The Capitals: Česko čelí čínským a ruským agentům

© Shutterstock

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí. 

///

PRAHA

Česko v ohrožení. Aktivity čínských a ruských zpravodajských služeb představují pro Českou republiku bezpečnostní hrozbu. Využívají přitom širokou škálu metod, kterými se snaží oslabit české státní instituce, ovlivnit oficiální mezinárodně-bezpečnostní postoje státu a ohrozit demokratický systém. Právě tak zní výroční zpráva za rok 2018, kterou včera zveřejnila česká Bezpečnostní informační služba (BIS).

BIS zveřejnila zprávu jen pár dní poté, co server Aktuálně.cz odhalil, že Čína financovala na Univerzitě Karlově pochybný předmět o čínské Hedvábné stezce. V reakci na to se univerzita rozhodla zavřít své Česko-čínské centrum.

„Čínské aktivity jsou co do komplexity srovnatelné s ruskými,“ uvádí BIS s tím, že nárůst aktivit čínských zpravodajských důstojníků lze považovat za zásadní bezpečnostní problém. Čínské zpravodajské služby se podle BIS snaží vyhledávat a kontaktovat české občany, kteří by se mohli stát jejich spolupracovníky. Své „pěšáky“ si Čína vyhledává například skrze sociální síť LinkedIn.

Co se týče Ruska, jeho hlavním cílem je zmanipulovat rozhodovací procesy v zemi tak, aby protistrana podnikla takové kroky, které ji samotnou oslabí. Ruští agenti se navíc snaží ovlivnit místní politiky, kteří působí v oblastech, kde má Rusko své vlastní zájmy.

Další hrozbou jsou podle BIS proruští aktivisté, kteří šířením dezinformací útočí na českou ústavnost. „Proruští aktivisté v posledních letech stále intenzivněji, koncepčněji a systematičtěji brojí proti politickému uspořádání v ČR a členství v EU a NATO,“ uvedla BIS ve své zprávě.

Zpráva vyvolala reakce napříč českým politickým spektrem. Většina politiků přitom práci BIS pochválila. Ministryně financí Alena Schillerová (ANO, RE) k tomu uvedla, že vláda dokumenty BIS pečlivě probírá a přistupuje k nim zodpovědně. K tomu však měla výtku nově zvolená předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová, podle které není vláda  v tomto ohledu dostatečně aktivní. Na svém Twitteru dále uvedla, že velitel proruských aktivistů se nachází na Hradě.

Český prezident Miloš Zeman je svým proruským postojem velmi dobře známý. Patří také k dlouhodobým kritikům BIS. Jeho mluvčí na Twitteru uvedl, že je absolutně nepřijatelné, aby BIS označovala lidi s odlišným názorem za dezinformátory. „Ať BIS odhaluje agenty cizích mocností, ale ať nesahá na svobodu slova,“ uvedl. (Aneta Zachová | EURACTIV.cz)

///

BERLÍN

40 tisíc farmářů vyrazilo do ulic. Více než 40 tisíc farmářů z celého Německa v úterý v Berlíně protestovalo proti zvyšujícím se požadavkům na ochranu životního prostředí a snižujícím se cenám potravin. Obojí má totiž negativní dopad na jejich podnikání. Podle berlínské policie vytvořilo zhruba 8 600 traktorů až 10 kilometrů dlouhý konvoj.

Trnem v oku farmářů je celý zemědělský balíček, který federální vláda schválila na začátku září. Jeho součástí je akční program pro lepší ochranu hmyzu a další omezení výroby živočišných a rostlinných produktů. Opatření, která jsou pro farmáře neakceptovatelná, částečně reagují na druhou fázi řízení o porušení povinností vedené Evropskou komisí proti Německu. Jeho předmětem je snížení vysoké úrovně nitrátu v podzemní vodě. (Claire Stam | EURACTIV.de)

///

MADRID

Žádné další čekání s bojem proti klimatickým změnám. Svět musí urgentně zvýšit své ambice v globálním boji proti klimatické změně, prohlásila týden před začátkem klimatické konference COP25 v Madridu španělská ministryně pro ekologickou tranzici a bývalá ředitelka Francouzského institutu pro udržitelný rozvoj a mezinárodní vztahy (IDDRI) Teresa Riberová. Informovalo o tom zpravodajství EFE, partner sítě EURACTIV.

OSN v úterý zveřejnila varovnou zprávu, podle níž i v případě dodržení Pařížské klimatické dohody dojde k růstu průměrné teploty planety o 3,2 °C. (EuroEFE.EURACTIV.es)

///

PAŘÍŽ

Osamocená Paříž v boji proti džihádistům. Třináct francouzských vojáků přišlo o život během mise EU v africkém Mali. Celkem během operace Barkhane zemřelo již 41 Francouzů, což podtrhuje, že vojenské mise se mnohdy opírají právě o Francii. Ve své reakci to připomenul končící předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker, podle kterého brání francouzská armáda evropskou čest a bezpečnost v podstatě sama. Logistická podpora, kterou poskytují Francii některé země, jako je Německo, Španělsko, ale také Kanada a USA, je pouze symbolická. (EURACTIV.fr)

///

BRUSEL

Už žádné „pivo s sebou“. Brusel se chystá zakázat konzumaci alkoholu v pěších zónách v centru města, a to od 1. února 2020 do 1. srpna 2020. Po šestiměsíčním zákazu místní úřady vyhodnotí, zda má vyhláška požadované dopady. Podobný zákaz přijalo již několik evropských metropolí v čele s Madridem, Dublinem a Římem, které za porušení zákazu vystavují velmi vysoké pokuty. Brusel bude porušení vyhlášky pokutovat částkou 350 eur. (Alexandra Brzozowski | EURACTIV.com)

