The Capitals: Bulhaři nevěří, že evropské volby budou férové

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí.

///

SOFIE

Proti Kövesiové: Bulharsko nechce, aby se bývalá šéfka rumunské protikorupční prokuratury Laura Kövesiová stala vedoucí nového Úřadu evropského veřejného žalobce. Informoval o tom deník Sega.

O kandidátech hlasovali zástupci členských států v rámci jednání skupiny Coreper. Kromě Kövesiové byli mezi kandidáty také Francouz Jean-François Bohnert a Němec Andes Ritter. Zatímco Ritter s Kövesiovou získali 29 hlasů, Bohnert obdržel 50 hlasů.

Nesouhlas Bulharska s rumunskou kandidátkou může souviset s její návštěvou Bulharska v březnu 2017 na pozvání Nejvyššího kasačního soudu. Premiér Bojko Borisov totiž údajně nebyl potěšen z jejích tehdejších prohlášení. (Georgi Gotev, EURACTIV.com)

Bulhaři a eurovolby: 52% Bulharů si myslí, že květnové evropské volby nebudou férové. Informovala o tom studie společnosti Gallup International. Nejedná se však pouze o problém eurovoleb, nedůvěra vůči volebnímu procesu je pro Bulhary typická.

Podle další analýzy se 54 % Bulharů domnívá, že evropské volby jsou důležité zejména pro voliče vládnoucí středopravicové strany GERB a opozičních sociálních demokratů. Bulharské agentury zkoumající veřejné mínění však nejsou považovány za dvakrát objektivní. Zatímco některé mají blízko k vládě, jiné jsou zase spjaté s opozicí. (EURACTIV’s media partner Dnevnik.bg)

///

LONDÝN

Odložené hlasování: Premiérka Theresa Mayová čelí kritice za to, že odkládá hlasování britského parlamentu o brexitové dohodě. Podle původních očekávání měla sněmovna hlasovat již tento týden, Mayová však uvedla, že dohodu předloží poslancům do 12. března. Opoziční labouristé označili její rozhodnutí za krajně nezodpovědné.

Libovolná pracovní doba: Labouristé slíbili, že novým zaměstnancům umožní zvolit si pracovní dobu dle svých vlastních preferencí. Chtějí jim tak umožnit lepší sladění pracovního a osobního života. „Změna zákona je klíčová pro zmenšení platového rozdílu mezi muži a ženami a pro odstranění překážek, které ženám brání v kariérním růstu,“ uvedla mluvčí britské opoziční strany Dawn Butlerová. (Samuel Stolton, EURACTIV.com)

///

MADRID

Barcelona centrem technologií: Letošní Světový mobilní kongres (Mobile World Congress), který se ode dneška koná v Barceloně, očekává více než 110 000 návštěvníků. Kongres za EURACTIV navštíví Sam Stolton, který bude informovat o posledním vývoji na poli digitální agendy a o rozkolu mezi Evropou a Spojenými státy v otázce řešení kauzy Huawei.

Kongres byl zahájen včera slavnostní večeří. Při této příležitosti se poprvé setkali španělský král Filip VI a katalánský premiér Quim Torra. Katalánská vláda zpřetrhala vazby s králem poté, co Filip VI obvinil katalánské politiky usilující o nezávislost z nepřípustné neloajality. Bude to také první kongres od doby, kdy místní vláda zakázala ve městě služby Uber a Cabify.

Španělsko čelí ekonomické nerovnováze: Evropská komise bude letos opět varovat Španělsko kvůli tamní ekonomice. Komise kritizuje nadměrné využívání pracovních úvazků na dobu určitou a vysoký počet lidí ohrožených chudobou. Podle zprávy o makroekonomických nerovnováhách má Španělsko také vysokou míru zadlužení. (Beatris Rios, EURACTIV.com)

Kniha Pedra Sáncheze „Manual de Resistencia“: Socialistický premiér Pedro Sánchez vydal knihu. Oznámil, že peníze, které z prodeje knihy vydělá, daruje španělským bezdomovcům.

