The Capitals: Francie pokukuje po postu generálního tajemníka Komise

© Shutterstock

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí.

///

PAŘÍŽ

Kdo bude nový Selmayer? Francie pokukuje po místě Martina Selmayera, kontroverzního generálního tajemníka Evropské komise, které by se mělo uvolnit koncem července. Odchod Selmayera byl jednou z podmínek pro zvolení nové předsedkyně Komise Ursuly von der Leyenové. Francie a další země totiž nesouhlasí s tím, aby Německo obsadilo jak předsednickou pozici, tak i post generálního tajemníka.

Selmayer by jako svého nástupce rád viděl Oliviera Guersente, současného šéfa generálního ředitelství (DG) pro finanční stabilitu. Selmayerova podpora by však mohla být kontraproduktivní.

„Skutečnost, že ho Selmayer zmínil, mu může uškodit, i když je to jen kandidát,“ prohlásil šéf francouzské delegace EPP François-Xavier Bellamy. Francie má několik kandidátů v záloze. Mezi nimi je například ředitel DG pro výzkum Jean-Eric Paquet. (EURACTIV.fr)

///

BERLÍN

Nová ministryně obrany. Předsedkyně Křesťansko-demokratické unie (CDU) Annegret Kramp-Karrenbauerová byla k překvapení všech jmenována ministryní obrany. Ne každý v Berlíně ale změnu uvítal. Opoziční strany FDP a Die Linke například upozornily, že nemá dostatek zkušeností z oblasti obrany.

Vedení německé armády (Bundeswehr) nebude procházka růžovou zahradou kvůli dřívějším skandálům, nezbytné modernizaci a náročné byrokracii. Kramp-Karrenbauerová nicméně neplánuje na postu dlouho setrvat, připravuje se totiž na parlamentní volby. Zkušenosti z ministerstva obrany by mohly posílit její naděje stát se příští německou kancléřkou, pokud ale bude následovat neúspěšnou cestu svých předchůdců, může angažmá na ministerstvu její politickou kariéru zničit. (Doris Pundy, EURACTIV.de)

///

MADRID

Španělka v čele IMF? Ministryně financí Nadia Calviñová ve středu potvrdila, že s premiérem Pedrem Sánchezem hovořila o své případné kandidatuře na vedoucí post v Mezinárodním měnovém fondu (MMF). Informovala o tom agentura EFE.

Podle rádia Cadena SER již Sánchez přislíbil podporu „jakémukoliv španělskému ministrovi, který by měl šanci získat takto významný post“. (EuroEFE.EURACTIV.es)

///

ŘÍM

Liga vycouvala. Hnutí pěti hvězd na svém blogu ukázalo prstem na svého koaličního partnera Ligu, které vyčetlo, že se strana na poslední chvíli rozhodla nepodpořit von der Leyenovou. Podle Hnutí pěti hvězd existovala dohoda, podle které měla Liga von der Leyenovou podpořit. Italský premiér Giuseppe Conte se nechal slyšet, že je stále nejasné, zda rozhodnutí Ligy oslabí italské šance získat v budoucí Komisi významné portfolio.

EP vyšetřuje ruské zdroje. Italský europoslanec Carlo Calenda oznámil, že evropští socialisté (S&D) navrhnou ustavení speciální parlamentní komise, která prošetří přítomnost zahraničního vlivu v nedávných eurovolbách. Návrh na ustavení komise přišel po spekulacích o tom, že Salviniho Liga obdržela přibližně 65 milionů dolarů z ruských zdrojů. Příští týden bude Conte jménem vlády objasňovat záležitost před senátem. (Gerardo Fortuna, EURACTIV.com)

///

ATHÉNY

První návštěva míří do Spojených států. Čerstvě jmenovaný řecký ministr zahraničí Nikos Dendias vyrazil na svou první oficiální návštěvu do Washingtonu, kde se setkal se svým americkým protějškem Mikeem Pompeem. „Požádali jsme Spojené státy o jasnou komunikaci v případě, že se naše vztahy s Tureckem dále vyvinou. Jasná a přímá reakce Spojených států by mohla být užitečná,“ uvedl Dendias.

Nová demokracie mění názor. Nová demokracie (EPP) dříve nepodporovala změnu názvu Severní Makedonie, nyní se ale zdá, že změnila názor. Náměstek ministra zahraničí Miltiadis Varvitsiotis prohlásil, že dohoda o změně názvu státu může zlepšit spolupráci obou stran. Podobného názoru je i ministr obrany Nikos Panagiotopoulos.

///

VARŠAVA

Polsko chce energetické portfolio. Místopředseda vlády Jacek Sasin ve středu prohlásil, že „Polsko usiluje o získání důležitého postu v příští Evropské komisi, například agendu energetické politiky“. „Energetika je pro nás prioritu. Chceme přesvědčit naše partnery, že klimatická politika je sice důležitá, ale je potřeba zohlednit specifika každého členského státu. Nemůže zavírat oči nad tím, že základem polské energetiky je uhlí.“

Mluvčí polské vlády Piotr Muller k tomu dodal, že „finální podpora von der Leyenové byla výsledkem jejího jednání s Polskem, které se uskutečnilo začátkem týdne.“ Polští europoslanci z vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) nakonec von der Leyenové dali v úterní tajné volbě hlas. (Łukasz Gadzała, EURACTIV.pl)

