The Capitals: Co stojí za neúspěchem Sylvie Goulardové?

© [EPA/ OLIVIER HOSLET]

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí.

///

PAŘÍŽ

Mluvit čtyřmi jazyky nestačí. Francouzská kandidátka na eurokomisařku Sylvie Goulardová čelila slyšení před výborem pro vnitřní trh (IMCO), průmysl (ITRE), právní záležitosti (JURI) a kulturu (CULT). Přestože byla schopná odpovídat poslancům ve čtyřech jazycích, dojem na ně neudělala.

Poslanci se však neptali ani tak na její kompetence v oblasti vnitřního trhu a průmyslu, ale spíše na skandály z dob, kdy působila jako poslankyně Evropského parlamentu. Prvním vroubkem byla její spolupráce s americkým think tankem, který jí měl vyplácet astronomické odměny. Druhou kauzou bylo nelegální zaměstnávání jednoho z asistentů.

Po tříhodinovém grilování se poslanci rozhodli, že Goulardovou do Evropské komise zatím nepustí a požadují další slyšení. Podle zdrojů z Evropského parlamentu za tím stojí především stranický boj. Poslanci již totiž odmítli kandidáta evropských lidovců Lászlóa Trócsányiho i socialistku Rovanu Plumbovou. Nyní byl proto na řadě kandidát z třetí největší frakce – Obnovy Evropy.

Za neúspěchem Goulardové mnozí vidí i jiný důvod. Europoslanci se podle informací EURACTV.fr chtěli pomstít francouzskému prezidentu Emmanuelu Macronovi za to, že smetl ze stolu systém spitzenkandidátů, na základě kterého měl být po volbách vybrán předseda Evropské komise. (EURACTIV.fr, EURACTIV.com)

Sledujeme živě: Grilování Evropské komise pod vedením Ursuly von der Leyenové

Geopolitická Komise“. Právě tímto termínem označila zvolená předsedkyně unijní exekutivy Ursula von der Leyenová svůj nový tým. Koho členské státy vyslaly do Evropské komise, jaké portfolio dostali jednotliví kandidáti na starost a jak si vedli během tzv. grilování v Evropském parlamentu?

///

MADRID

Ekonomika roste, ale nezaměstnanost je stále vysoká. Španělská ekonomika se těší růstu, tempo je ale pomalejší. Podle dočasné ministryně financí Nadii Calviñové za to může hned několik faktorů, například obchodní válka mezi Spojenými státy a Čínou.

Špatné zprávy ale hlásí trh práce, vzrostl totiž počet nezaměstnaných. V září se jednalo o více než 3 miliony osob. (Fernando Heller, EuroEFE.EURACTIV.es)

///

LONDÝN

Nová „irská pojistka“. Britský premiér Boris Johnson včera představil nový alternativní návrh k irské pojistce. Kromě toho také prohlásil, že usiluje o dosažení „nového pozitivního partnerství“ mezi Británií a Unií a trvá na tom, aby se i nadále jednalo o dohodě.

Demokratické unionistické straně se nové plány zamlouvají, kritiku naopak snášejí od irské vlády. Rezervovaný postoj má i Evropská komise, oficiální předání nových plánů však ještě neproběhlo.

„Až získáme kompletní text, podíváme se na něj podrobněji. Chceme vstoupit do konstruktivních diskusí,“ reagovala na otázky novinářů mluvčí Komise Mina Andreevová. (Ben Fox, EURACTIV.com)

Johnsonova alternativní pojistka by znamenala „dvě hranice na čtyři roky“, píší média

Jako plán „dvou hranic na čtyři roky“ označují britská média nový návrh britské vlády na vyřešení brexitového problému kolem hranice mezi Irskem a Severním Irskem. Informaci v noci zveřejnil deník The Daily Telegraph. Irům se plány nezamlouvají.

///

BERLÍN

Nizozemsko-německá spolupráce se utužuje. Nizozemský premiér Mark Rutte spolu s kancléřkou Angelou Merkelovou chtějí blíže spolupracovat v oblasti vodní a větrné energie a na zajišťování energetické bezpečnosti. Obě země chtějí také společně řešit postupný útlum těžby zemního plynu v nizozemském Groningenu. (Claire Stam, EURACTIV.de)

///

ŘÍM

Italové apelují na USA. „Problém okolo zavedení cel nás velice znepokojuje, některé naše firmy žijí z exportu. Ke svému fungování potřebují jistoty, a jednou z nich je obchodní vztah s USA,“ řekl italský ministr zahraničí Luigi Di Maio svému americkému protějšku Mikeu Pompeovi během jeho návštěvy Říma.

Podle italského serveru ANSA spadl ve středu burzovní FTSE Mib index na milánské burze o 2,78 % poté, co Světová obchodní organizace (WTO) rozhodla, že USA mohou na evropské zboží uvalit cla v hodnotě 7,5 miliardy dolarů. (ANSA)

WTO dovolila Američanům uvalit cla na dovoz z EU. Podle Komise budou kontraproduktivní

Světová obchodní organizace kvůli nezákonnému subvencování evropského výrobce letadel Airbus povolila Spojeným státům uvalit cla na zboží z EU v objemu 7,5 miliardy dolarů ročně. Podle Evropské komise by byl takový krok krátkozraký.

///

ATHÉNY

„Mitsotakis píše lépe než Orbán“. Levicový lídr opozice Alexis Tsipras se obořil na premiéra Kyriakose Mitsotakise poté, co konzervativec kritizoval účastníky generální stávky. „Několik málo opět protestuje, zatímco mnoho jiných trpí,“ prohlásil Mitsotakis.

