The Capitals: Dohodu EU s Mercosurem požár v Amazonii neovlivní, říká velvyslanec

1-1024x576

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí.

///

Obchodní dohoda mezi Evropou a zeměmi Mercosur (Argentina, Brazílie, Paraguay a Uruguay) přináší jasný závazek k dodržování Pařížské dohody zaměřené na boj se změnami klimatu, řekl nový unijní velvyslanec v Brazílii Ignácio Ybáñez v rozhovoru pro EFE, partnera sítě EURACTIV.

Naznačil, že dohoda v ohrožení není. „O podmínkách jsme vyjednávali 20 let, což ukazuje společný závazek našich dvou regionů do budoucnosti. Národní parlamenty dohodu jako celek kvůli konkrétním výtkám nezablokují,“ uvedl.

K ničivým požárům v amazonském pralese Ybáñez řekl, že „dohoda s Merocurem obsahuje určité závazky, jak by měl vzájemný vztah vypadat do budoucna. V environmentálních otázkách je tam například jasný závazek k následování Pařížské dohody a mezinárodních dohod Brazílie a Mercosuru.“

Nedostatečná reakce na kritickou situaci v Amazonii ze strany brazilského prezidenta Jaira Bolsonara ovšem vyvolala ostrou odezvu v některých zemích EU.

Francie a Irsko v pátek pohrozily tím, že zablokují právě schvalovanou obchodní dohodu. Bolsonaro varoval Macrona, aby nezasahoval do záležitostí jeho země a nevyužíval je k politickým ziskům na domácí scéně.

Ve Francii se krize v Amazonii stala žhavým tématem. Politici upozorňují na hrozbu nové environmentální tragédie. „Požáry v Amazonii jsou zločinem proti lidskosti a viníci musí být dohnáni k zodpovědnosti,“ řekla Anne Hidalgová, šéfka klimatického hnutí měst C40.

Macron pak v Biarritz zdůraznil, že členové G7 se shodli na co nejrychlejší pomoci zemím zasaženým amazonskými požáry a připomněl, že Francie má 700kilometrovou hranici s Brazílií, hluboko v pralese ve Francouzské Guyaně.

Španělsko se naopak vyslovilo proti blokování dohody, která podle něj otevře „obrovské příležitosti“ pro obě strany. Nizozemská reakce byla také vlažnější, a to vzhledem k tomu, že Nizozemci nemají tolik zájmů v kontroverzních aspektech dohody, jako je například dovoz hovězího.

Nizozemská ministryně obchodu Sigrid Kaagová minulý měsíc dokument obhajovala a trvala na tom, že právě dohoda pomůže zlepšit environmentální standardy v zemích jako Brazílie. Také signály z ostatních koutů nizozemské vlády nasvědčují tomu, že se Emmanuel Macron a Leo Varadkar budou muset po spojencích potřebných pro blokační menšinu v hlasování o dohodě poohlédnout jinde.

Kancléřka Angela Merkelová v pátek (23. září) vyjádřila podporu návrhu francouzského prezidenta, aby byly požáry v Amazonii zařazeny na agendu summitu G7. Na rozdíl od Macrona a irského politika Lea Vadakara ale Berlín oficiálně nepožaduje blokádu Mercosuru. Dárci se tak spolu úplně na všem neshodnou. Německý ministr zahraničí Heiko Mass (SPD) varoval brazilského prezidenta Bolsonara před ekonomickými následky. „Environmentální a klimatické politiky jsou základem dohody mezi EU a Mercosurem,“ řekl ministr německému listu Bil dam Sonntag. Na druhou stranu ministr rozvoje Gerd Müller (CSU) varoval proti přehnané politické aktivitě. „Hořící prales nezachráníme, když zpřetrháme vazby s brazilskou vládou a ukončíme sbírku,“ řekl politik německému deníku Berliner Morgenpost.

(EuroEFE.EURACTIV.es/ EURACTIV.fr / Claire Stam, EURACTIV.de, Sam Morgan- Edited by Sarantis Michalopoulos)

///

HAAG

Merkelová ustoupila. V době, kdy je Amazonie v plamenech, se nizozemský premiér Mark Rutte sešel s německou kancléřkou Angelou Merkelovou, aby si promluvili o klimatických změnách. Rutte může být s výsledkem rozhovoru spokojený, Merkelová totiž vyjádřila své pochybnosti o dalším snížení emisí v EU z aktuálních 40 % na 55 %. Emise mají dominovat budoucí environmentální agendě, většina západních států ale se současným kurzem souhlasí, očekává se proto posun.

///

PAŘÍŽ

Záhada kolem nového eurokomisaře. Přestože je dnes poslední den, kdy mají členské státy nominovat kandidáta do nově složené Evropské komise, Francie společně s Itálií, Rumunskem a Portugalskem tak ještě neučinily. Francouzi nezapomínají na to, že šance Michela Barniera se snižují vzhledem k tomu, kolik mužských kandidátů už bylo nominováno. Šanci by proto mohlo mít několik žen, nová předsedkyně Komise chce totiž genderově vyvážený kabinet. (EURACTIV.fr)

///

LONDÝN

Johnson snižuje šance brexitové dohody. Vystoupení Spojeného království z Evropské unie  s dohodou je podle premiéra Borise Johnsona „nejisté“. Řekl to po nedělním rozhovoru s předsedou Evropské rady Donaldem Tuskem. V rozhovoru s BBC při příležitosti summitu G7 uvedl, že pravděpodobnost odchodu Británie z EU s dohodou závisí na Evropské unii.

