The Capitals: Evropští socialisté uvažují o pozastavení členství rumunské vládní straně

© Shutterstock

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí.

///

BUKUREŠŤ

Vedení Strany evropských socialistů (PES) uvažuje o pozastavení členství rumunské vládnoucí straně PSD, dokud vláda nezačne respektovat svůj závazek k právnímu státu a nezačne následovat doporučení Evropské komise.

Předseda socialistů Sergej Stanišev se nechal slyšet, že formální diskuse o členství PSD proběhnou na dalším sjezdu evropské strany v červnu.

Vztahy mezi rumunskými sociálními demokraty a jejich evropskou „rodinou“ nejsou růžové už několik měsíců. PSD se kromě sjezdu v Madridu vyhýbala všem společným kongresům.

„Způsob, jak se k nám někteří kolegové z PES chovají, je nepřijatelný. Podobná nepodložená obvinění bychom čekali od politických oponentů, ne od naší vlastní ‚rodiny‘, uvedlo PSD v tiskové zprávě.

PSD obvinilo Staniševa, že se o rumunském členství na schůzi vedení socialistů v podstatě nediskutovalo, takže „zveřejněná pozice nereflektuje postoj celé PES“. Rumuni zároveň vyzvali další členské strany, aby vysvětlily, co přesně jim vadí.

Místopředseda Evropské komise a volební lídr socialistů Frans Timmermans nicméně rumunské vládě poslal už několik dopisů, ve kterých do detailu zmiňuje, kde se podle něj v rumunském případě objevují problémy.

Na nedostatky v právním státu poukazuje i poslední zpráva Mechanismu pro spolupráci a ověřování, skrze který Evropská komise kontroluje slíbené reformy v Rumunsku a doporučuje potřebné kroky. (Bogdan Neagu, EURACTIV.ro)

///

LONDÝN

Labouristé kritizují vydání Assange do USA: Zakladatel WikiLeaks Julian Assange by neměl být vydán do USA, zveřejnil totiž důkazy o „zvěrstvech v Iráku a Afghánistánu.“ Myslí si to šéf labouristů Jeremy Corbyn.

Americká administrativa žádá o vydání Assange od doby, co mu ekvádorská ambasáda, na které sedm let pobýval, zrušila azyl. Assange v USA čelí obvinění ze spiknutí za účelem získání tajných informací z vládního počítače. (Samuel Stolton, EURACTIV.com)

///

PAŘÍŽ

Brexit komplikuje francouzské volby do EP: Počet budoucích francouzských europoslanců je zatím nejasný. Důvodem je poslední rozhodnutí Evropské rady odložit brexit do 31. října. Pokud by se Británie již voleb neúčastnila, počet francouzských zástupců v Evropském parlamentu by se zvýšil z nynějších 74 na 79 křesel.

Francouzská vláda proto uvažuje nad novým zákonem, který by obsahoval řešení pro oba scénáře. Pokud Británie odejde z EU před květnovými volbami, Francie bude mít v novém Evropském parlamentu (EP) 79 mandátů. Pokud se však brexit stane realitou až po volbách, počet francouzských křesel bude stejný jako nyní s tím, že 5 dalších kandidátů bude na čekací listině do doby, než Británie Unii opustí. Britští europoslanci se podle Paříže budou muset vzdát svých křesel bezprostředně po brexitu. (EURACTIV.fr)

///

MADRID

Volební kampaň odstartovala: Španělské politické strany ve čtvrtek večer oficiálně zahájily politickou kampaň před parlamentními volbami, které se budou konat 28. dubna. Informovala o tom španělská agentura EFE.

Poslední průzkumy předpovídají vítězství socialistické straně (PSOE), jeden z nich dokonce tvrdí, že socialisté by mohli získat tolik hlasů, aby sami zformovali vládu. Přesto se mnoho analytiků domnívá, že vše je stále otevřené. Nevylučují ani možnost utvoření koaliční vlády konzervativců (Lidová strana), Ciudadanos (Občané) a krajně-pravicové strany Vox. (EuroEFE.EURACTIV.es)

///

ŘÍM

Levicoví kandidáti: Nový lídr středolevé Demokratické strany (PD-S&D) Nicola Zingaretti zveřejnil stranickou kandidátku pro volby do Evropského parlamentu. Mezi kandidáty je první italská ministryně tmavé pleti Cécile Kyengeová a europoslanci Roberto Gualtieri a Paolo De Castro, který se po počátečním odmítnutí své kandidatury nakonec rozhodl ve volbách bojovat.

Na kandidátce se objevili také nováčci, například liberální demokrat Carlo Calenda, vedoucí Zastoupení Evropské komise v Římě Beatrice Covassiová a Caterina Avanzaová, která byla součástí kampaně prezidenta Macrona. Avanzaová dokonce deníku Corriere della Sera řekla, že ji ke kandidatuře vyzval sám francouzský prezident. (Gerardo Fortuna, EURACTIV.com)

///

ATHÉNY

Tsipras se připojil k iniciativě 16+1: Řecký premiér Alexis Tsipras byl pozván na 8. summit středovýchodních a jihovýchodních evropských zemí s Čínou, který se koná dnes v Dubrovníku. Řecké diplomatické zdroje oznámily, že tento krok posílí roli země jako centra celého regionu a přispěje také k lepším vztahům s Pekingem.