Poslední průzkumy předpovídají, že v dubnových parlamentních volbách zvítězí Španělská socialistická dělnická strana (PSOE), nezíská však požadovanou většinu. (EuroEFE.EURACTIV.es)

///

PAŘÍŽ

Zemědělské dotace pro všechny: Emmanuel Macron při návštěvě každoročního farmářského veletrhu v Paříži prohlásil, že bojuje za ambiciózní rozpočet pro společnou zemědělskou politiku EU. Slíbil také, že zemědělské produkty nikdy nebudou součástí obchodní dohody mezi EU a Spojenými státy.

Nikdo nechce do europarlamentu?: Macronovo hnutí En Marche zatím nemá žádného zájemce o post lídra pro květnové volby do Evropského parlamentu. En Marche by přitom podle posledních průzkumů mohlo získat 25 %. Hnutí nechce do voleb vést ani François Bayrou, předseda Unie pro francouzskou demokracii, který pomohl Macronovi k moci. V čele kandidátky by se však údajně mohla objevit Nathalie Loiseauová, ministryně pro evropské záležitosti, nebo ministryně zdravotnictví Agnès Buszynová.

///

BERLÍN

Koalice CDU a Zelených: Předsedkyně CDU Annerget Kramp-Karrenbauerová a šéfka Zelených Katrin Göring-Eckardtová ve včerejším společném rozhovoru pro Bild am Sonntag nevyloučily možnost uzavření koalice. „Společně se nám může dařit, momentálně pro nás neexistují přirozenější koaliční partneři. Musíme být schopni spolu mluvit,“ řekla Kramp-Karrenbauerová.

Příliš malé povědomí o umělé inteligenci: V Německu se vedou nekonečné diskuse o umělé inteligenci, zatím ale nevedou k žádným konkrétním krokům. Pro německé podniky by to přitom mohlo mít neblahé následky. Podle deníku Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung ignoruje rozvoj umělé inteligence každá druhá německá firma.

Udržování rovnováhy: Strana Die Linke (Levice) si zvolila kandidáty pro květnové evropské volby. Jsou jimi Martin Schirdewan a Özlem Demirelová. Schirdewan se narodil v bývalé NDR a patří do reformního křídla strany. Demirelová naopak pochází ze západu a reprezentuje levicovou frakci strany. Klíčovým poselstvím sjezdu byla otevřená podpora Evropské unie. (Claire Stam, EURACTIV.de)

///

VARŠAVA

PiS přišla s předvolebním balíčkem výhod: Strana Právo a spravedlnost minulý víkend představila „bohatý balíček výhod“, který zahrnuje například osvobození lidí mladších 26 let od daně z příjmu či garanci dodatečného třináctého důchodu pro každého důchodce. Celkové náklady balíčku jsou odhadovány na 9 miliard eur.

Evropská koalice: Lídři, kteří zformovali proevropskou alianci „Evropská koalice“, podepsali v neděli oficiální deklaraci. K Evropské koalici, za jejímž vznikem stojí Občanská platforma (EPP), se nyní přidaly další strany. Jedná se o liberální stranu Nowoczesna, křesťansko-demokratickou Polskou lidovou stranu, sociálně-demokratický Svaz demokratické levice a Zelené. „Evropská koalice byla vytvořena, aby bránila Polsko před protievropskými silami, které oslabují a ničí polskou pozici v EU,“ řekl předseda Koalice Grzegorz Schetyna. (Karolina Zbytniewska, EURACTIV.pl)

///

PRAHA

Volný pohyb v ohrožení?: Evropská komise nemá dle informací ČTK nic proti tomu, aby Česká republika podnikla opatření proti dovozu potravin, které mohou představovat riziko pro lidské zdraví. Opatření ale musejí být přiměřená. Evropská komise tak reagovala na mimořádné kontroly veškerého hovězího masa dováženého z Polska, které české ministerstvo zemědělství nařídilo poté, co úřady odhalily 700 kg polského masa nakaženého salmonelou.

