The Capitals: Chorvatskou vládní stranou otřásají spory

© EPA/FILIP SINGER

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí. 

///

BALKÁN

ZÁHŘEB

Rozpory uvnitř vládní partaje. Jeden z nejmocnějších členů chorvatské vládnoucí strany HDZ (EPP), její místopředseda Milijan “Vaso” Brkić, oficiálně podpořil bývalého ministra zahraničí Mira Kovače v kandidatuře na post předsedy strany. Kovač přitom reprezentuje „stranické rebely“, kteří jdou proti současnému předsedovi Andreji Plenkovićovi. Brkić obvinil premiéra, že vytvořil destruktivní kult osobnosti a obklopuje se lidmi, kteří nejsou straně loajální. Podle místopředsedy začalo štěpení HDZ při hlasování o Istanbulské úmluvě. (Tea Trubić Macan | EURACTIV.hr)

///

LUBLAŇ

Podpora členství Turecka v EU. Slovinský ministr zahraničí Miro Cerar volá po posílení důvěry mezi EU a Tureckem, včetně boje proti nelegální migraci. Sám podporuje členství Turecka v EU, pokud splní všechny přístupové podmínky. Zavázal se také, že Slovinsko pro turecké členství udělá vše během svého předsednictví v Radě EU v příštím roce. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

///

SARAJEVO

Lídr Chorvatů v Bosně: Rusko zde nemá velký vliv. Rusko vyrovnává rozložení moci ve světě a má důležitou roli na Balkáně, v Bosně a Hercegovině má ale bohužel malý vliv, řekl lídr Chorvatů v Bosně a Hercegovině Dragan Čović na návštěvě Moskvy médiu Rossiyskaya Gazeta. Čović je předsedou bosenské horní komory parlamentu a lídrem hlavní chorvatské strany v Bosně a Hercegovině HDZ BiH, sesterské strany chorvatské vládní HDZ. „Rusko je konstantně obviňováno, že svou politikou a diplomacií ovlivňuje dění v Bosně a Hercegovině. Bohužel, vliv Ruska je tu malý,“ řekl Čović. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

///

PRIŠTINA

Černohorci usilují o formální status. Asociace kosovských Černohorců poslala kosovskému prezidentu Hashimu Thaciovi a premiéru Albinu Kurtiovi požadavky, prostřednictvím kterých se snaží dosáhnout formálního a právního ukotvení černohorské komunity v Kosovu. Černohorci chtějí, aby jejich postavení bylo zakotveno v ústavě. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

///

ZÁPAD

BERLÍN

Konec AKK? Annegret Kramp-Karrenbauerová odstoupí z čela německých křesťanských demokratů (CDU) a nebude kandidovat na post kancléřky. Její rozhodnutí přichází ve světle poprasku, který způsobila spolupráce durynských CDU s krajně pravicovou Alternativou pro Německo (AfD). Kramp-Karrenbauerová zůstane ve funkci do prosince. (Sarah Lawton I EURACTIV.de)

///

VÍDEŇ

Socialisté chtějí vypovědět smlouvu s Airbusem. Společnost Airbus přiznala, že v roce 2003 ovlivnila rozhodnutí rakouských politiků při nákupu bojových letounů Eurofighter. Není sice jasné, komu Airbus za přiklepnutí zakázky zaplatil, sociální demokraté (SPÖ) ale požadují, aby vláda smlouvu s Airbusem vypověděla. (Philipp Grüll | EURACTIV.de)

///

PAŘÍŽ

Rozpolcená pozice k evropskému rozpočtu. Francie nepatří mezi fanoušky navyšování evropského rozpočtu. Chce sice udržet současnou výši zemědělských fondů, na druhou stranu ale nechce zvyšovat svůj příspěvek do rozpočtu. Místo toho preferuje posílení vlastních zdrojů unijního rozpočtu, například zavedením přeshraniční uhlíkové daně nebo digitální daně. Vyjednavači Evropského parlamentu včera diskutovali o těchto otázkách v Paříži. (EURACTIV.fr)

///

BRUSEL

Další prodloužení. Belgický král prodloužil lhůtu na sestavení nové federální vlády. Koen Geens z Křesťanskodemokratické a vlámské strany (CD&V), který je sestavením pověřen, má nyní čas do 17. února. Podle krále zůstává nejlepším řešením vláda opřená o širokou politickou podporu, zejména ze stran socialistů (Parti Socialiste) a nacionalistické Nové vlámské aliance (N-VA). Doposud však tyto strany nenašly shodu. (Alexandra Brzozowski | EURACTIV.com)

///

DUBLIN / LONDÝN

Irsko-britské přátelství. Spojené království po irských parlamentních volbách, ve kterých tento víkend zvítězila strana Sinn Féin, doufá v pokračování úzkých vazeb s Irskem.

