The Capitals: Evropští lidovci jsou připraveni „obětovat“ Webera, aby dostali křeslo předsedy Komise

© [EPA/LUKAS BARTH-TUTTAS]

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí.

///

Evropská lidová strana (EPP) je připravena vzdát se systému spitzenkandidátů, a tedy obětovat svého kandidáta Manfreda Webera. Podmínkou je, že křeslo předsedy Evropské komise připadne právě lidovcům.

Podle zdrojů portálu EURACTIV se konzervativci na včerejší schůzi dohodli, že kandidát socialistů Frans Timmermans se za žádných okolností nesmí stát předsedou Evropské komise.

„Zákonodárci z EPP by mohli znovu zvážit svůj názor ohledně procesu spitzenkandidátů, a to za předpokladu, že získají předsednictví unijní exekutivy,“ uvedly zdroje serveru EURACTIV.

Mohlo by to tedy znamenat, že se mezi diskutovanými jmény znovu objeví brexitový vyjednávač a člen EPP Michel Barnier. Podle informací serveru EURACTIV by Barnier mohl získat podporu liberálů a možná i levicového řeckého premiéra Alexise Tsiprase, který minulý týden prohlásil, že by podpořil „jakéhokoli umírněného kandidáta, který neuráží obyvatele jižní Evropy tak, jako to dělá Weber“.

Lidovci se ale po včerejším neúspěšném summitu Evropské rady zdají býti ve svých pozicích rozpolceni.

Nejmenovaný zdroj z EPP prohlásil, že německá kancléřka Angela Merkelová (CDU) a předseda evropských lidovců Joseph Daul svým postojem doslova „zavraždili“ evropskou středopravou rodinu.

Merkelové se nepodařilo prosadit plán, na kterém se dohodla s Daulem, Weberem a vedoucími představiteli CDU a CSU, Annegret Kramp-Karrenbauerovou a Markusem Söderem. Podle tohoto plánu se měl předsedou Komise stát Frans Timmermans a předsedou europarlamentu Manfred Weber. Kancléřka tak ale údajně jednala bez souhlasu ostatních členů lidovecké strany.

„Na našem posledním interním setkání se všichni středopraví lídři dohodli na podpoře našeho spitzenkandidáta Manfreda Webera na post předsedy Evropské komise […] Nikdy jsme se nedohodli na tom, že by měl být předsedou Evropského parlamentu,“ uvedl zdroj z EPP.

Merkelovou údajně velmi podráždilo, že několik lídrů ze středopravých politických stran její plány smetlo ze stolu. (Sarantis Michalopoulos, EURACTIV.com)

Mimořádný summit EU skončil bez dohody

Summit Evropské rady, který již od včerejšího večera řešil personální otázky, byl dnes po poledni po dlouhém jednání bez výsledku přerušen. Lídři zemí EU se znovu sejdou zítra.

///

BERLÍN

Už žádné spitzenduo. Německá média označila včerejší nepodařené jednání za selhání Angely Merkelové. Kancléřka se totiž nechala překvapit opozicí v rámci lidovecké frakce.

Podle evropského diplomata, kterého citoval Der Spiegel, ukázal včerejší summit jediné – už neplatí, že pokud se na něčem dohodne Německo a Francie, tak to tak i bude. (Claire Stam, EURACTIV.de)

///

PAŘÍŽ

Za neúspěšné jednání mohou lidovci. Selhání, bezvýslednost, velmi špatný obraz Evropy. Právě takovými výrazy komentoval summit francouzský prezident Emmanuel Macron. Za fiasko je podle něj zodpovědná EPP, neboť lídři hlásící se k této evropské skupině ustoupili od dohodnutých kompromisů.

Na druhou stranu ale francouzský prezident hájil kancléřku Angelu Merkelovou. „Úzce jsme se s kancléřkou koordinovali, jelikož právě ona se zapojila do hledání kompromisu ve frakci lidovců,“ uvedl francouzský prezident. Ani kancléřčino angažmá však pro nalezení dohody nestačilo.

