The Capitals: Evropský úředník pohrdá českými zákony, tvrdí premiér Babiš

© [EPA/MARTIN DIVISEK]

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí.

///

PRAHA

Evropský útok na české zájmy. Premiér Andrej Babiš vystoupil na schůzi v Dolní sněmovně, aby reagoval na návrh auditní zprávy Evropské komise, podle které je ve střetu zájmů. České republice kvůli tomu hrozí, že bude muset do evropského rozpočtu vrátit dotace v hodnotě přibližně 17,5 milionu eur.

„Takže ještě jednou: pochybný audit, útok na Českou republiku a znovu opakuji, že se nic vracet nebude,“ prohlásil premiér. „Evropský úředník pohrdá českými zákony,“ uvedl dále Babiš.

Podle informací ČTK chce evropský komisař pro rozpočet Günther Oettinger mít závěrečnou auditorskou zprávu hotovou v září 2019.

Praha se také včera večer stala dějištěm největší demonstrace od sametové revoluce. Až 120 tisíc lidí se na Václavském náměstí dožadovalo premiérovy rezignace. (Aneta Zachová, EURACTIV.cz)

Babiš považuje audit Evropské komise za útok na Českou republiku

Premiér Andrej Babiš (ANO) pokládá návrh auditní zprávy Evropské komise ohledně svého střetu zájmů za útok na Česko a na české zájmy a za destabilizaci Česka. Před poslanci dnes zopakoval, že se kvůli němu a jeho bývalé skupině Agrofert žádné evropské dotace vracet nebudou. Babiš trvá na tom, že ve střetu zájmů není.

///

LONDÝN

Trumpova návštěva. Donald Trump přiznal, že se odmítl setkat s Jeremym Corbynem. Posléze ale americký prezident změnil tón a připustil, že  „nebude mít problém“ se s lídrem labouristů setkat.

Jeremy Corbyn včera vystoupil na protestu proti návštěvě amerického prezidenta. Před londýnským davem řekl, že je „velmi zklamaný“ útokem na londýnského primátora Sadiqa Khana, kterého Trump nazval „chladným ztroskotancem“.

Média včera také informovala o soukromém setkání Trumpa s lídrem Strany pro brexit Nigelem Faragem. Údajně se pak telefonicky spojil i s Borisem Johnsonem, jehož jméno se stále častěji skloňuje v souvislosti s postem nového britského premiéra. (Samuel Stolton, EURACTIV.com)

///

KODAŇ

Dánské volby. V dnešních parlamentních volbách se očekává jednoznačné vítězství dánské sociálnědemokratické strany. Průzkumy veřejného mínění naznačují, že podpora strany roste od roku 2015, kdy obrátila svůj postoj k imigraci.

Sociální demokraté pravděpodobně nedosáhnou na většinu, přesto jsou dle svých slov připraveni ukončit čtyřletou vládu „modrého bloku“, tedy koalice Liberální strany (Venstre), Liberální aliance a Konzervativní lidové strany pod vedením premiéra Larse Løkkeho Rasmussena.

Sociální demokraté se nedávno ocitli v centru pozornosti zejména proto, že si osvojili část protiimigrační rétoriky, kterou v posledních letech využívali zejména jejich soupeři z Dánské lidové strany. (Samuel Stolton, EURACTIV.com)

///

BERLÍN

Koalice CSU/CDU a SPD neprospívá podnikání. Šéf Federace německého průmyslu Dieter Kempf řekl, že pokračující politické „handrkování“ poškozuje německé podnikatelské prostředí. „Ekonomická situace se stává stále rizikovější a mnohé problémy vznikají doma,“ prohlásil Kempf ve svém projevu během Dne německého průmyslu v Berlíně. „Vládní politika poškozuje společnosti,“ dodal na adresu velké koalice křesťanských a sociálních demokratů, známé jako „GroKo“. (Claire Stam, EURACTIV.de)

The Capitals: Německou politikou otřásla rezignace šéfky sociální demokracie

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí.

///

PAŘÍŽ

Cirkulární ekonomika po francouzsku. Každý rok se ve Francii vyhodí nebo zničí nové a neznehodnocené výrobky v hodnotě 650 milionů eur. Vláda chce proto likvidaci nepotravinového neprodaného zboží zakázat.

Premiér Edouard Philippe představil toto opatření jako „světový unikát“ a požaduje, aby maloobchodníci neprodané výrobky darovali nebo recyklovali.

Podle premiéra by měl zákon začít platit od konce roku 2021 (případně 2023 v závislosti na průmyslovém sektoru). Nová legislativa doplní již dříve přijaté opatření zaměřené proti plýtvání potravin.

Analytici dodávají, že o „světový unikát“ se nejedná a že podobné zákony podporující cirkulární ekonomiku jsou ve světě čím dál populárnější. ( EURACTIV.fr)

///

MADRID

Tusk v Madridu. Předseda Evropské rady Donald Tusk se ve čtvrtek (6. června) setká v Madridu se španělským premiérem Pedrem Sánchezem. Podle zdrojů agentury EFE by měli diskutovat o klíčových postech v institucích EU.