„Spojené království a Irsko jsou blízcí sousedé a přátelé, těšíme se na pokračování spolupráce,“ řekl včera mluvčí premiéra Borise Johnsona. Dodal, že „blízký vztah“ mezi Spojeným královstvím a Irskem by měl pokračovat bez ohledu na volební úspěch strany Sinn Féin. (Samuel Stolton | EURACTIV.com)

///

SEVER

HELSINKY

Finsko jako jediný producent uranu. Finská vláda udělila povolení těžby a obnovy uranu společnosti Terraframe, která je ze sedmdesáti procent vlastněna státem. Vzhledem k tomu, že Česká republika a Rumunsko s těžbou urany skončily, činí toto rozhodnutí z Finska jediného producenta uranu v Evropské unii. (Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

///

JIH

MADRID

Podemos na jednání o Katalánsku. Pablo Iglesias, předseda krajně levicového hnutí Unidas Podemos a ministr sociálních věcí, se účastní jednání mezi vůdci katalánských separatistů a zástupci španělských socialistů (PSOE). V rozhovoru pro soukromou televizi La Sexta Iglesias uvedl, že ho k jednání přizval sám španělský premiér, socialista Pedro Sánchez, se kterým byli ještě nedávno političtí soupeři. (EuroEFE.EURACTIV.es)

///

ŘÍM

Napětí v koalici. Renziho středová strana Italia Viva hrozí vyvoláním politické krize. Pokud budou koaliční strany tlačit na schválení reformy o lhůtách soudního řízení, Italia Viva navrhne hlasování o nedůvěře proti ministru spravedlnosti Alfonsu Bonafedeovi. Protestní Hnutí pěti hvězd a středolevá Demokratická strana (PD) se dohodly na zrušení časových lhůt pro trestní řízení těch, kteří budou shledáni vinnými v prvním soudním jednání, což Italia Viva považuje za protiústavní. (Gerardo Fortuna | EURACTIV.com)

///

VISEGRÁD

VARŠAVA

Prezidentské volby. Podle posledního průzkumu agentury IBRiS pro polský deník Rzeczospolita vede v prezidentských volbách současný prezident Andrzej Duda (43,7 %). Druhá je kandidátka největší opoziční strany Občanská platforma Małgorzata Kidawa-Błońska (29,2 %). S velkým odstupem za ní stojí nezávislý kandidát a televizní hvězda Szymon Hołownia (8,1 %), progresivní europoslanec Robert Biedroń (6,9 %) a středově konzervativní Władysław Kosiniak-Kamysz (4 %). (Łukasz Gadzała | EURACTIV.pl)

///

BRATISLAVA

Neshody ohledně ratifikace Istanbulské úmluvy. Prezidentka Zuzana Čaputová, premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) a předseda parlamentu Andrej Danko (SNS) včera diskutovali o ústavních požadavcích na ratifikaci Istanbulské úmluvy. Neshodují se totiž na tom, jak postupovat v nynější situaci, kdy parlament požádal prezidentku, aby oznámila Radě Evropy a EU, že její země nebude úmluvu ratifikovat. Čaputová trvá na tom, aby před přijetím jakýchkoliv kroků proběhla v parlamentu řádná debata a hlasování o samotné úmluvě. (Zuzana Gabrižová | EURACTIV.sk)

///

PRAHA

Uhlí je minulostí. Více než tři čtvrtiny Čechů souhlasí s postupným odklonem od uhlí. Vyplývá to z průzkumu Median, o kterém včera informoval Deník N. Téměř polovina dotázaných naopak preferuje získávání energie z obnovitelných zdrojů. Podle pětiny respondentů by uhlí mělo skončit do deseti let. Česká vláda k takové cestě zatím nakloněna není. Odklonem od tohoto fosilního paliva se nyní zabývá uhelná komise, vláda však vidí budoucnost zejména v jaderné energii. (Aneta Zachová | EURACTIV.cz)

///

BUDAPEŠŤ

Maďarská politika je ironií, tvrdí Fukuyama. „Tento proces je patrný v Maďarsku od roku 2010 a řada lidí vidí jeho počátky v USA,“ říká Francis Fukuyama. Souhlasí s ním i Steven Levitsky, jeden z autorů knihy How Democracies Die (Jak umírá demokracie), podle nějž je současnou hrozbou demokracií nikoliv vojenský puč, ale postupná destrukce norem a institucí. Fukuyama ve svém článku o maďarských a polských voličích populistických stran tvrdí, že „mají pocit, že jejich národní identitu ohrožuje imigrace a liberální sociální hodnoty“. Dodává také, že iliberální politika Maďarska je ironií pádu socialistického režimu. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

///

K pravidelnému odběru The Capitals se můžete přihlásit zde.