///

MADRID

Sánchez kritizuje EPP. Kritiku si EPP vysloužila také od španělského premiéra Pedra Sáncheze.

„Byli jsme velmi blízko, ale lidová strana nerespektovala dohodu dvou spitzenkandidátů,“ zhodnotil jednání Sanchez. Španělský premiér odešel z Evropské rady o něco dříve než jeho kolegové. Podle vlastních slov byl „frustrovaný“ a potřeboval přemýšlet o jménech, která jsou na stole. Je ale přesvědčen, že dnes vyjednávání skončí úspěšně. (Partner sítě EurActiv, agentura EFE).

///

BRUSEL

Šance pro Michela. Odcházejícího belgického premiéra Charlese Michela, jehož jméno se skloňuje v souvislosti s postem vysokého představitele EU pro zahraniční politiku, považují doma v Belgii za kočku s devíti životy. Pokud bude jeho kandidatura do čela unijní diplomacie úspěšná, bude to podle místních komentátorů „hezké ukončení“ neúspěšného období belgické vlády. (Alexandra Brzozowski, EURACTIV.com).

///

VARŠAVA

Hlavně nerozdělovat Evropu. Premiér Mateusz Morawiecki včera v Bruselu prohlásil, že země V4 a Itálie chtějí kandidáta, který by byl přijatelný pro všechny a zároveň by „nerozděloval“ Evropu.

Bývalý socialistický europoslanec Dariusz Rosati se však domnívá, že Timmermans „není špatným kandidátem“, a pokud budou země V4 pokračovat v opozici, nakonec by mohly být přehlasovány a nuceny přijmout ještě „horšího kandidáta“. Podle něj by bylo nejlepší, kdyby Polsko výměnou za některé další ústupky zvedlo ruku pro Timmermanse. (Mateusz Kucharczyk, EURACTIV.pl)

///

BRATISLAVA

Slovensko jako mediátor. Slovensko je jediným členem V4, jehož vládnoucí strana SMER-SD patří do rodiny evropských socialistů. Ujalo se tedy role mediátora. „Byl jsem zprostředkovatelem, kontaktní osobou,“ potvrdil v souvislosti s opozicí V4 vůči nominaci Franse Timmermanse premiér Peter Pellegrini. „Vedoucí představitelé EU vědí, kde jsou hranice, a které kombinace nejsou možné,“ řekl slovenský premiér.

Pro Slovensko je podle Pellegriniho kvalita kandidáta důležitější než to, zda byl spitzenkandidátem. Budoucí předseda Komise totiž bude muset v následujících pěti letech „budovat mosty, sjednocovat a potlačovat konflikty.“

///

PRAHA

Další „ne“ pro Timmermanse. Česká pozice zůstává jasná – Frans Timmermans by se neměl stát budoucím předsedou Evropské komise. Alespoň to tvrdí premiér Andrej Babiš, podle kterého přišla V4 s konkrétními návrhy jiných kandidátů, nedokázal ale upřesnit, o koho konkrétního se jedná. Přestože se Babiš ostře vymezil proti všem navrženým spitzenkandidátům, pokud by si musel mezi nimi vybrat, upřednostnil by Margrethe Vestagerovou. (Aneta Zachová, EURACTIV.cz)

///

SOFIE

Georgieva je z kola ven. Bulharská kandidátka na post předsedkyně Evropské rady Kristalina Georgievová je mimo hru. Po 18hodinovém jednání to uvedl bulharský premiér Bojko Borisov. Itálie a země Visegrádské čtyřky ji nyní navrhují na pozici šéfky evropské diplomacie. Borisov však tvrdí, že v nové Komisi upřednostňuje pro Bulharsko silnější portfolio, a ne post vyjednavače. (Dnevnik.bg)

///