„Ani maďarský premiér Orbán by to nenapsal lépe. Nerespektování stávek, nerespektování jiných pohledů, nerespektování práv odborů, nerespektování demokracie,“ prohlásil Tsipras. (Sarantis Michalopoulos, EURACTIV.com)

///

VARŠAVA

Nový kandidát? Podle polského deníku Rzeczpospolita bude muset Janusz Wojciechowski odstoupit ze své kandidatury na post evropského komisaře. Jeho výkon během grilování byl totiž příliš slabý. (Łukasz Gadzała, EURACTIV.pl)

///

BRATISLAVA

Nová strana Vlast. Soudce nejvyššího soudu a neúspěšný prezidentský kandidát Štefan Harabin založil politickou stranu s názvem Vlast. Dosud přitom takový krok popíral. „Cítím, že už nadále nemohu stát stranou,“ uvedl Harabin na tiskové konferenci a dodal, že je nutné ochránit Slovensko před „závisláky“ a „pedofily“. Harabin byl podle EURACTIV.sk „toxickým elementem“ slovenské justice, často lhal, šikanoval neloajální soudce a nyní loví ve stejné voličské základně jako extrémní pravicová strana ĽSNS. (Zuzana Gabrižová, EURACTIV.sk)

///

PRAHA

Prezidenti V4 v Praze. V české metropoli se konal summit prezidentů V4. Tématem setkání byly zejména evropské záležitosti. Český prezident Miloš Zeman mimo jiné uvedl, že V4 by měla představovat „rozumnou” Evropu a čelit evropským výzvám „bez příkras a zbytečné korektnosti”. Dnes summit pokračuje v rozšířeném formátu, k prezidentům V4 se přidají prezidenti Slovinska a Srbska. (Aneta Zachová, EURACTIV.cz)

Státní pohřeb pro pěveckou legendu. Nejslavnější český zpěvák Karel Gott zemřel ve věku 80 let. Vláda chce uctít jeho památku státním pohřbem, který byl dosud organizován pouze při úmrtí významných státníků. Poslední se konal v roce 2011, když zemřel prezident Václav Havel. (Ondřej Plevák,EURACTIV.cz)

///

SOFIE

Zlaté pasy. Bulharsko bude i přes kritiku Evropské komise nadále prodávat státní občanství investorům, dojde ale ke zpřísnění podmínek. Země již nechce udělovat občanství za krátkodobé investice, jako je například nákup státních dluhopisů. Návrh zákona schválila vláda ve středu, nyní se jím bude zabývat parlament.

Evropská komise v letošní zprávě oznámila, že Malta, Kypr a Bulharsko jsou jedinými zeměmi, které prodávají občanství. Ostatní státy za investice poskytují status trvalého pobytu, tzv. „zlatá víza“. Nejvíce peněz tímto způsobem vydělává Španělsko, Kypr, Spojené království a Portugalsko. (Krassen Nikolov, EURACTIV.bg)

///

LUBLAŇ

„Tajné“ zaměstnávání? Komise slovinského parlamentu pro kontrolu tajných služeb (Knovs) si vyžádala informace o zaměstnávání v rámci Slovinské zpravodajské a bezpečnostní agentury (SOVA) za vlády premiéra Marjana Šarece (LMŠ, RE).

Přestože komise zjistila, že agentura vyhlašovala otevřená výběrová řízení, na některé pozice byli zaměstnanci dosazeni přímo. Jednou z nich byla žena, která s Šarecem pracovala v době, kdy byl starostou města Kamnik. „Na agenturu SOVA jsem tlak nevyvíjel a ani nemám blízký vztah se zmíněnou ženou,“ napsal Šarec na Twitter. Bulvární plátek údajně napojený na nejsilnější opoziční stranu (SDS, EPP) ženu označil jako „krásnou N. H.“. (Željko Trkanjec, EURACTIV.hr)

///

ZÁHŘEB

Prezidentka usiluje o zachování chorvatského způsobu života. Chorvatská prezidentka Kolinda Grabar-Kitarovićová ve středu vykopla svou kampaň do prezidentský voleb pod heslem „Protože věřím v Chorvatsko“.

Bude-li podruhé zvolena, plánuje pokračovat v aktivní a odpovědné mezinárodní politice, zároveň hodlá zaručit zachování národní suverenity, bezpečnosti, demokracie a „ochranu naší identity a našeho způsobu života“. (Željko Trkanjec, Euractiv.hr)

///

BĚLEHRAD

Česko nezruší uznání Kosova. Česká veřejnost se na uznání Kosova jako nezávislého státu nikdy neshodovala, Česká republika ale uznání nezruší, řekl v Bělehradu předseda poslanecké sněmovny ČR Radek Vondráček (ANO). Vondráček zopakoval, že Česko podporuje vstup Srbska do Evropské unie, protože „historie jasně ukázala, že stabilita Evropy je bez účasti západního Balkánu nemožná a stabilita na Balkáně bez začlenění Srbska také ne.“ (EURACTIV.rs)

///

PODGORICA

Pompeo navštíví Černou Horu a Severní Makedonii. Prezident Černé Hory Milo Đukanović oznámil, že americký ministr zahraničí Mike Pompeo navštíví v pátek 4. října Černou Horu a následně také Severní Makedonii a Řecko.

„Těším se na jeho návštěvu, která odpovídá většímu americkému zájmu o náš region. Je to něco, co jsme si přáli. Myslím si, že pro západní Balkán je to dobrá zpráva,“ řekl Đukanović.

Podle serveru EURACTIV.hr není náhoda, že se Pompeo při svých návštěvách vyhýbá Srbsku a Kosovu. (Željko Trkanjec, EURACTIV.hr)

///