tehdy podpis paktu podporovali. Naskýtá se tedy příležitost tehdejší odmítnutí zvrátit a Rakousko k paktu připojit. Ministr zahraničí Alexander Schallenberg (nestraník) ale tato očekávání shodil ze stolu, když dal jasně najevo, že Rakousko své rozhodnutí pakt nepodepsat nezmění. (Philipp Grüll | EURACTIV.de)

///

BERLÍN

Stranická spolupráce v Durynsku. Volby do zemského parlamentu se sice v Durynsku konaly na konci října, koaliční jednání však nadále pokračují. Nedělní večer byl však zřejmě průlomový.

Předchozí vládní koalice Sociálních demokratů (SPD), Zelených a Levice nemá po volbách kvůli posílení krajně pravicové Alternativy pro Německo (AfD) většinu. „Červeno-červeno-zelená koalice“ se proto snažila najít spolupráci a podporu pro některé projekty a témata s Křesťanskodemokratickou unií (CDU) a liberální Svobodnou demokratickou stranou (FDP). CDU a FDP sice původně vyloučily spolupráci s Levicí, nedávno ale ze svých preferencí mírně ustoupila CDU. Minulý týden bývalý zemský předseda Dieter Althaus (CDU) apeloval na svou stranu, aby vytvořila „projektovou vládu“ s Levicí. Nedělní večeře lídrů Levice a CDU ukázala, že Levice je otevřena spolupráci s CDU v jistých oblastech. Zemský předseda Bodo Ramelow (Levice) věří, že taková spolupráce bude generovat „nové nápady v politice“. Spolupráce ale zatím není vůbec jistá, CDU totiž ve svém stranickém programu explicitně odmítá spolupráci s Levicí, jak včera připomenula jejich šéfka Annegret Kramp-Karrenbauerová. (Sarah Lawton | EURACTIV.de)

///

DUBLIN

Budoucí irsko-britské vztahy. Pondělí bylo skutečně „dobrým dnem pro Irsko a Spojené království,“ prohlásil včera irský premiér Leo Varadkar po obnovení severoirského parlamentu. V souvislosti s tím se Varadkar setkal také s britským premiérem Borisem Johnsonem, aby pohovořili o budoucích vztazích Británie s Unií po brexitu.

Mezitím se na scéně objevila nová zpráva britského vládního institutu, podle níž nebude britská vláda „schopná implementovat Protokol o Severním Irsku do prosince 2020“. Pokud se taková prognóza vyplní, „Evropská komise by mohla zahájit řízení o porušení povinností, které by mohlo vést až k pokutě pro Spojené království ze strany Soudního dvora EU.“ (Samuel Stolton, EURACTIV.com)

///

LONDÝN

Nový zákon zajistí zemědělské dotace. Britská vláda představila novou legislativu, která zajišťuje britským zemědělcům pokračování dotací i v roce 2020. (Natasha Foote | EURACTIV.com)

///

ŘÍM

Nový případ zánětu mozkových blan. Další osoba, šestá za poslední měsíc a půl, onemocněla meningitidou. Stalo se to na periferii Bergama v lombardském regionu. Pacient byl hospitalizován a není v ohrožení života. Jedná se o manžela 48leté ženy, která nemoci podlehla před 10 dny. Ačkoliv místní úřady potvrdily, že se nejedná o epidemii, zprávy o nemocných vedou k panice a lidé v oblasti již vykoupili zásoby vakcín. (Gerardo Fortuna | EURACTIV.com)

///

MADRID

Vláda začíná pracovat a nebude to mít lehké. Nový kabinet pod vedením socialistického premiéra Pedra Sáncheze dnes čeká první schůze vlády. Jedno z prvních opatření, které má levicová koalice přijmout, je navýšení důchodů v souladu s inflací.

Sánchezova menšinová vláda bude mít těžkosti při schvalování nového rozpočtu a reforem. Už nyní čelí premiér kritice z řad opozice a státních zástupců kvůli jmenování své bývalé ministryně spravedlnosti Dolores Delgadové novou státní zástupkyní. Podle nich povede tato nominace k ohrožení nezávislosti soudů. (Jorge Valero | EURACTIV.com)

///

ATHÉNY

USA podporují energetické projekty v Řecku. Řecko opravdu pokročilo v energetickém sektoru a hraje klíčovou roli v evropské energetické bezpečnosti, řekl novinářům americký velvyslanec v Athénách. Pochválil také dosažený pokrok ve specifických projektech, které USA podporují jako například plynovody TAP a IGB, LNG terminály FSRU a Revithoussa a teprve před pár dny schválený plynovod EastMed. (Theodore Karaoulanis | EURACTIV.gr)

///

VARŠAVA

Když hudba pomáhá. Již po osmadvacáté vybírala polská nadace Velký orchestr vánoční pomoci (Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy) peníze na vybavení do nemocnic pro malé děti. Jedná se o největší dobročinnou sbírku v Polsku, v rámci které se tisíce dobrovolníků podílí na výběru peněz ve všech velkých i malých polských městech. Celá akce je doprovázena koncerty a účastní se jí i mnoho politiků a známých osobností. V neděli 12. ledna vynesl Velký orchestr vánoční pomoci více než 115 milionů zlotých (přes 26 milionů euro), ale očekává se, že po skončení všech dražeb se celková suma přiblíží až 200 milionům zlotých (46 milionů euro). Rekord z minulého roku byl 175 milionů zlotých. (Łukasz Gadzała | EURACTIV.pl)

