The Capitals: Boj o křesla pokračuje. Země EU si vybírají portfolia v Evropské komisi

© Shutterstock

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí.

///

Členské země se tento týden dohodly na „balíčku“ osobností, které by se měly stát vedoucími představiteli unijních orgánů. Podle zjištění serveru EURACTIV se ale některé země rozhodly kandidáty schválit jen proto, že jim za to byla přislíbena konkrétní portfolia v Evropské komisi.

Členské země chtějí do čela nové Evropské komise německou ministryni obrany

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie navrhli do čela Evropské komise německou ministryni obrany Ursulu von der Leyenovou, uvedl na twitteru předseda vrcholných unijních schůzek Donald Tusk. Jeho samotného vystřídá končící belgický premiér Charles Michel.

Migrační agenda by například měla zůstat v rukou Řecka. Premiéru Alexisu Tsiprasovi to slíbila jak německá kancléřka Angela Merkelová, tak i socialističtí premiéři a prezidenti. Jak ale upozornila řecká média, 7. července se v zemi konají volby, a je proto pravděpodobné, že řecká vláda bude mít v září jiné složení.

Nová řecká vláda by se podle EURACTIV.gr mohla zajímat o jiné než migrační portfolio. Pokud by ve volbách zvítězila Nová demokracie (EPP), která v současné době vede v předvolebních průzkumech, do nové Evropské komise by zřejmě vyslala bývalého premiéra Antonise Samarase. Ten by měl být adeptem na portfolio týkající se energetiky.

Chorvatsko by naopak mohlo usilovat o portfolio regionální politiky. Uvedly to zdroje blízké premiéru Andreji Plenkovićovi.

Italský premiér Giuseppe Conte si zase výměnou za podporu Ursuly von der Leyenové řekl o portfolio hospodářské soutěže. Italský komisař, kterého vybere pravicová liga, by navíc mohl být místopředsedou unijní exekutivy.

Ve Francii se spekuluje o tom, že novým eurokomisařem by se mohl stát stávající europoslanec Pascal Canfin. Podle informací EURACTIV.fr by Canfin byl vhodným kandidátem na post komisaře pro ochranu klimatu. Francouzský EURACTIV k tomu podotkl, že pokud se Němka Ursula von der Leyenová stane předsedkyní Evropské komise, bude těžké Macronovy požadavky ohledně portfolia odmítnout.

Slovinský premiér Marjan Šarec pro změnu zatoužil po agendě rozšiřování EU. „Při několika příležitostech jsme řekli, že se západním Balkánem máme zkušenosti a můžeme v tomto ohledu být prospěšní,“ prohlásil.

Bulharský premiér Bojko Borisov je spokojen jak se současným digitálním portfoliem, tak i se samotnou evropskou komisařkou Mariyou Gabrielovou.

Český premiér Andrej Babiš již v květnu prohlásil, že by se mu líbilo portfolio pro obchod nebo vnitřní trh.

Spojené království, které by mělo z Unie odejít do 31. října, se souboje o vedoucí posty v unijních institucích nezapojilo. Pokud by ale chtěli Britové znovu posunout termín odchodu, museli by do unijní exekutivy vyslat svého zástupce. Tím by byl zřejmě stávající eurokomisař Julian King.

(EURACTIV.fr / Theodore Karaoulanis, EURACTIV.gr/ Željko Trkanjec, EURACTIV.hrGerardo Fortuna, EURACTIV.com / Ondřej Plevák, EURACTIV.cz,   Angele KedaitieneGeorgi GotevSamuel Stolton, EURACTIV.com)

///

VISEGRÁD

Vítězství bez výhry. Visegrádská čtyřka oslavila porážku socialistického kandidáta na předsedu Evropské komise Franse Timmermanse. Polský premiér Mateusz Morawiecki to komentoval tím, že Polsko „dosáhlo svého cíle“. Timmermans byl totiž jako místopředseda Evropské komise velkým kritikem polských justičních reforem.

Ve skutečnosti ale V4 nedosáhla ničeho. Tvrdí to například předseda polských lidovců Władysław Kosiniak-Kamysz, podle kterého vláda nic nezískala. „Vyhrát evropské volby v Polsku je jedna věc, ale polská vláda nemá v Evropě žádnou moc. Nepodařilo se ji získat žádnou významnou pozici,“ prohlásil.

Podobně na to nahlíží i bývalý slovenský velvyslanec při NATO Tomáš Valášek. Ve svém komentáři uvedl, že poprvé po dlouhé době nebude žádná z klíčových pozic EU obsazená člověkem ze střední Evropy. Tedy alespoň pokud se dosavadní nominace schválí. Reputace V4 je tak podle něj na dosud nejhorší úrovni od vstupu zemí do EU v roce 2004. Slovensko by tak nemělo váhat a od V4 se v případě neshod distancovat.

Neúspěch Visegrádu při vyjednávání potvrzují i čeští analytici. Média to dokonce označují za porážku zemí střední a východní Evropy, ve které sehrál roli mimo jiné jejich nekonstruktivní přístup. (Zuzana Gabrižová, EURACTIV.sk, Łukasz Gadzała, EURACTIV.pl, Ondřej Plevák, EURACTIV.cz)

///

MADRID

Španělský návrat. Deník El Pais interpretoval dohodu lídrů EU jako návrat Španělska do čela unijní politiky. Dosavadní ministr zahraničí Josep Borrell je totiž kandidátem na šéfa unijní diplomacie. „Španělsko je zpátky,“ prohlásil premiér Pedro Sánchez.

///

BERLÍN

Weber si zaslouží respekt. Předsedkyně CDU Annegret Kramp-Karrenbauerová ostře kritizovala postoj německých sociálních demokratů (SPD) při výběru šéfa nové Evropské komise. Socialistům podle ní šlo pouze o vlastní politické zájmy, zatímco Manfred Weber své osobní zájmy odsunul na druhou kolej ve prospěch Evropy a Německa. (Claire Stam, EURACTIV.de)

///

HAAG

Žádná vedoucí pozice pro Nizozemsko. Poté, co lídři členských zemí odmítli Franse Timmermanse jako předsedu Evropské komise, vypadlo Nizozemsko ze hry o křesla. Nejvýše postaveným Nizozemcem zůstane pravděpodobně právě Timmermans, který by se mohl stát místopředsedou Evropské komise. (Sam Morgan, EURACTIV.com)

///

LONDÝN

Sassoliho „bolestivý“ brexit. Nový předseda Evropského parlamentu David-Maria Sassoli označil britské rozhodnutí opustit Unii jako „bolestivé“. O brexitu hovořil ve svém prvním projevu v nové politické funkci.

Předsedou europarlamentu bude opět Ital, tentokrát z řad sociálních demokratů

Novým předsedou Evropského parlamentu bude italský europoslanec David-Maria Sassoli. V dnešním hlasování pro něj zvedlo ruku X evropských zákonodárců.

///