The Capitals: Chorvatsko se chystá podepsat devět klíčových dohod s Čínou

© Shutterstock

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí.

///

ZÁHŘEB

Příští týden (10 – 12. dubna) se koná v Dubrovníku summit představitelů Číny a 16 států střední a východní Evropy (tzv. summit 16+1). Očekává se, že při příležitosti summitu, kterého se účastní i čínský premiér Li Kche-čchiang, podepíše Chorvatsko s Čínou devět bilaterálních dohod. Jednou z těch nejdůležitějších bude i memorandum o porozumění o spolupráci mezi chorvatským Státním ústředním úřadem pro rozvoj digitální společnosti a společností Huawei Technologies.

Další dohody by měly být uzavřeny mezi Chorvatskou bankou pro rekonstrukci a rozvoj a Čínskou rozvojovou banku nebo mezi chorvatskými a čínskými železničními společnostmi, které chtějí společně vybudovat intermodální dopravní koridor.

Setkání ve formátu 16+1 bude předcházet 21. summit EU-Čína v Bruselu. Podle informací chorvatské redakce EURACTIV se EU obává, že některé čínské investice v oblasti západního Balkánu mohou v regionu vyvolat makroekonomické nerovnováhy a dluhovou závislost, případně ovlivnit plány, které má na západním Balkáně sama EU.

„Každá země si může nastavit své vlastní investiční cíle. Zároveň se ale EU obává socioekonomických a finančních dopadů, které s sebou některé čínské investice přinášejí,“ uvedl diplomat EU.

Bývalý premiér opět za mřížemi: Chorvatský expremiér Ivo Sanader, který zemi vedl v letech 2003 – 2009, je ve vazbě. Nejvyšší soud rozhodl o prodloužení jeho předchozího trestu za přijetí provize ve výši 2,5 milionu eur při nákupu vládních budov ze 4,5 na 6 let. Sanader navíc čeká na výsledek odvolacího řízení proti dvěma zatím nepravomocným rozsudkům. Další dvě soudní řízení vedená proti jeho osobš dosud nebyla uzavřena. (Željko Trkanjec, EURACTIV.hr)

///

BRUSEL

Revize ústavy: Belgičtí poslanci odhlasovali seznam 40 článků belgické ústavy, které by měly být v budoucnu revidovány. Na schváleném seznamu oproti původnímu návrhu chybí článek 1, který má velký symbolický význam, neboť rozděluje federální Belgii na regiony a společenství. Nezařazení článku 1 do seznamu znamená prohru pro vlámskou nacionalistickou stranu NVA, která bojuje za přeměnu belgické federace na konfederaci. (Alexandra Brzowski, EURACTIV.com)

///

LONDÝN

Merkelová proti tvrdému brexitu: Německo udělá cokoli v jeho silách, aby zabránilo brexitu bez dohody. Po setkání s irským premiérem Leem Varadkarem to prohlásila německá kancléřka Angela Merkelová. Německo podle ní bude stát za Irskem na každém kroku, což Merkelová pronesla v souvislosti se současnými politickými turbulencemi ve Westminsteru, kde se britští poslanci stále nemohou dohodnout na podobě brexitu.

Varadkar se tento týden sešel také s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem. Irský premiér přitom opakovaně zdůraznil, že se postará o to, aby hranice mezi Irskem a Severním Irskem zůstaly otevřené.

///

BERLÍN

Politicky aktivní firmy: Stále více německých firem, jako např. Volkswagen, Eon nebo Thyssenkrupp, vyzývají své zaměstnance k tomu, aby v evropských volbách nevolili populistické strany.

Zemědělský protest: Zhruba 6 tisíc zemědělců včera demonstrovalo v západoněmeckém Münsteru proti plánovanému omezování pesticidů, na kterém nyní pracuje německá vláda. Evropská komise Berlín upozornila, že pokud nesníží množství dusičnanů v podzemních vodách, bude Německo čelit sankcím. (Claire Stam, EURACTIV.de)

///

MADRID

Sánchez a Obama nechtějí zdi proti migraci: Španělský socialistický premiér Pedro Sánchez a bývalý americký prezident Barack Obama podporují při řešení migrace stavění mostů, a nikoli budování zdí. O jejich setkání na Světovém obchodním summitu v Andalusii informovala španělská média, podle kterých kromě migraci řešili také význam multilateralismu. (EFE-EPA-EuroEFE)

///

ŘÍM

Přímé narušení demokracie: Italský úřad pro ochranu údajů uložil pokutu ve výši 50 tisíc eur digitálně platformě Rousseau, která patří vládnímu Hnutí pěti hvězd. Nezávislý úřad tvrdí, že online platforma, na které členové hnutí přijímají rozhodnutí, nesplňuje základní požadavek systému elektronického hlasování, jako je ochrana elektronických hlasovacích lístků a anonymita voličů. (Gerardo Fortuna, EURACTIV.com)

///

ATHÉNY

Zasedání euroskupiny: Prioritou pátečního zasedání euroskupiny bude uvolnění 1 miliardy eur Řecku. Informovala o tom Athénsko-makedonská tisková agentura. Ve středu euroskupina rozhodla, že Řecko dokončilo implementaci nezbytných reforem.

