The Capitals: Berlusconi vyzval EPP k vytvoření aliance s pravicovými populisty

© Shutterstock

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí.

///

ŘÍM

Evropská lidová strana (EPP) by podle Silvia Berlusconiho měla ukončit alianci se socialisty a vytvořit novou se stranami „nové demokratické pravice“ sahající od konzervativců až po populisty

„Musíme zajistit, že v Evropě vznikne nová středo-pravá síla složená z EPP a dalších stran, které nepatří k levici,“ řekl 82letý politik na sobotním sjezdu jeho strany Forza Italia. Podle Berlusconiho, který kandiduje do květnových evropských voleb, může EPP „vzdělávat a přesvědčovat populisty“, aby se k této nové síle, která chce změnit Evropu k lepšímu, přidali.

Strana Forza Italia čelí v současné době klesající oblibě, mimo jiné kvůli vzestupu Salviniho Ligy. Ta je na Berlusconiho stranu stále navázaná na lokální a regionální úrovni, ale nyní v zemi vládne spolu s protestním Hnutí pěti hvězd. (Gerardo Fortuna, EURACTIV.com).

///

BRATISLAVA

Slovenskou prezidentkou se poprvé stala žena: Zuzana Čaputová zvítězila v sobotním druhém kole prezidentských voleb s 58,4 % hlasů proti kandidátovi vládní socialistické strany Smer-SD a místopředsedovi Evropské komise Maroši Šefčovičovi (41,6 %). Volební účast v druhém kola byla pouhých 41,8 %.

Proevropská liberální vítězka zaplnila přední strany zahraničních médií, která především poukazují na ostrý kontrast mezi názorovými postoji Čaputové a ostatních lídrů Visegrádské čtyřky, jako je například český prezident Miloš Zeman nebo maďarský premiér Viktor Orbán.

Maroš Šefčovič, který se ke svým bruselským povinnostem vrátí v pondělí, řekl, že má zájem o nominaci do příští Evropské komise. Mezitím se spekuluje o tom, že dosavadní prezident a slovenský nejpopulárnější politik Andrej Kiska připravuje pravo-středovou politickou stranu, která by podle nového průzkumu mohla získat až 40 % hlasů. (Zuzana Gabrižová, EURACTIV.sk)

///

BERLÍN

Rada bezpečnosti OSN: Poprvé po sedmi letech se Německo ujímá měsíčního předsednictví v Radě bezpečnosti OSN. Německý ministr financí Heiko Maas převezme předsednictví v New Yorku od svého francouzského protějšku Jeana-Yvese Le Driana, se kterým se shodli na tom, že období jejich navazujícího vedení by mělo být vnímáno jako společné „dvojité“ předsednictví.

CSU sází na proevropskou kampaň: Konzervativní lídr CSU Markus Söder a kandidát EPP na předsedu Evropské komise Manfred Weber nastolili ve straně proevropský kurz, a postavili se tak proti nacionalistům a populistům. Volební program se závazky vůči Evropě delegáti CSU jednomyslně potvrdili na kongresu v Norimberku 30. března. (Claire Stam, EURACTIV.de)

///

PAŘÍŽ

První setkání En Marche: Hnutí prezidenta Emmanuela Macrona En Marche (LREM) o víkendu oficiálně odstartovalo kampaň pro evropské volby. Zahájení se uskutečnilo nedaleko Paříže a zúčastnily se ho 3 tisíce lidí. Kandidátku vede bývalá ministryně pro evropské záležitosti Nathalie Loiseauová. Kromě ní se na kandidátce objevuje několik známých ekologů, například Pascal Canfin (bývalý šéf francouzské pobočky Světového fondu na ochranu přírody) či Pascal Durand (europoslanec za stranu Zelených), což může být ze strany En Marche vnímáno jako snaha o „zelenější“ image.

///

MADRID

Španělská ekonomika stále roste: Navzdory globálnímu zpomalení by měl španělský HDP podle odhadů růst, tempo růstu se ale bude postupně zpomalovat. Podle prognózy, kterou minulý týden vydala španělská centrální banka, by letos mělo jít o 2,2% růst, v roce 2020 pak o 1,9% a 1,7% v roce 2021. Informovala tom zpravodajská agentura EFE.

Banka také předpovídá mírné snížení španělského veřejného deficitu, který tento rok pravděpodobně klesne ze 2,7 % na 2,5 % HDP. Banka nicméně upozornila, že vláda vzešlá z dubnových voleb by měla státní rozpočet připravit na potenciální ekonomickou recesi, a to vzhledem k „vysokému stupni nejistoty v otázce budoucí orientace hospodářské politiky“. (EuroEFE.EURACTIV.es)

///

BRUSEL

Postavme se za klima: Nedělního protestního pochodu Postavme se za klima (Rise for Climate) se zúčastnilo 8 tisíc lidí. Akce se uskutečnila jen pár dní poté, co belgický parlament odmítl revidovat článek 7 ústavy, čímž by stanovil ambiciózní klimatické cíle. Do belgických ulic v neděli vyrazily také žluté vesty, které pochod za klima přerušily. (Alexandra Brzozowski, EURACTIV.com)

///

LONDÝN

Možná přijde čas: Stínová ministryně zahraničí Emily Thornberryová v neděli uvedla, že „možná přijde čas“ na další pokus o hlasování o důvěře a sesazení premiérky Theresy Mayové. Pokud by britský parlament vyslovil vládě nedůvěru, znamenalo by to předčasné volby.

