The Capitals: EU a USA kritizují Turecko za nelegální průzkumné vrty v kyperských vodách

cy-800x450

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí.

///

NIKÓSIE

Nové napětí v turecko-kyperských vztazích: Turecko vyslalo své lodě do vod řecké části Kypru. Chce zde totiž provádět průzkumné vrty kvůli těžbě plynu a ropy. Podle vysoké představitelky EU Federici Mogheriniové by však těžba v této oblasti byla nelegální. „Naléhavě vyzýváme Turecko, aby prokázalo zdrženlivost, respektovalo svrchovanost práv Kypru v jeho výlučné ekonomické zóně a zdrželo se jakýchkoli nelegálních kroků, na něž bude EU náležitě reagovat v plné solidaritě s Kyprem,“ uvedla.

Ankara výzvu Mogheriniové odmítá s tím, že má na průzkumy „legitimní právo, vyplývající z mezinárodního práva“. Ke kritice Ankary se však připojila i americká státní administrativa. Podle její mluvčí Morgan Ortagusové je turecké rozhodnutí velmi provokativní.

Kyperský prezident Nicos Anastasiades plánuje otevřít téma tureckých vrtů i během setkání Evropské rady v Sibiu. (Theodore Karaoulanis, EURACTIV.gr)

///

BRUSEL

Krajně pravicové spojenectví: Francouzská krajně pravicová lídryně Marine Le Penová vyzvala na předvolebním mítinku v Bruselu „francouzsky mluvící místní“, aby v eurovolbách nevolili Novou vlámskou alianci (N-VA), ale krajně pravicový Vlámský zájem (Vlaams Belang). „N-VA jsou jako Nicolas Sarkozy (bývalý fr. prezident), hodně toho namluví, ale když přijdou k moci, nic se nezmění.“

Národní sdružení Le Penové a Vlámský zájem chtějí po volbách v Evropském parlamentu stavět na dosavadní frakci Evropa národů a svobody (ENF) s tím, že vyhlíží další potenciální přírůstky – italskou Ligu nebo Alternativu pro Německo. (Alexandra Brzozowski, EURACTIV.com)

///

BERLÍN

Přidejte v obraně: Richard Grenelle, americký velvyslanec v Berlíně, opět vyzval Německo k většímu úsilí v obraně. Jeho předchozí apel se v Berlíně setkal s velkou kritikou, v jejímž čele byl viceprezident liberální FDP Wolfgang Kubicki (ALDE), který požadoval vyhoštění amerického diplomata. (Claire Stam, EURACTIV.de)

V evropských volbách kandiduje 41 stran: Podle německé veřejnoprávní televize ARD si 60,8 milionu Němců a 3,9 milionu občanů EU žijících v Německu bude moci 26. května v eurovolbách vybrat mezi 41 stranami. Jde při tom o 16 stran více než v posledních volbách, kdy se o přízeň voličů ucházelo 25 stran. Německo by mělo přispět do Evropského parlamentu 96 členy.

///

PAŘÍŽ

V evropských volbách kandiduje 33 stran: Francouzští voliči si budou v evropských volbách vybírat mezi 33 seznamy kandidátů. V posledních volbách do EU v roce 2014 měla Francie v průměru 24 kandidátek na jeden volební obvod. Nový volební zákon mezitím spojil osm okresů do jednoho národního, přičemž práh volitelnosti se posunul na 5 %. Změna by však mohla mít negativní dopad na výsledek menších stran.

Falešné zprávy o „útoku na nemocnici“: Několik dní poté, co ministr vnitra Christophe Castanera obvinil na Twitteru demonstranty prvomájového protestu z útoku na nemocnici Pitié-Salpêtrière v Paříži, propustila policie na svobodu 32 aktivistů, aniž by vznesla jediné obvinění. Demonstranti trvali na tom, že se snažili skrýt před policií a že na nemocnici neútočili. Castanera je proto nyní osočován ze šíření falešných zpráv, jelikož mnohá svědectví potvrdila, že se demonstranti v nemocnici snažili ukrýt před nepřiměřeným zásahem policie. Francouzský ministr vnitra nakonec uznal, že neměl označit demonstranty za útočníky, někteří politici ale žádají jeho odstoupení. „Vláda nemůže bojovat proti falešným zprávám a zároveň lhát. Pokud vláda nemůže předložit důkaz o tom, co tvrdí, myslím si, že ministr vnitra nemůže zůstat ministrem vnitra, „uvedl bývalý prezidentský kandidát Benoit Hamon. (EURACTIV.fr)