///

BRATISLAVA

Soud o vraždě Kuciaka začíná. V pondělí začalo ve městě Pezinok soudní líčení ve věci vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové. Kontroverzní podnikatel Marián Kočner je obviněný z objednání vraždy. Čtyři další lidé čelí obvinění z účasti na vraždě nebo vraždy samotné. Muž, který zastřelil Kuciaka a Kušnírovou v jejich domově se už přiznal, další muž, zprostředkovatel, spolupracuje s policí a již uzavřel dohodu o vině a trestu. Ostatní, včetně Kočnera, trvají na své nevině. (Zuzana Gabrižová | EURACTIV.sk)

///

PRAHA

Podíl OZE poroste. Bude to stačit? V Česku poroste do roku 2030 podíl obnovitelných zdrojů na celkové spotřebě energie na 22 procent. Vyplývá to z energeticko-klimatického plánu ČR, který vyžaduje Evropská unie a v pondělí ho schválila vláda. EU loni Česku doporučila, aby cíl pro rok 2030 činil alespoň 23 procent. Komora obnovitelných zdrojů energie v reakci na schválený plán uvedla, že zástupci čisté energetiky, ekologické organizace a obce požadovali navýšení alespoň na 24,4 procenta. (ČTK)

///

BUDAPEŠŤ

Klimaticky neutrální do roku 2050, ale s podmínkami. Vláda se zavázala, že Maďarsko se v souladu s unijními cíli stane do poloviny století klimaticky neutrální, v případě, že náklady na přechod ponesou největší znečišťovatelé v Evropě. Vyplývá to z národního energeticko-klimatického plánu, který vládní kabinet přijal minulý týden. Ministr pro inovace a technologie László Palkovics při prezentaci plánu zdůraznil, že dokument obsahuje zvláštní opatření pro dosažení takových cílů. Například do roku 2030 by 90 % produkce energie v zemi mělo být bezuhlíkové. Opatření by měla vést k minimalizaci nákladů na spotřebu energie. Domácnosti by měly zlepšit svou energetickou účinnost a využívat energetické zdroje zodpovědně. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

Bez financí EU mezi lety 2021-27? Podle vládního návrhu na Evropské strukturální a investiční fondy by v následujícím programovém období přišla Budapešť prakticky o veškeré finance z EU. V pondělí ráno o tom informoval maďarský deník Népszava. Vláda však takové informace nepotvrdila. (Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com)

///

LUBLAŇ

Janša: vláda je klinicky mrtvá. Janez Janša, lídr největší opoziční strany SDS (EPP) řekl, že vládní koalice složená z pěti stran, ale přesto menšinová, je „klinicky mrtvá“. Slova volil opatrně kvůli nedávnému Macronovu vyjádření o NATO, které je podle francouzského prezidenta „ve stavu mozkové smrti“.  Zájem o předčasné volby však Janša nemá. Lídr opoziční NSi (EPP) Matej Tonin prozradil, že probíhají debaty o alternativní koalici mezi koaličními a opozičními stranami. Situace by se mohla vyjasnit po nedělním kongresu strany DeSUS (RE). Dlouholetý stranický lídr Karl Erjavec (od roku 2004) a ministr obrany by totiž nemusel znovu obhájit svůj předsednický post. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

///

SOFIE

Export do EU roste. Bulharský vývoz do EU se od ledna do října 2019 zvýšil o 3,4 % ve srovnání se stejným obdobím v roce 2018. Hlavními unijními trhy pro bulharské výrobky jsou Německo, Rumunsko, Itálie, Řecko, Francie a Belgie. Do těchto zemí směřuje až 66,2 % bulharského exportu. Ve stejném období se zvýšil také import z EU do Bulharska, a to o 2,6 p.b. (Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

///

ZÁHŘEB

Levicový extremismus. Před dvěma dny napsal lídr Chorvatské rolnické strany (HSS) Kreso Beljak na Twitter, že tajná policie z éry Jugoslávie „Udba zřejmě nezabila dostatek lidí“, a ospravedlňoval tak politické vraždy emigrantů v Jugoslávii. Krajní pravice ho i po omluvě obvinila z extremistických názorů.

Předseda Sociálních demokratů (SDP), koaličního partnera HSS, Davor Bernardić mezitím oznámil, že se chce stát příštím chorvatským premiérem, a vyzval tak k předčasným volbám. V nich chce vést boj proti fašismu a korupci. (Karla Juničić | EURACTIV.hr)

///

BĚLEHRAD

Priority Bělehradu: Kosovo a evropská integrace. Pro Srbsko jsou klíčovými   zahraničněpolitickými prioritami evropská integrace a plné členství země v EU, uvedl ministr zahraničí Ivica Dačić. Dodal také, že země jako Srbsko, které již otevřely více než polovinu přístupových kapitol, „by měly znát dynamiku tohoto procesu a dostat jasnou politickou podporu.“ Zároveň řekl, že doufá v obnovu dialogu mezi Bělehradem a Prištinou. (EURACTIV.rs)

///

PODGORICA

Dva novináři zatčeni za „fake news“. Černohorská policie zatkla v neděli (12. ledna) pozdě večer dva novináře z prosrbských zpravodajských webů, Gojka Raičeviće a Dražena Živkoviće. Šéfredaktoři webů in4.net a borba.me skončili ve vazbě za to, že šířili poplašnou zprávu o údajné explozi na události, kde se sešli vysocí funkcionáři včetně prezidenta Milo Đukanoviće. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

///

SARAJEVO

Sarajevo má opět nejznečištěnější ovzduší. Obyvatelé hlavního města Bosny a Hercegoviny znovu bojují se znečištěným ovzduším. Situace je tak vážná, že lékaři a specialisté doporučují nosit speciálně upravené ochranné masky s filtry. Pohybovat se venku není doporučeno nikomu, a především ne těhotným ženám, dětem, starším lidem a chronicky nemocným pacientům. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

///