The Capitals: Francie se vzpamatovává z neúspěchu Goulardové

© [EPA/OLIVIER HOSLET]

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí.

///

PAŘÍŽ

Goulardová způsobila politický otřes. Francie se pomalu vzpamatovává ze včerejšího fiaska kandidátky na komisařku Sylve Goulardové. Prezident Emmanuel Macron se kvůli tomu dokonce opřel do předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové, která mu údajně garantovala, že hlavní politické skupiny Goulardovou podpoří i přes její právní spory. Předsedové frakcí S&D a EPP to však popřeli.

Situace zkomplikovala další schvalování nové Evropské komise. Rumunsko a Maďarsko totiž stále nemají potvrzené nové kandidáty, a spolu s hledáním nového francouzského kandidáta se záležitost může dále protáhnout. Nová Komise by se podle plánu měla chopit úřadu 1. listopadu. Předtím ji ale musí schválit Evropský parlament, jehož hlasování bylo původně naplánováno na 23. října. (EURACTIV.FR)

BERLÍN

Němečtí europoslanci vs. Goulardová. „Nemůžete ve Francii rezignovat kvůli něčemu, za co musíte Evropskému parlamentu vrátit 45 tisíc eur, a zároveň se stát eurokomisařkou,“ prohlásil europoslanec Christian Ehler (EPP/CDU) po včerejším slyšení francouzské kandidátku na komisařku Sylvie Goulardové. Podle šéfa europoslanců za CDU a CSU Daniela Casparyho se Evropský parlament probudil. „I když Evropský parlament nebyl schopný protlačit top kandidáty, nyní ukázal, že se s ním musí počítat,“ řekl. Europoslanec Jens Geier (S&D) upozornil, že problém se netýká pouze samotné kandidátky, ale také příliš širokého portfolia. „Tohle se stane, když toho máte moc,“ řekl s tím, že obsah portfolia by se podle něj měl změnit. Tento krok se ale nejspíš setká s nesouhlasem Francie. Po úterním slyšení s francouzskou kandidátkou prezident Macron zdůraznil, jak důležité portfolio to pro jeho zemi je. (Claire Stam | EURACTIV.de)

///

MADRID

Španělsko žádá Brusel o omezení dovozu čínské oceli. Španělský ministr průmyslu Reyers Maroto žádá EU, aby po brexitu omezila import čínské oceli. Důvodem je „obtížná situace“ ocelářského sektoru ve Španělsku i v celé EU. Informovala o tom agentura EFE, partner sítě EURACTIV.

Výzva Marota směřovala i na budoucího komisaře pro obchod Phila Hogana. Po něm chce přezkoumat „bezpečnostní opatření“ (limity), které jsou dnes uvaleny na dovoz oceli do EU.

Čína se podílí na celosvětové produkci oceli z více než poloviny a exportuje ji za ceny, jimž evropští producenti mohou jen těžko konkurovat.

///

ATHÉNY | PRAHA

Řecko vyzývá k aktivitě kvůli Sýrii. Premiér Kyriakos Mitsotakis se po jednání s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem nechal slyšet, že mezinárodní společenství včetně NATO má povinnost využít svého vlivu k uklidnění situace v Sýrii a zabránit tak další eskalaci situace, novým migračním vlnám a ztrátách na životech.

Ministerstvo zahraničí ještě předtím vydalo prohlášení, ve kterém zdůrazňuje, že nucené vysídlení populace na syrském území a násilná proměna demografické podoby regionu jsou „přímé porušení mezinárodního práva a přináší bolestné vzpomínky“.

Český premiér mezitím změnil názor na Turecko. Andrej Babiš včera napsal na Twitter, že „Česká republika se ztotožňuje se společným postojem Evropské unie, která tureckou vojenskou operaci odsoudila.“ Ještě na konci září přitom po setkání s tureckým prezidentem Erdoganem v New Yorku opakovaně podpořil jeho plán na vytvoření bezpečnostní zóny v Sýrii. Není to zdaleka poprvé, co český premiér náhle změnil svou pozici v zahraniční politice.