Podle ministra spravedlnosti Davida Gaukeho ale předčasné volby vládě nepomohou najít cestu ven ze slepé uličky, do které se dostala v souvislosti s vyjednáváním o brexitu. Dnes čekají britský parlament další indikativní hlasování, jejichž cílem je najít shodu ohledně možných variant brexitu. Další série hlasování by se mohla odehrát také ve středu.

Příští středu 10. dubna je také naplánován mimořádný summit lídrů EU v Bruselu. Očekává se totiž, že Británie bude EU žádat o prodloužení odkladu. Termín brexitu je nyní stanoven na 12. dubna. (Samuel Stolton, EURACTIV.com)

///

VARŠAVA

Vláda útočí na opozici: Vládnoucí strana Právo a spravedlnost zahájila novou video kampaň zaměřenou proti opoziční Občanské platformě. Video zobrazuje opoziční europoslance, kteří minulý týden hlasovali pro směrnici o autorském právu. Ve videu jsou pak citována polská média informující o uzavření dohody mezi Německem a Francií. Ta  údajně spočívá ve schválení směrnice o autorském právu výměnou za souhlas s výstavbou plynovodu Nord Stream 2. „Čí zájmy reprezentuje Občanská platforma? Odpověď je zřejmá: Ne polské,“ uvádí video. (EURACTIV.pl)

///

PRAHA

Komise má být úřednická, upozornil Zeman: Evropská komise by si neměla hrát na vládu, ale vrátit se k roli úřednického aparátu. V rozhovoru pro Českou televizi to uvedl prezident Miloš Zeman. Na druhou stranu však podpořil myšlenku společného unijního ministra financí a obrany.

Ochrana evropského trhu: Budoucí čeští europoslanci by se měli zasadit o zachování otevřeného trhu v EU, tvrdí zástupci podnikatelů. Měli by bojovat proti ochranářským tendencím některých zemí EU, přijmout nástroje nezbytné k ochraně jednotného trhu EU a zachovat konkurenční prostředí. (Ondřej Plevák, EURACTIV.cz)

///

BUKUREŠŤ

Dragnea vs Evropská komise: Předseda vládnoucí strany socialistů (PSD), Liviu Dragnea, podal žalobu na Evropskou komisi u Soudního dvora EU. Dragnea tvrdí, že Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF) porušil právo na obhajobu a zásadu presumpce neviny.

OLAF v Rumunsku odhalil podvodné platby ve výši 21 milionů eur, které byly určeny na výstavbu silnic. Informaci předal rumunskému protikorupčnímu úřadu, který následně Dragneu obvinil z podvodu s evropskými fondy a také z vytvoření organizované kriminální skupiny a zneužití svého postavení k vlastnímu obohacení. (EURACTIV.ro)

///

ATHÉNY

Opozice dominuje předvolebním průzkumům: Hlavní opoziční strana Nová demokracie (v europarlamentu se řadí k EPP) v posledních dvou průzkumech předběhla levicovou vládní stranu Syriza. V průzkumu pro Open TV získala Nová demokracie 26,6 %, zatímco Syriza 19,7 %. Skai TV zase informovala o tom, že Nová demokracie by mohla získat 32,5% a Syriza 22,5 %. Na třetím místě v obou průzkumech skončilo neonacistické hnutí Zlatý úsvit.

Timmermans se nebrání spolupráci s Tsiprasem: „Nevidím důvod, proč bych nemohl konstruktivně spolupracovat Evropskou sjednocenou levicí,“ uvedl v rozhovoru spitzenkandidát sociálních demokratů Frans Timmermans. Na konferenci řecké socialistické strany Pasok dále uvedl, že: „Jakékoli rozdíly (mezi sociální demokracií a Evropskou levicí) jsou nesrovnatelné s následky vítězství pravice.“

Pasok hlásící se k sociální demokracii odmítá s vládnoucí levicovou Syrizou (Evropská levice) spolupracovat. Evropští socialisté přitom obě strany nabádají k vytvoření řecké „progresivní aliance“. (Theodore Karaoulanis, EURACTIV.gr)

///

SOFIE

Gabrielová v čele kandidátky: Bulharská eurokomisařka pro digitální ekonomiku a společnost Mariya Gabrielová povede v evropských volbách společnou kandidátku vládní strany GERB a Unie demokratických sil (obě se v europarlamentu hlásí k EPP). Další čelní pozice obsadili současní europoslanci Andrej Kovačev, Andrej Novakov, Eva Maydellová a Asim Ademov. (Dnevnik.bg)

///

LUBLAŇ

Rakušanka v čele slovinské kandidátky: Liberální stranu SAB (ALDE) povede do evropských voleb rakouská politička se slovinskými kořeny Angelika Rosa Mlinarová. Ve slovinské politice nemá podobná situace obdoby. (Željko Trkanjec, EURACTIV.hr)

///

ZÁHŘEB

Více peněz pro zemědělce: Chorvatský ministr zemědělství Tomislav Tolušić se domnívá, že brexit a s ním spojený nižší evropský rozpočet nebude mít vliv na výši dotací pro chorvatské zemědělce. „Naši farmáři mohou očekávat více peněz na podporu primární produkce, konkurenceschopnosti a dalšího rozvoje,“ uvedl. (Željko Trkanjec, EURACTIV.hr).

///

BĚLEHRAD

Uvíznutí na mrtvém bodě: Eurokomisař Johannes Hahn lituje toho, že dialog mezi Bělehradem a Prištinou uvízl na mrtvém bodě. Neměl by to však podle něj být důvod k zastavení přístupového jednání mezi Srbskem a EU. „Bylo by chybou vše zastavit jen kvůli tomu, že dialog (mezi Srbskem a Kosovem) uvízl na mrtvém bodě,“ prohlásil Hahn v Bělehradě. (EURACTIV.rs)

///