Tsipras-Rasmussen: Řecký premiér Alexis Tsipras se setkal s dánským protějškem Larsem Lokkem Rasmussenem v Aténách, kde řešili především otázku migrace. „Musíme zajistit systém pro udělování azylu, abychom se vyhnuli nové migrační krizi. Chceme ukončit nelegální migraci. Jsme jednou z evropských zemí, která financovala příchozí migranty do Řecka částkou 200 milionů eur,“ řekl Rasmussen. (Athénská tisková agentura, mediální partner agentury EURACTIV)

///

VARŠAVA

Rusko jako hrozba: Polský ministr zahraničí Jacek Czaputowicz se na 70. výročí NATO ve Washingtonu nechal slyšet, že „Polsko souhlasí s označením Ruska jako hrozby pro Alianci“. Zopakoval také, že Rusko je odpovědné za odstoupení Spojených států od Smlouvy o jaderných silách středního dosahu (INF) a doufá, že v Polsku dojde k posílení americké vojenské přítomnosti.

Znovu lídrem EU?: Předseda proevropské Občanské platformy Grzegorz Schetyna řekl, že Polsko se musí opět stát lídrem EU. „Dnes jsme zahnáni do rohu a vzdáváme se každé otázky, která je pro nás důležitá. Ale my – Evropská koalice – kandidujeme v evropských volbách, abychom to změnili a aby Polsko mělo opět své místo u stolu, kde se dělají ta nejdůležitější rozhodnutí “. (EURACTIV.pl)

///

BRATISLAVA

Maroš Šefčovič opět členem Komise?: Místopředseda Komise Maroš Šefčovič, kterého ve slovenských prezidentských volbách porazila Zuzana Čaputová, je zpátky v Bruselu. „Moje ambice je být nominován [v příští Komisi] a budu velmi zvědavý, jestli mě vláda znovu navrhne,“ řekl skupině novinářů v Bruselu. Uvedl také, že neobdržel žádné negativní komentáře týkající se jeho „konzervativního“ obratu během kampaně. „Každý stát má svrchované právo rozhodovat o svých kulturních a etických otázkách a každý by to měl respektovat,“ uvedl. (Zuzana Gabrižová, EURACTIV.sk)

///

PRAHA

Sporná pozvánka: Kontroverzní britský aktivista Tommy Robinson měl dnes na pozvání jednoho z poslanců hnutí ANO vystoupit na konferenci „Rodina a její práva v 21. století“ konané v české Poslanecké sněmovně. Pozvání si vysloužilo ostrou kritiku od opozice stejně jako od britského velvyslance v ČR Nicka Archera. Konference byla nakonec zrušena. (Ondřej Plevák, EURACTIV.cz)

///

BUKUREŠŤ

Referendum o spravedlnosti: Rumunský prezident Klaus Iohannis zveřejnil předmětné otázky referenda, které plánuje na stejný den jako volby do Evropského parlamentu, tedy 26. května. Občané se mají vyjádřit k zákazu amnestií a milostí v případech korupce, stejně jako k zavedení opatření zabraňujících vládě využívat v některých otázkách mimořádné dekrety.

Instituce se nedohodly, kdo bude veřejným žalobcem EU: Ani třetí kolo vyjednávání mezi Radou EU a Evropským parlamentem o obsazení pozice veřejného žalobce EU nepřineslo kompromis. Parlament trvá na Lauře Kövesiové, bývalé šéfce rumunské protikorupční agentury, jejíž kandidaturu ovšem blokuje tamní vláda. Vyjednavači Rady naopak preferují Francouze Jeana-Francoise Bohnerta. Na další kolo jednání si budou muset počkat, původní termín 10. dubna se totiž kryje s mimořádným jednáním Rady o brexitu. (EURACTIV.ro)

///

SOFIE

Skandál okolo bytů pokračuje: Bulharský nejvyšší státní zástupce Sotir Cacarov nařídil další vyšetřování případu nákupů luxusních bytů pod tržní cenou, kvůli kterému už několik vysoko postavených politiků rezignovalo. Mezi vyšetřovanými je nyní i protikorupční komisař Plamen Georgiev, minulý týden opustil své funkce v Parlamentu místopředseda vládní strany GERB Cvetan Cvetanov. Premiér Bojko Borisov vyzval všechny politiky zapletené do nákupu levných bytů k rezignaci nebo k dočasnému odstoupení. (Dnevnik.bg)

///

LUBLAŇ

Slovinština trnem v oku podvodníků: Experti se na debatě o kybernetických podvodech shodli na tom, že jejich počet ve Slovinsku roste. Výhodou jsou podle odborníků specifika slovinského jazyka, díky kterým lze na internetu jednoduše rozlišit mezi skutečnými a falešnými zprávami. (Željko Trkanjec, EURACTIV.hr)

///

BĚLEHRAD

Levnější roaming: Šest balkánských zemí zruší do roku 2021 vzájemné roamingové poplatky. Dohodu podporovanou EU podepsaly Albánie, Bosna, Černá Hora, Kosovo, Severní Makedonie a Srbsko na summitu o digitálních technologiích v Bělehradu. Smlouva předpokládá, že se ceny za roaming budou snižovat postupně. Od 1. července klesnou o 27 % s tím, že konečným cílem je vznik bezroamingové zóny. (Beta-EURACTIV.rs)

///

Originál v anglickém jazyce je k přečtení na EURACTIV.com.