Stávka poslíčků: Poslíčci vyrazili do ulic v centru Athén a Soluně, aby zde protestovali za rovné pracovní podmínky. Žádají vlastní vozidla a ochranné pracovní oblečení. Poslíčci často dostávají nedostatečný plat a nemají ani sociální zabezpečení. (Theodore Karaoulanis, EURACTIV.gr)

///

VARŠAVA

Propad v žebříčku: Z nejnovějšího hodnocení investiční atraktivity zemí střední a východní Evropy vyplývá, že se Polsko v letech 2016–2018 umístilo na třetí příčce, zatímco v letech 2013–2015 bylo druhé. Důvodem propadu je nestabilita v oblasti legislativy. (EURACTIV.pl)

///

BRATISLAVA

Salvini našel nového spojence na Slovensku: Slovenská strana „Sme rodina – Boris Kollár“ se připojí ke skupině euroskeptiků, kterou vede italský ministr vnitra Salvini s francouzskou Marine Le Penovou. Podle průzkumů by strana Sme rodina mohla ve volbách do Evropského parlamentu získat jednoho či dva poslance. Vůdcem strany je Boris Kollár, celebrita a podnikatel, který si koupil již existující stranu, přejmenoval ji a ve volbách v roce 2016 ji dostal na půdu národního parlamentu. Kollár má 10 dětí s 9 ženami. (Zuzana Gabrižová, EURACTIV.sk)

///

PRAHA

Katastrofa jménem brexit: „Z hlediska českého rozpočtu brexit znamená úbytek příjmů o 15 %, protože Británie je čistý plátce, poměrně významný čistý plátce. Musíme se s tím smířit,“ řekl včera prezident Miloš Zeman po jednání s chorvatskou prezidentkou Kolindou Grabarovou Kitarovičovou. Brexit je podle něj neštěstí pro EU i Británii, není však stoupencem okamžitého opakování referenda.

Zbraní se nevzdáme: Česko bude podle náměstka ministra zahraničí Martina Smolka nadále usilovat o zrušení unijní směrnice o zbraních, i když se k tomu generální advokátka Soudního dvora EU postavila záporně. Její odmítavé stanovisko k české žalobě podle Smolka neobsahuje hlavní argumenty, podle nichž směrnice příliš omezuje majitele legálně držených zbraní. (Ondřej Plevák, EURACTIV.cz)

///

SOFIE

Čína projevila zájem: Podle bulharského premiéra Bojka Borisova má Čína velký geostrategický zájem na výstavbě jaderné elektrárny Belene. Bulharsko Číně údajně může nabídnout vytvoření společného podniku, investiční projekty a další moderní formy partnerství ve veřejném i soukromém sektoru. Brání se však státním zárukám, které požadují Číňané. Borisov je v současné době v Dubrovníku na setkání Iniciativy 16 + 1. (Dnevnik.bg, partner EURACTIVu)

///

ZÁHŘEB

Pelješacký most: Chorvatský premiér Andrej Plenković a čínský premiér Li Kche-čchiang se nechali slyšet, že Pelješacký most, který propojí nejjižněji položený okres – Dubrovnicko-Neretvanskou župu – se zbytkem chorvatského pobřeží a obejde tak území Bosny a Hercegoviny, symbolizuje spolupráci mezi Chorvatskem, Čínou a EU. Výstavbu mostu má na starost společnost China Road and Bridge Corporation a Evropská unie poskytne na stavbu 85 % finančních prostředků.

„Doufám, že Pelješacký most bude vynikajícím a vysoce kvalitním projektem, který vydrží všechny deště a větry,“ řekl Kche-čchiang.

Spolupráce při stavbě lodí: Ministr hospodářství Darko Horvat potvrdil, že hovořil se členy čínské obchodní delegace o možném zapojení čínských firem do restrukturalizace loděnic Uljanik a Third May, jež jsou obě na pokraji bankrotu. (Željko Trkanjec, EURACTIV.hr)

The Capitals: Čínská „diamantová éra“ na Balkáně právě začíná

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí.

///

LUBLAŇ

Slovinsko chce exportovat do Číny: Slovinský premiér Marjan Šarec se v Dubrovníku setkal se svým čínským protějškem Li Kche-čchiangem s cílem otevřít čínský trh pro slovinské firmy. Země by podle premiéra mohly spolupracovat v oblasti automobilového a farmaceutického průmyslu, moderních technologiích, civilního letectví a vědě. (Željko Trkanjec, EURACTIV.hr)

///

BĚLEHRAD

Srbský Uber dobývá Vídeň: CarGo, srbská verze služby Uber, expandovala do Vídně. Firma najala 200 řidičů, kteří budou své zákazníky vozit hybridními vozy a elektromobily. Vídeň ale není jedinou rakouskou destinací srbské společnosti. Do konce roku 2019 se chce rozšířit do dalších osmi měst v Rakousku a funguje také v Curychu. (Beta-EURACTIV.rs)

///

SARAJEVO

Tranzitní země pro pašování kokainu: Přes Bosnu a Hercegovinu se pašují drogy. Tvrdí to výroční zpráva o pašování drog, kterou zveřejnila americká administrativa. „Bosenské organizované skupiny často pracují mimo Balkán, lídři těchto skupin ale sídlí v zemi,“ uvádí zpráva, podle které je pobřeží Jadranského moře hlavní evropskou branou pro kokain z Jižní Ameriky. (Željko Trkanjec, EURACTIV.hr)

///

Originál v anglickém jazyce je k přečtení na EURACTIV.com.