Lídrem v online nákupech: Obrat internetových obchodů v České republice zaznamenává téměř čtvrtinový růst, čímž se řadí na nejrychlejší mezi zeměmi střední Evropy (včetně Německa). ČR společně s Polskem mají také nejvyšší podíl e-shopů na celkovém obratu maloobchodu. Co se týče počtu e-shopů, ČR se řadí se 37 tisíci na druhé místo hned za Německo (175 tisíc). (Ondřej Plevák, EURACTIV.cz)

///

VÍDEŇ

Nebezpečný žadatel o azyl: Ministr vnitra Herbert Kickl (FPÖ) navrhuje zavedení zajišťovací vazby pro nebezpečné žadatele o azyl. Reagoval tak na vraždu vedoucího pracovníka sociálního úřadu neúspěšným žadatelem o azyl. K přijetí návrhu potřebuje rakouská vláda podporu alespoň jedné opoziční strany. (Herbert Vytiska, EURACTIV.de)

///

BRATISLAVA

VydíráníSlovenský prezident Andrej Kiska tvrdí, že se ho expremiér Robert Fico pokoušel vydírat. Fico po Kiskovi údajně požadoval post předsedy ústavního soudu, jinak hrozil tím, že ředitel firmy, kterou Kiska spoluvlastní, bude obviněn z daňových podvodů. A to se také stalo. Fico Kiskovo nařčení podpírá a rozhodl se svou kandidaturu na post předsedy ústavního soudu zrušit. (Zuzana Gabrižová, EURACTIV.sk)

///

BUKUREŠŤ

Sliby sociální demokracie: Místopředseda Evropské komise Frans Timmermans se na kongresu Strany evropských socialistů sešel s lídrem rumunské socialistické strany Liviem Dragneou. „Řekl jsem mu, že pokud chtějí být součástí této politické rodiny, musí respektovat naše základní hodnoty! A Liviu na to řekl, že to udělají a že budeme mít v následujících dnech a týdnech více příležitostí k diskusi,“ prohlásil Timmermans po schůzce. Eurokomisař také dodal, že sociální demokraté vždy kritizovaly ostatní strany za to, že porušují vládu práva, pokud se ale podobný problém objeví v jejich vlastní politické rodině, musejí o tom otevřeně hovořit. (Bogdan Neagu, EURACTIV.ro)

///

LUBLAŇ

Bývalý premiér v nesnázích: Vláda slovinského expremiéra Mireho Cerara schválila investici 130 tisíc euro do vytvoření modelu nové železniční tratě mezi městem Koper a dopravním uzlem v Divači. Peníze ale nakonec skončily na účtu vládní strany, která z nich financovala svou předvolební kampaň. Veřejnost tedy model trati nikdy nespatřila. (Željko Trkanjec, EURACTIV.hr)

///

ZÁHŘEB

Odboj proti LNG terminálu: Ministr životního prostředí Tomislav Ćorić se pokusil přesvědčit zástupce místních komunit, že výstavba plovoucího terminálu na zkapalněný zemní plyn (LNG), který je financovaný z fondů EU, je v zájmu státu.

Amsterdamská koalice: Šéfka strany GLAS (ALDE) Anka Mrak Taritašová uvedla, že Amsterdamská koalice (GLAS a šest dalších chorvatských liberální stran) nedovolí žádným „Orbánům“ a jiným diktátorům, aby svým arogantním a despotickým chováním ohrožovali svobodu. (Željko Trkanjec, EURACTIV.hr)

///

BĚLEHRAD

Neaktivní média: V Srbsku je registrováno až 2,5 tisíce médií, 30 % z nich však není aktivní. Informoval o tom průzkum Srbské novinářské unie. Průzkum také poukázal, že určitá digitální média pracují bez registrace. Dalším problémem digitálních médií jsou podle průzkumu nízké platy a nedostatek kolektivních smluv. (Julija Simić, Beta-EURACTIV.rs)