Přestože jednání mezi Tuskem a Johnsonem byly údajně pozitivní, předseda Evropské rady znovu zdůraznil svou pozici, že jakákoli alternativa k již odsouhlasenému návrhu irské pojistky by musela být „realistická“ a „ihned funkční“. (Samuel Stolton, EURACTIV.com)

///

ŘÍM

Jednání o vládě se zasekla. Italský prezident Mattarella dal politickým stranám prostor k vyřešení současné krize, čas ale dochází. Středo-pravicová Demokratická strana se zatím nedokázala shodnout s protisystémovým Hnutím pěti hvězd na zformování nové vlády. Bodem sporu je obsazení pozice premiéra, podle hnutí by to měl být opět Giuseppe Conte. (Gerardo Fortuna, EURACTIV.com)

///

ATHÉNY

Bitva o fondy EU. Řecko doposud získalo necelou čtvrtinu (4,9 miliard eur) z celkových 19,7 miliard eur, které jsou pro něj na toto programové období 2014-2020 vyčleněny z fondů EU. Vyplývá to z oficiálních dat vlády. „Potřebujeme každoročně až do roku 2023 utratit 5 miliard eur,“ řekl serveru Euractiv.gr náměstek ministra pro rozvoj a investice Ioannis Tsakiris. (Theodore Karaoulanis, EURACTIV.gr)

///

NIKÓSIE

Francie na kyperské straně. Kyperští politici vítají solidaritu vyjádřenou francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem během návštěvy řeckého premiéra v Paříži. Podle nich vyslal Macron Turecku jasnou zprávu, že Francie a EU nebudou tolerovat nezákonné praktiky Ankary ve Východním Středomoří.

///

BUKUREŠŤ

Kandidáti na prezidenta. Bývalá rumunská premiérka Viorica Dancilaová byla v sobotu jednomyslně potvrzena za kandidátku na prezidentku pro listopadové volby. Utká se v nich se současným prezidentem Klausem Iohannisem, který zamýšlí obhájit svůj současný mandát. Zájem o prezidentský post ale má i několik dalších politiků. Jedním z nich je i šéf strany „Unie pro záchranu Rumunska“ Dan Barna nebo jeho spojenec a kandidát na premiéra Dancian Ciolos. V neposlední řadě se o nejvyšší post bude ucházet i bývalý předseda vlády Calin Popescu Tariceanu, současný lídr strany ALDE. (EURACTIV.ro)

///

VILNIUS

Nejmladší komisař za Litvu. Litevská vláda a parlament nominovaly 28letého Virginijuse Sinkeviciuse, současného ministra hospodářství a inovací, za svého budoucího komisaře. Může se tak stát vůbec nejmladším komisařem v historii EU. V současné době kromě ministerské pozice zastává post místopředsedy vládní strany „Unie rolníků a zelených“. (Angele Kedaitiene, http://eunewslithuania.com/)

///

ZÁHŘEB

Současná prezidentka vede v průzkumech. Nynější hlavě státu Kolindě Grabar-Kitarovićové vyjádřilo v průzkumu svou podporu 34,6 % voličů. To je víc jak dvakrát tolik než před měsícem. Na druhou stranu jen 49 % ji vnímá pozitivně a 37 % souhlasí s její dosavadní politikou. To je naopak nejnižší procento pro chorvatského prezidenta od roku 1990. Ve druhém kole prezidentských voleb, které jsou naplánovány na prosinec, se proti ní postaví Zoran Milanović (SPD- S&D), který má nyní podporu 24,6 %. Třetím v pořadí by dnes skončil Miroslav Škoro s 18 %. (Željko Trkanjec, EURACTIV.hr)

///

VARŠAVA

Společně proti totalitarismu. Polsko spolu s pobaltskými státy a Rumunskem podepsalo 80 let po uzavření paktu Molotov-Ribbentrop společnou deklaraci. Ministři zahraničí pěti zemí se dohodli na spolupráci založené na „spravedlnosti a objektivní pravdě“. Postavili se také proti totalitarismu, který by vedl k relativizaci minulosti. (Łukasz Gadzała), EURACTIV.pl)

///

BRATISLAVA

Příběh Kočnera se rozplétá. Již několik týdnů se postupně dostává na povrch telefonní komunikace kontroverzního podnikatele Mariána Kočnera, který je obviněný z vraždy novináře Jána Kuciaka. Jak se ukázalo, Kočner byl přímo v kontaktu nebo měl vliv na řadu slovenských politiků, žalobců a soudců. Odhaluje se tak celá síť, která jeho protiprávním aktivitám několik let zaručovala beztrestnost.

///

PRAHA

30 000 otroků. V České republice žije podle dat z Globálního indexu otroctví (Global Slavery Index) 30 000 lidí v „moderním otroctví“. Oběti většinou pocházejí z Ukrajiny, Bulharska, Rumunska nebo Vietnamu a jsou součástí znevýhodněných skupin. (Aneta Zachová, EURACTIV.cz)

///

BĚLEHRAD

Více než polovina Srbů nadále podporuje EU. Pokud by se dnes konalo referendum o vstupu země do EU, 53 % Srbů by hlasovalo pro. Ukazuje to nový průzkum ministerstva pro evropskou integraci. Kromě toho, 59 % věří, že problémy mezi Bělehradem a Prištinou by měly být vyřešeny nezávisle na tom, zda to EU žádá. Podporují tak vládu v pokračování dialogu s Kosovem. (beta.rs, EURACTIV.rs)