Sánchez, jehož socialistická strana (PSOE) získala 24 křesel v EP, řekl, že chce vybudovat „sociálně demokratickou alternativu“ proti politikám „škrtů, nejistoty a nedostatku příležitostí“. Španělsko se chce pokusit znovu získat vliv v jádru EU, zejména v souvislosti s odchodem Spojeného království. (EuroEFE.EURACTIV.es)

///

ŘÍM

Test příměří. Po ultimátu premiéra Giuseppe Conteho se předseda Hnutí pěti hvězd Luigi Di Maio telefonicky spojil s Matteem Salvinim, představitelem pravicové Ligy. Po řadě neshod si údajně „přátelsky“ popovídali o způsobech, jak zmírnit napětí ve vládní koalici.

Prvním výsledkem je částečná dohoda vládní koalice na reformě italského zákona o veřejných zakázkách, která byla na několik týdnů pozastavena. Nová rovnováha v italské exekutivě se však stále zdá být křehká. Liga totiž přišla s pozměňovacím návrhem zákona, který opět vyvolal mezi vládními stranami spor. (Gerardo Fortuna, EURACTIV.com)

///

VARŠAVA

Oslavy. Polsko oslavilo 30. výročí prvních částečně svobodných voleb do parlamentu, v nichž lidé hlasovali pro odtržení země od Sovětského svazu. Hlavní ceremonie se uskutečnily v Gdaňsku, a nikoli ve Varšavě, protože vládnoucí strana Právo a spravedlnost se s těmito událostmi neztotožňuje. Tvrdí, že cílem voleb v roce 1989 bylo zachovat komunistický vliv s pomocí nejvýznamnějších opozičních lídrů.

Donald Tusk v Gdaňsku vyzval opoziční síly, aby zůstaly jednotné a silné i před parlamentními volbami, které se budou konat za několik měsíců. Otázka jeho návratu do domácí politické scény však zůstala nezodpovězena. (EURACTIV.pl)

///

BRATISLAVA

Ústavní stížnost. Křesťanští demokraté (KDH, EPP) se obrátí na Ústavní soud kvůli pozdnímu začátku mandátu nově zvolené europoslankyně Miriam Lexmannové. KDH si stěžuje na nespravedlivý matematický vzorec, podle kterého politička převezme svůj mandát až poté, co Británie opustí EU. KDH tak bude mít až do brexitu pouze jednoho europoslance, zatímco strana SaS (Svoboda a solidarita, ECR), která získala ve volbách méně hlasů, vyšle do Bruselu rovnou dva zástupce. (Zuzana Gabrižová, EURACTIV.sk)

///

HAAG

Cena uhlíku. Nizozemští zákonodárci chtějí stanovit minimální cenu CO2 vyrobeného během produkce elektřiny. V návrhu zákona, který byl v pondělí (3. června) předložen parlamentu, se ministři snaží podnítit podniky k tomu, aby za každou tunu emitovaného uhlíku zaplatily minimálně 12,30 eur. Tato cena by měla v roce 2030 vzrůst na 31,90 eur a měla by doplnit systém obchodování s emisemi v rámci celé EU.

Nizozemská vláda bude v rámci svých opatření v oblasti klimatu pořádat na konci června summit o cenách uhlíku a zdanění letectví. Cílem je vybudovat koalici členských států, které jsou ochotné nastavit minimální ceny uhlíku. (Sam Morgan, EURACTIV.com)

///

ATHÉNY

Méně nezaměstnaných. Z dat Eurostatu vyplývá, že Řecko zaznamenalo největší meziroční pokles míry nezaměstnanosti v celé EU (z 20,6 % na 18,5 %). Stále je však v rámci EU zemí s nejvyšší nezaměstnaností.

Úzké vazby. Ministr obrany Evangelos Apostolidis je na návštěvě Spojených států amerických, a to již podruhé v průběhu tří měsíců. Kromě setkání s ministrem obrany vystoupí i na Fóru o obranné a zahraniční politice EU. (Theodore Karaoulanis, EURACTIV.gr)

///

NIKÓSIE

Nová třístranná aliance. Kypr a Řecko se obrátily na Arménii ve snaze vytvořit novou třístrannou alianci. Ministři zahraničních věcí tří zemí se setkali v Nikósii, aby položili „základy pro vytvoření užších vazeb a na podporu stability a prosperity v regionu“. Šéfové diplomacie chtějí prozkoumat způsoby, jak posílit vztahy v různých odvětvích, včetně hospodářství, krizového řízení, zdravotnictví a cestovního ruchu.

///

SOFIE

Problémy s preferenčními hlasy. V 1 139 volebních místnostech z celkového počtu 3 000 nebyly správně zaznamenány preferenční hlasy. Jedná se o místnosti, které měly k dispozici volební přístroje. (Dnevnik.bg)

///

BĚLEHRAD

Slovensko podpořilo Srbsko na cestě do EU. Slovenský ministr zahraničí Miroslav Lajčak vyjádřil podporu Srbska na jeho cestě ke členství v Evropské unii. Slovensko je jedním z pěti států EU, které dosud neuznaly nezávislost Kosova. (Beta-EURACTIV.rs)

///