///

ŘÍM

Nižší plastová daň. Navrhovaná daň na jednorázové plasty by se měla snížit z jednoho eura na 50 centů za kilogram plastových produktů. Nová legislativa způsobila začátkem měsíce v zemi rozruch, dopadla by totiž zejména na italský region Emilia-Romagna, který je jedním ze světových center výroby obalů. V lednu se zde konají regionální volby. (Gerardo Fortuna | EURACTIV.com)

///

VARŠAVA

Michel ve Varšavě. Nově zvolený předseda Evropské rady Charles Michel podnikl jednu ze svých prvních pracovních cest. Belgický politik nejprve zamířil do Varšavy, kde se setkal s premiérem Mateuszem Morawieckim. Tématem setkání byla mimo jiné budoucnost evropského rozpočtu, klima či zahraniční politika a debata se údajně nesla ve smířlivém duchu. Dosud byly vztahy mezi Bruselem a Varšavou značně napjaté kvůli sporům ohledně právního státu. Nyní se však blýská na lepší časy. (Alexandra Brzozowski | EURACTIV.com)

Povolební nálada. Více než měsíc po konání parlamentních voleb je vládní strana Právo a spravedlnost stále ve vedení průzkumů. Zatímco v říjnových volbách získala 43 % hlasů, podle posledního průzkumu IBRiS stranu podporuje 39,6 % lidí. Občanská platforma (KO), hlavní opoziční síla v zemi, se dnes těší podpoře 24,8 %, ve volbách získala 27,4 %. Třetí místo v průzkumu obsadila Levice, jejíž podpora se od voleb téměř nezměnila a udržuje se na 12,8 %. Čtvrté místo zaujímá krajně pravicová strana Konfederacia (6,2 %). Předběhla tak centristickou konzervativní stranu PSL (6 %), jejíž lídr Vladyslaw Kosiniak-Kamysz se chystá příští rok kandidovat na prezidenta. (Łukasz Gadzała | EURACTIV.pl)

///

BRATISLAVA

Zákon o delším předvolebním moratoriu přijat. Navzdory prezidentskému vetu přijal slovenský parlament zákon, který rozšiřuje zákaz vedení předvolebních průzkumů ze 14 na 50 dní, což je jedno z nejdelších období na světě. Prezidentka Zuzana Čaputová hodlá opatření napadnout u Ústavního soudu a požádat rovněž o odložení účinnosti zákona až po volbách, které jsou plánovány na únor příštího roku. (Zuzana Gabrižová | EURACTIV.sk)

///

BUKUREŠŤ

Dancialová rezignovala. Předsedkyně rumunských socialistů (PSD) Viorica Dancilaová se rozhodla odstoupit z vedení strany. K podobnému kroku se uchýlila nejen ona, ale i řada místopředsedů. Stranu tak brzy čekají interní volby nového vedení. (EURACTIV.ro)

Vyšší rozpočtový deficit. Rumunská vláda zveřejnila nový návrh rozpočtu, který počítá s deficitem ve výši až 4,3 % HDP. Předchozí návrh přitom počítal s 2,76% deficitem. Rumunsku tak hrozí, že poruší rozpočtová pravidla EU. Podle nich by deficit neměl překročit hranici 3 % HDP. (Bogdan Neagu, EURACTIV.ro)

///

SOFIE

Europoslankyně čelí nařčení z praní špinavých peněz. Bulharský generální prokurátor Sotir Cacarov požaduje, aby byla europoslankyně Elena Jončevová, jednička kandidátky bulharských socialistů, zbavena imunity. Bývalá novinářka čelí řízení kvůli praní špinavých peněz. Jončevová ale tvrdí, že se stala pouze terčem útoku vládní strany GERB premiéra Bojka Borisova.

240milionová zakázka. Státní agentura pro silniční infrastruktura udělila státní firmě Avtomagistrali dotaci v hodnotě 240 milionů eur, a to bez vypsání jakéhokoli tendru nebo veřejné zakázky. Bulharská legislativa to umožňuje skrze takzvaný interní kontrakt. Peníze měly být určeny na eliminaci sesuvů půdy kolem místních silnic. Firma s penězi ale zřejmě nenakládá tak, jak by měla. Platí z nich totiž dodavatele služeb a materiálů, aniž by je vybrala na základě veřejné zakázky. (Krassen Nikolov| EURACTIV.bg)

///

BUDAPEŠŤ

Méně dětí. Míra maďarské populace se v prvních devíti měsících tohoto roku snížila. Narodilo se totiž o 1,6 % méně dětí a počet úmrtí se oproti poslednímu roku nezměnil. Uvedl to maďarský statistický úřad. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

///

ZÁHŘEB

Prezidentka vyhodila šéfa vzdušných sil. Chorvatská prezidentka Kolinda Grabar-Kitarovićová dala výpověď všem velitelům vzdušných sil, kteří se zapletli do nedávného skandálu. Vrtulníky chorvatské armády byly údajně využívány k pašování zbraní. Ministerstvo obrany ale nařčení odmítá. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

///

BĚLEHRAD

Policie vs nelegální migrace. Srbská pohraniční policie denně zamezí 20 až 50 nelegálním přechodům hranic. Migranti se snaží vstoupit na území Srbska zejména ze Severní Makedonie a Bulharska. Nejčastěji se jedná o migranty z Afghánistánu a Pákistánu. (EURACTIV.rs)

///