The Capitals: Dominantní pozice evropských lidovců je v ohrožení

© EPA-EFE/CLEMENS BILAN

Co zajímavého se odehrává v Evropě? Přečtěte si dnešní The Capitals!


BRUSEL

Evropští lidovci s napětím vyhlíží německé volby. Evropská lidová strana patří k největším politickým rodinám v Evropě. Oslabená odchodem maďarské strany Fidesz nyní nervózně sleduje vývoj v Německu. Včerejší průzkum Europe Elects potvrdil, že němečtí konzervativci z CDU/CSU ztrácejí půdu pod nohama. Zatímco sociální demokraté by si dle průzkumů mohli sáhnout na 25%, konzervativci jsou na 21% a Zelení na 17 %. Porážka konzervativců pod vedením Armina Lascheta by přitom znamenala i tvrdou ránu pro evropské lidovce, do jejichž politické rodiny CDU/CSU patří.

„Je to příliš těsné,“ shoduje se hned několik lidoveckých europoslanců, které oslovil server EURACTIV.

Pokud by v Německu skutečně zavládli sociální demokraté, evropští lidovci by tím ztratili dominantní pozici v Evropské radě. Hlavu států z řad lidovců by mělo pouze sedm členských zemí – Řecko, Kypr, Rakousko, Litva, Lotyšsko, Slovinsko a Chorvatsko.

Německé volby však nejsou to jediné, co způsobuje lidovcům těžkou hlavu. Po rezignaci šéfa strany Donalda Tuska, který se rozhodl vrátit do polské politiky, oznámil kandidaturu na předsedu Manfred Weber. Ten již nyní vede lidoveckou frakci v Evropském parlamentu. Pokud by v kandidatuře uspěl, stál by včele obou dvou uskupení – jak samotné lidovecké strany, tak i jejího klubu v Evropském parlamentu. To se dosud povedlo pouze Wilfriedu Martensovi.

Weberova kandidatura podle zdrojů serveru EURACTIV.com několik členů strany zaskočila. O novém vedení evropských lidovců by se mělo rozhodnout v dubnu 2022. Kromě Webera by mohla o post předsedkyně strany usilovat také nizozemská europoslankyně Esther de Langeová. (Piotr Maciej Kaczyński, Niko Kurmayer, Sarantis Michalopoulos |EURACTIV.com)


PAŘÍŽ

Neočkovaní zdravotníci nesmí do práce. Od dnešního dne musí být veškerý zdravotnický personál bez očkování proti covid-19 okamžitě suspendován. Většina pracovníků ve francouzském zdravotnictví se sice očkovat nechala, stovky z nich ale vakcínu odmítají. Povinné očkování zdravotníků vzbudilo ve Francii vlnu kontroverzí a podle odborů by mohlo destabilizovat zdravotní systém. (Magdalena Pistorius | EURACTIV.fr)


LONDÝN

Diplomatický debakl čínského velvyslance. Velvyslanec Pekingu v Londýně Čeng Ce-kuang měl být jedním z hostů slavnostní recepce v Dolní sněmovně Spojeného království. Pět poslanců včetně předsedy zahraničního výboru Toma Tugendhata se však obrátilo na předsedu dolní komory s kritikou. Sami poslanci totiž čelí sankcím ze strany Číny a pozvání Ce-kuanga na recepci jim přišlo nevhodné. Předseda sněmovny jim nakonec vyhověl a čínský velvyslanec se slavností recepce organizované pracovní skupinou pro britsko-čínské vztahy nezúčastnil. (Benjamin Fox | EURACTIV.com)


LISABON

Merkelová jako předsedkyně EU? Více než polovina Portugalců by chtěla vidět Angelu Merkelovou na pozici předsedkyně EU. Vyplývá to z průzkumu Evropské rady pro zahraniční vztahy – mezinárodního think tanku zaměřeného na unijní zahraniční politiku. Podobně o kancléřce smýšlí také Nizozemci a Španělé. (Patrícia Dinis, Lusa.pt)


BUDAPEŠŤ

Fidesz kritizuje rezoluci EP o stejnopohlavních manželstvích. Členové maďarské vládní strany Fidesz se opřeli do rezoluce Evropského parlamentu, která vyzývá členské státy EU k uznání stejnopohlavních manželství. Podle europoslance Balázse Hidvéghiho se jedná o „další šílenství z Bruselu“.

Maďarská ministryně spravedlnosti Judit Vargová pro změnu označila rezoluci za „bezpředmětnou politickou pozici“. Evropský parlament se podle ní očividně nadále trápí tím, že „Maďarsko ve svých veřejných vzdělávacích institucích, školách a školkách odmítá sexuální propagandu.“ „Jsou znepokojeni tím, že odoláváme tlaku a LGBTQ lobby,“ uvedla Vargová na svém Facebooku. (Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com a Telex)


Další porci zpráv z celé Evropy naleznete na našem partnerském webu EURACTIV.com