The Capitals: Britové se jednoho dne vrátí, říká Van Rompuy

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí.

///

„V každé normální zemi by Theresa Mayová už dávno rezignovala,“ řekl bývalý předseda Evropské rady Herman Van Rompuy před členy své belgické strany CD&V. Spojené království má podle něj ve vyjednávání horší pozici. „Britové jsou daleko závislejší na nás než my na nich,“ dodal.

Podle Van Rompuye je pravděpodobné, že nastane „měkký“ brexit bez vážných dopadů a přechodné období, během kterého se toho moc nestane. Nejlepším scénářem je v jeho očích nové referendum s „dobrým výsledkem“.

„Jsem osobně přesvědčen o tom, že pokud Británie Unii opustí, jednoho dne se vrátí zpět,“ uzavřel Van Rompuy. (Alexandra Brzozowski, EURACTIV.com)

///

LONDÝN

Drama kolem třetího hlasování: Předseda britské Dolní sněmovny John Bercow včera vyloučil možnost, že by se premiérka Theresa Mayové mohla vrátit před poslance s dohodou o brexitu ke třetímu hlasování bez „významných změn“. „Není legitimní, aby vláda poslancům předložila ten samý návrh, nebo jeho téměř totožnou verzi, který byl už minulý týden odmítnut 149 hlasy,“ řekl Bercow.

Podle lídra Skotské národní strany v parlamentu Iana Blackforda tak nyní nastala „ústavní krize“.

Předseda britského parlamentu zatrhl třetí hlasování o stejné brexitové dohodě. Požaduje její podstatnou změnu

Předseda britského parlamentu povolí další hlasování o brexitové dohodě pouze v případě, že bude dokument pozměněn.

///

ATHÉNY

Podpora z USA: Americký ministr zahraničí Mike Pompeo se zúčastní klíčové schůzky mezi Řeckem, Kyprem a Izraelem 20. března v Jeruzalémě. Tyto tři země mají podepsat mezivládní dohodu o plynovodu EastMed, který bude mít za úkol přepravit kyperský plyn z podmořských vrtů přes Řecko do dalších zemí EU.

Dohoda se pravděpodobně nebude líbit Turecku, které se staví proti těžbě plynu v regionu. Plánovaná schůzka podle zdrojů EURACTIV.cz svědči o tom, že USA podporují trojstrannou spolupráci mezi Řeckem, Kyprem a Izraelem. Dále podtrhuje silnější roli těchto tří zemí v oblasti východního Středomoří v sektoru bezpečnosti a energetiky. (Sarantis Michalopoulos, EURACTIV.com)

///

BUKUREŠŤ

„Stát ve státě“ a dálnice: Nový rumunský ministr dopravy Razvan Cuc překvapil publikum fóra automobilového průmyslu, kterého se účastnila i eurokomisařka pro vnitřní trh Elżbieta Bieńkowska, prohlášením, že důvodem malého počtu dálnic v Rumunsku je „stát ve státě“ („deep state“).

Politici podle ministra nechtějí podepisovat dodatky ke kontraktům, a to kvůli strachu, že je začne vyšetřovat prokuratura. Socialistická vláda PSD často ve své teorii o „státu ve státě“ opakuje, že zběhlí agenti zpravodajských služeb kolaborují s protikorupčními prokurátory a snaží se potrestat politiky, kteří jim „nešli na ruku“. Rumunsko stále zůstává jednou z nejzkorumpovanějších zemí v EU, a vláda se v posledních letech dokonce snažila vyjmout několik korupčních prohřešků ze seznamu trestných činů. (EURACTIV.ro)

///

BERLÍN

Spor automobilek: Výrobce automobilů Volkswagen pohrozil odchodem z vlivné německé lobbistické skupiny VDA, píše nedělník Welt am Sonntag. Důvodem je spor o přístup německého automobilového průmyslu k přechodu na nízkouhlíkové technologie.

///

PAŘÍŽ

Francouzské televizní stanice EU nezajímá: Televizní zpravodajství ve Francii informace s tematikou EU příliš nezajímají, ukazuje nová studie. Pouze 13,2 % programu televizních stanic se v roce 2018 věnovalo evropským záležitostem, konkrétně unijním institucím pak jen 2,7 % programu. Studie analyzovala i počet zmínek týkajících se favoritů na příštího předsedu Evropské komise. Zatímco Manfredu Weberovi se věnovalo osm příspěvků, v případě Franse Timmermansove se jednalo o čtyři. Pro porovnání, Donalda Trumpa zmínilo 227 zpráv.

Dostaveníčko extrémní pravice s Putinem: V rámci pátého výročí nelegálního připojení Krymu k Rusku přivítal Vladimir Putin několik svých přátel z Francie. Patřil k nim například Thierry Mariani, kandidát v evropských volbách za stranu Marine Le Penové. Součástí delegace byl také poslanec z řad Republikánů. (EURACTIV.fr)

///

VARŠAVA

Elektromobilita v centru pozornosti: V Berlíně se koná Polsko-německé ekonomické fórum. Účastní se ho i polská ministryně pro podnikání a technologie Jadwiga Emilewiczová a německý ministr financí Peter Altmeier. Obě dvě strany se shodují, že země by měly více spolupracovat, a to zejména v oblasti elektromobility, umělé inteligence a digitalizace EU. Emilewiczová také prohlásila, že: „Naším společným cílem je pracovat na společné energetické politice do roku 2040.“

Digitální daň: Polský premiér Mateusz Morawiecki se nebrání zavedení digitální daně. Údajně o tom diskutuje s Emmanuelem Macronem, Angelou Merkelovou a dalšími evropskými lídry. „Četl jsem, že Rakousko se chystá zavést (digitální) daň navzdory chybějícímu konsensu na úrovni EU. Ukazuje se, že pokud se členské státy na něčem nedohodnou, musíme jednat samostatně,“ prohlásil Morawiecki. (EURACTIV.pl)

///

MADRID

Ultimátum pro katalánskou vládu: Španělská volební komise v pondělí pohrozila katalánskému prezidentovi Quimu Torrovi, že pokud do 24 hodin neodstraní z úředních budov separatistické symboly, podá na něj žalobu.