Deklarace EU ohledně Turecka a Sýrie však vůbec nezmiňuje Kurdy, což je pro mnohé záhadou. (EURACTIV.com, Athénsko-makedonská informační agentura, Ondřej Plevák | EURACTIV.cz)

///

VARŠAVA

EK poslala Polsko k Soudnímu dvoru. Kvůli novému disciplinárnímu řádu polských soudců zažalovala Evropská komise Polsko u Soudního dvora EU. Podle Komise zákon z dílny vládní strany PiS zavádějící možnost postihů pro řadové soudce za jejich rozsudky ohrožuje nezávislost justice. Jedná se o další díl skládačky sporu mezi unijní exekutivou a Polskem, jehož součástí je také řízení podle Článku 7 Smlouvy o EU. (VÍCE ZDE)

///

SOFIE

NE balíčku mobility. Pokud evropské instituce schválí balíček mobility bez zohlednění bulharských požadavků, téměř 14 tisíc Bulharů ztratí své zaměstnání. Informoval o tom ministr dopravy Rosen Željazkov.

Silniční nákladní doprava tvoří 6 % bulharské ekonomiky, minulý rok byl její obrat 2,8 miliardy eur. Sektor zaměstnává 42 500 řidičů s průměrnou hrubou mzdou 1 750 eur, která je skoro třikrát vyšší než obecná průměrná hrubá mzda země (650 eur).

Podle studie by balíček ve své současné podobě extrémně poškodil bulharský dopravní průmysl. Obrat sektoru by v příštích třech letech klesl o více než 100 %. (Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

///

BUDAPEŠŤ

Opozice proti Orbánovi. Maďarské opoziční strany vůbec poprvé spojí síly v nedělních regionálních volbách, společně se chtějí postavit proti premiéru Viktoru Orbánovi. Jejich cílem je zvítězit v Budapešti, a zopakovat tak situaci z tureckého Istanbulu, kde turecký prezident Erdogan prohrál v místních volbách, ačkoliv právě největší turecké město bylo jeho volební baštou od počátku politické kariéry. Pokud se maďarské opozici podaří prosadit, mohlo by to otevřít cestu ke změně i v parlamentních volbách plánovaných na rok 2022.

Navzdory tomu, že více než 75 % voličů slyšelo o spolupráci opozičních stran ve větších městech, jen část z nich (35 %) ví o společných kandidátkách a 62 % nemá vůbec povědomí o tom, že v jejich městě kandiduje opozice. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

///

BUKUREŠŤ

Dny konzultací. Po včerejším vyslovení nedůvěry vládě dnes čekají rumunského prezidenta Klause Iohannise konzultace s politickými stranami. Zdá se, že Iohannis chce urychlit ustanovení nové vlády, ačkoliv se netají tím, že by raději preferoval předčasné volby. Ty by se však nemohly konat dříve než v březnu, protože v listopadu jsou plánovány prezidentské volby.

Socialistická vláda je tak po parlamentním hlasování v demisi a premiérka Viorica Dancilaová doufá, že prezident co nejdříve jmenuje jejího nástupce.

///

LUBLAŇ

Cizinecký zákon je v rozporu s ústavou. Zákon o cizincích, který odmítá vstup uprchlíků do země, není podle slovinských médií v souladu s místní ústavou. Ústavní pravidla porušuje zejména kontroverzní článek, jímž by Slovinsko mohlo uzavřít před uprchlíky hranice a zastavit podávání žádostí o azyl. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

///

BĚLEHRAD

Malý Schengen. Srbský prezident Aleksandar Vućić ve čtvrtek podepsal s premiérem Albánie Edim Ramaem a premiérem Severní Makedonie Zoranem Zaevem dokument označovaný jako „Malá Schengenská zóna“. Zóna je založena na volném pohybu zboží, kapitálu, osob a služeb.

///