///

MADRID

Španělsko omezí politické aktivity lídra venezuelské opozice: Španělský ministr zahraničí Josep Borrell v pátek (3. května) řekl, že jeho vláda omezí politickou činnost vůdce venezuelské opozice Leopolda Lópeze. V současnosti je aktivní ze španělského velvyslanectví ve Venezuele, kde žije spolu se svou rodinou. „Španělsko nedovolí, aby se jeho velvyslanectví stalo centrem politického aktivismu,“ uvedl Borrell, který je členem vládní socialistické strany (PSOE).

Borrell řekl, že podle mezinárodního práva není neobvyklé, aby „host“ na velvyslanectví čelil omezením svého politického aktivismu. „Jsme přesvědčeni, že při těchto podmínkách bude Venezuela přirozeně respektovat imunitu území španělského velvyslanectví,“ řekl. Šéf španělské diplomacie také ujasnil, že velvyslanectví nepředá Lópeze venezuelským orgánům navzdory příkazu k zatčení, které vydal nejvyšší soud. (EuroEFE.EURACTIV.es)

///

VARŠAVA

Tusk zaútočil na polskou vládu: Předseda Evropské rady a bývalý polský premiér Donald Tusk při příležitosti polského Svátku ústavy podpořil nedávno vzniklou evropskou koalici, která má být protiváhou vládnoucí straně Právo a Spravedlnost (PiS). „Není správné, když ti u moci oslavují ústavu jeden den v roce a potom ji po zbytek roku nerespektují,“ dodal Tusk. (Łukasz Gadzała, EURACTIV.pl)

///

BRATISLAVA

Pellegrini lobboval u Trumpa: „Pan prezident neměl ani ponětí o tom, že Slovensko vyrábí 1,2 milionu automobilů ročně, že se blížíme k 1,4 milionům a že jsme pátým nejdůležitějším vývozcem aut do Spojených států,“ řekl slovenský premiér po návštěvě Bílého domu. Peter Pellegrini připomenul americkému prezidentovi, že zavedení cel na vývoz automobilů z EU se dotkne nejen Německa, ale i České republiky. „Věřím, že před přijetím konečného rozhodnutí vezme tyto argumenty v úvahu,“ dodal. (Zuzana Gabrižová, EURACTIV.sk)

///

PRAHA

Hlavní hrozba přichází z východu: Rusko je hlavním aktérem, který se pokouší ovlivnit volby a jiné demokratické procesy, uvedl šéf Bezpečnostní informační služby (BIS) Michal Koudelka na konferenci o kybernetických hrozbách před volbami do europarlamentu. Dodal, že Rusko chce ohrozit obranyschopnost EU a Evropu jako takovou.

Nároční cestovatelé: Díky vyšší životní úrovni a vyšším mzdám se Češi po 15 letech od vstupu do EU stávají náročnějšími cestovateli, tvrdí experti. Češi podle nich hledají kvalitu a dobrodružství a jsou ochotni utratit za svou dovolenou více. (Ondřej Plevák, EURACTIV.cz)

///

ATÉNY

Nový ministr: Thanasis Theocharopoulos, člen středolevého Hnutí za změnu (KINAL, S&D) a donedávna i předseda socialistické strany DIMAR, se stal novým ministrem cestovního ruchu. Theocharopoulos je nástupcem krajně pravicové političky Eleny Kountouryové, která byla donedávna členkou nacionalistické strany Anel, ale v blížících se eurovolbách kandiduje za levicovou vládní stranu Syriza.