Torra vyvěsil žluté stužky a znaky na protest proti zadržení katalánských lídrů za pokus o jednostranné vyhlášení nezávislosti. Podle volební komise tím však porušuje pravidla týkající se předvolební kampaně. Španělsko čekají předčasné volby 28. dubna a nezávislost Katalánska bude jedním z jejich klíčových témat.

Jedná se již o druhé ultimátum, kterým španělská volební komise Torrovi hrozí. Na první výzvu katalánský prezident nereagoval. (Beatriz Rios, EURACTIV.com)

///

ŘÍM

Středolevé síly: Nový lídr italské sociální demokracie (Partito Democratico) Nicola Zingaretti se před krajskými a evropskými volbami pokouší dát znovu dohromady středolevé politické síly. Včera Zingaretti oznámil, že má v plánu schůzku s Robertem Speranzou, šéfem italské levice, která se před rokem oddělila od sociálních demokratů kvůli sporům s jejím bývalým předsedou Mattem Renzim.

Záhadná vražda: Klíčová svědkyně v kauze skandálních „bunga-bunga“ večírků bývalého premiéra Silvia Berlusconiho, Imane Fadilová, byla údajně otrávena. Svědčí o tom výsledky toxikologických testů, podle kterých měla nedávno zesnulá modelka v krvi vysokou koncentraci radioaktivních látek. Média o tom včera Informoval státní prokurátor Francesco Greco. (Gerardo Fortuna, EURACTIV.com)

///

PRAHA

Václav Klaus Jr. má novou nabídku: František Matějka, předseda Strany nezávislosti České republiky prosazující vystoupení ČR z Evropské unie, nabídl spolupráci Václavu Klausovi mladšímu. Ten byl o víkendu vyloučen z ODS, neboť se se stranou názorově rozcházel. Informovala o tom ČTK.

Konec kontrol polského masa?: Ministr zemědělství Miroslav Toman po setkání se svým polským protějškem Janem Krzysztofem Ardanowsým a eurokomisařem Vytenisem Andriukaitisem prohlásil, že ČR 25. března ukončí kontroly hovězího masa dováženého z Polska. Podmínkou je, že Polsko přijme slíbená opatření a zajistí, že veškeré vyvážené maso bude bezpečné.

ČR zavedla mimořádné inspekce poté, co Státní veterinární správa odhalila 700 kilogramů hovězího masa kontaminovaného salmonelou. (Aneta Zachová, EURACTIV.cz)

///

SOFIE

Kritika od USA: Americká administrativa ve své zprávě o lidských právech za rok 2018 kritizuje Bulharsko za žalostné podmínky panující ve vězeních, fyzické týrání zadržených osob či za nedostatečnou odpovědnost v soudním systému. Zpráva také zdůrazňuje špatné zacházení s migranty a žadateli o azyl, korupci ve všech vládních sektorech a násilí proti etnickým menšinám. Bulharské orgány se sice snaží zodpovědné osoby trestně stíhat, reakce vlády je však podle americké zprávy nedostatečná. Obvinění nakonec končí bez trestu. (EURACTIV’s partner Dnevnik.bg)

///

ZÁHŘEB

Ochrana po brexitu: Chorvatská vláda se zavázala k ochraně práv Chorvatů žijících v Británie a britských občanů žijících v Chorvatsku poté, co Velká Británie opustí EU.

„Vláda je v podstatě připravena pod podmínkou reciprocity umožnit britským občanům nadále využívat již existující práva,“ uvedla chorvatská státní tajemnice pro evropské záležitosti Andreja Metelko-Zgombićová. Nyní žije v Chorvatsku 653 britských občanů. (Željko Trkanjec, EURACTIV.hr)

///

BĚLEHRAD

Neziskovky odsuzují policejní zásah: Neziskové organizace odsuzují policejní zásah během protivládních protestů, které se uskutečnily minulý víkend v Bělehradě. Po státních orgánech, nezávislých institucích a médiích požadují, aby zabránily další polarizaci mezi občany a státem a aby poskytly základy pro demokratický dialog. Evropská komise pro EURACTIV uvedla, že vláda by měla začít s občanskou společností diskutovat. (Julija Simić, Beta-EURACTIV.rs)

///

SARAJEVO

Na Vučiće nesahejte: „Měli bychom respektovat srbské legitimní instituce a jejich legálně zvoleného prezidenta. Zbytek se vyřeší ve volbách,“ uvedl vedoucí Předsednictva Bosny a Hercegoviny Milorad Dodik v návaznosti na víkendové demonstrace v Bělehradu proti srbskému prezidentovi Aleksandru Vučićovi. „Nyní není vhodný čas vysílat ze Srbska takovéto vzkazy, potřebuje totiž všechny své síly pro vyjednávání s Kosovem,“ prohlásil Dodik. (Željko Trkanjec, EURACTIV.hr)

///