///

BRATISLAVA

Putin a Trump jako lakmusový papírek pro von der Leyenovou. Slovenská národní strana (SNS) respektuje zvolení Ursuly von der Leyenové „bez emocí“. „Až čas ukáže, zda ji prezident Putin a prezident Trump přijmou jako politického partnera,“ uvedla mluvčí strany Zuzana Škopcová. Šéf SNS a předseda slovenského parlamentu Andrej Danko je znám tím, že výrazně podporuje Vladimira Putina a Viktora Orbána. (Zuzana Gabrižová, EURACTIV.sk)

///

PRAHA

Německé pokárání. Německý ministr vnitra Horst Seehofer na tiskové konferenci uvedl, že Česká republika se nechce podílet na evropském řešení migrace. Tento dojem prý nabyl během své nedávné návštěvy Prahy. „Nemáme vůbec žádné evropské řešení (…) Byl jsem teď také často na cestách ve východní Evropě, naposledy v Praze. Připravenost tam podílet se na evropském řešení se blíží nule,“ prohlásil.

Druhý mandát pro Jourovou. Český premiér Andrej Babiš a jeho hnutí ANO navrhne na post eurokomisařky znovu Věru Jourovou. Babiš zároveň přiznal, že část hnutí by rádo dalo přednost místopředsedkyni Evropského parlamentu Ditě Charanzové. Samotná Jourová je prozatím zdrženlivější. „Dokud to neschválí vláda, nemám k tomu co říct,“ uvedla pro týdeník Respekt. Případná nominace zřejmě potěší i nově zvolenou předsedkyni Komise. Ta totiž zdůraznila, že svůj kabinet chce mít genderově vyvážený.

///

BUKUREŠŤ

Bývalý ministr zástupcem generálního tajemníka NATO. Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg se rozhodl jmenovat na post svého příštího zástupce Mircea Geoana. Geoana, bývalý rumunský ministr zahraničí a velvyslanec v USA převezme úřad v říjnu, a nahradí tak současnou zástupkyni Rose Gottemoellerovou. (EURACTIV.ro)

///

SOFIE

Bulharsko volá o pomoc. Bulharsko oficiálně požádalo Evropskou komisi o pomoc s řešením hackerského útoku, kvůli kterému unikla z národního daňového registru data milionu občanů. Informoval o tom server Dnevnik.

Eurokomisařka pro digitální agendu Mariya Gabrielová pro Dnevnik uvedla, že Komise ustanovila speciální tým, který vyšetřuje, zda útok nepostihl i unijní instituce. Útočník byl již vypátrán a zadržen. Bojko Borisov ho později označil za génia, který by měl pracovat pro státní úřady. (Georgi Gotev, EURACTIV.com)

///

VILNIUS

První návštěva nového prezidenta směřovala do Polska. Litevský prezident Gitanas Nauseda v úterý navštívil sousední Polsko. Během návštěvy prohlásil, že by se spor Polska s unijními institucemi měl vyřešit prostřednictvím dialogu, a nikoli sankcemi. Na společné tiskové konferenci s Andrzejem Dudou nový prezident řekl, že cílem polských reforem byl boj s korupcí. Zmínil také polskou ochotu spolupracovat, když země pozastavila reformu snižující soudcům věkovou hranici odchodu do důchodu. (Angele Kedaitiene, http://eunewslithuania.com/)

///

ZÁHŘEB

Nový den, nová aféra. Ministryně pro unijní fondy Gabrijela Žalacová, o které se spekulovalo v souvislosti s kandidaturou na předsedkyni Komise, údajně vyhlásila tendr na míru svému známému. Tendru ve výši 1,7 milionu euro se zúčastnila pouze jedna firma, která má jednoho zaměstnance a roční obrat 100 euro. Po udělení tendru příjmy společnosti zázračně narostly. Ministerstvo k záležitosti nevydalo žádné oficiální prohlášení.

Premiér Andrej Plenković včera svolal kabinet ke konzultaci a je čím dál blíže k dokončení změn ve vládě. Žalacová bude za pár dní nejspíše jednou z postav, která vládu opustí.

Ambiciózní europoslanec. „Budu současně europoslancem, předsedou, premiérem a ministrem vnitra a spravedlnosti,“ oznámil nově zvolený europoslanec Mislav Kolakušić (N/A) v rozhovoru s chorvatským médiem a dodal, že nerozumí tomu, proč se na jeho plány stále všichni vyptávají „jako by byly kontroverzní“. „Na rozdíl od jiných premiérů, kteří jmenují ministry, to vezmu zkratkou a udělám si všechno sám. Bude to efektivnější,“ řekl europoslanec na včerejším plenárním zasedání ve Štrasburku. (Tea Trubić, EURACTIV.hr)

///

BĚLEHRAD

Mírové mise v Kosovu garantují bezpečnost Srbů. Srbský prezident Aleksandar Vucic řekl během schůzky s vrchním velitelem ozbrojených sil v Evropě Todem Woltersem, že mírové mise v Kosovu a Metochii vedené Aliancí (KFOR) jsou garantem bezpečnosti Srbů v Kosovu. Podle oficiálního prohlášení Vucic požádal o to, aby se srbský náčelník štábu mohl kdykoliv spojit s velitelem KFOR. (beta.rs, EURACTIV.rs)

///