Čas na parlamentní boj: Strana Nová demokracie (ND/EPP) chce předložit návrh na vyslovení nedůvěry kontroverznímu ministrovi zdravotnictví Paulovi Polakisovi poté, co nevhodně komentoval zdravotní postižení jednoho z kandidátů do Evropského parlamentu. Předseda vlády Alexis Tsipras se svého ministra zastává a oznámil, že z hlasování o nedůvěře vůči ministrovi se změní v hlasování o důvěře. Vláda má v plánu v nejbližších dnech přinést do parlamentu balík předvolebních opatření, která mají být nápomocná obyvatelstvu, a na jejichž schválení čekají i věřitelé. Vzhledem k hlasování o důvěře vládě by se přijetí tohoto balíčku mohlo zpozdit. (Theodore Karaoulanis, EURACTIV.gr)

///

BUKUREŠŤ

Nová politická skupina v EP: Unie zachraňte Rumunsko (USR), která je v současnosti třetí nejsilnější stranou v Rumunsku, bude jednat s francouzským En Marche, španělskými Cuidadanos a s částí frakce ALDE o vzniku nové skupiny v Evropském parlamentu po volbách do EU. Uvedl to předseda strany Dan Barna. USR se ve volbách do EP uchází o hlasy v koalici se stranou PLUS bývalého eurokomisaře Daciana Cioloşe. Lídři obou stran již dříve uvedli, že zvolení europoslanci se připojí k nové evropské alianci, která vznikne po volbách. (EURACTIV.ro)

///

SOFIE

Papež František na návštěvě Bulharska: Hlava katolické církve v neděli 5. května zahájila třídenní návštěvu Bulharska a Severní Makedonie. Po setkání s premiérem Bojkem Borisovem a prezidentem Rumenem Radevem upozornil, že Bulharsko čelí odlivu obyvatelstva a poklesu porodnosti. Naléhal také na Bulhary, aby nezavíraly své oči, srdce a ruce nad těmi, kdo „zaklepali na jejich brány“. (Dnevnik.bg)

///

ZÁHŘEB

Merkelová a Weber v Chorvatsku: Německá kancléřka Angela Merkelová a volební lídr EPP Manfred Weber chtějí 18. května v Záhřebu uspořádat setkání na podporu kandidátů chorvatské Křesťansko-demokratické unie (HDZ) v blížících se volbách do Evropského parlamentu. Předseda strany Andrej Plenković zdůraznil, že půjde o jediný sjezd EPP mimo Německo, kterého se Angela Merkelová zúčastní. Opozice připomíná, že Merkelová v minulosti podpořila i bývalého chorvatského premiéra Iva Sanadera, který si v současnosti odpykává trest odnětí svobody za korupci.

///

LUBLAŇ

EU je nejlepší věc v historii: Slovinský premiér Marjan Šarec řekl, že členství v EU je ta nejlepší věc ve slovinské historii. Zároveň ale dodal, že federalizace EU je nepřijatelná a že „více Unie“ a jejích instituci není zapotřebí. (Željko Trkanjec, EURACTIV.hr)

///

BĚLEHRAD

Překážka vstupu Srbska do EU: Výzkumná služba Evropského parlamentu (EPRS) odhaduje, že pokud bude srbský posun směrem k autoritářství pokračovat, mohlo by se to stát hlavní překážkou vstupu země do EU, pro který se jako možný datum uvádí rok 2025.

V nové analýze EPRS připomíná, že mezi zeměmi západního Balkánu, které usilují o členství v EU, je Srbsko vnímáno jako průkopník v oblasti demokratických institucí, úrovně hospodářského rozvoje a celkové připravenosti na přistoupení. Na druhou stranu však poukazuje na znepokojující dlouhodobější trendy. Svoboda tisku už několik let klesá, nezávislí novináři čelí hrozbám a násilí a pachatelé se zřídkakdy dočkají trestu. V Národním shromáždění vládní koalice využívá svou parlamentní většinu na systematické blokování smysluplných diskusí o legislativních návrzích. Kritizování vládní politiky je koncipováno jako zrada srbských zájmů, upozorňuje ve své analýze EPRS. (EURACTIV.rs)

///

SARAJEVO

Obchodní protokol mezi Tureckem a Bosnou a Hercegovinou: Předseda kolektivní hlavy státu Bosny a Hercegoviny Milorad Dodik a turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan podepsali v Ankaře dohodu o obchodu a protokol o sarajevsko-bělehradské dálnici, která bude částečně financována z půjček tureckých bank. Dodik řekl, že Erdogan chápe rozdílné přístupy v rámci Bosny a Hercegoviny vůči členství v NATO. Srbové jsou v současnosti proti členství, zatímco Chorvati a Bosňané jsou pro. (Željko Trkanjec, EURACTIV.hr)