The Capitals: Barnier chce být v nové Komisi užitečný

[EPA/PATRICK SEEGER]

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí.

///

ZÁHŘEB

Michel Barnier se včera setkal s chorvatským premiérem Andrejem Plenkovićem, aby spolu diskutovali o budoucnosti EU.

O hlavním vyjednavači EU pro brexit, Michelu Barnierovi, se již dlouho hovoří jako o jednom z možných nástupců Jeana-Claudea Junckera na postu šéfa Evropské komise. Barnier ale podporuje kandidaturu svého spolustraníka a volebního lídra Evropské lidové stany (EPP) Manfreda Webera.

Co se týče budoucího uplatnění Barniera v nové Evropské komisi, na dotaz redaktora chorvatské redakce EURACTIV odpověděl, že by chtěl být „užitečný“. Dodal však, že není zapojený do kampaně.

Den předtím Barnier navštívil Mnichov, kde hovořil zejména o brexitu. Zmínil ale také čtyři pilíře, které jsou podle něj pro budoucnost EU klíčové: „zelená“ nová dohoda, migrace, ekonomika (zejména konfrontace s technologickými změnami) a obrana.

„Pokud budeme jednat sami, tak jsme mimo hru […] určitě se staneme diváky naší budoucnosti, vlastního osudu. Já ale nešel do politiky proto, abych byl divákem, že? Musíme být aktéry.“ (Željko Trkanjec, EURACTIV.hr)

///

BERLÍN

Spokojený s kontroverzí: Předseda mládežnické organizace sociálnědemokratické strany Kevin Kuhnert je spokojený s reakcemi na jeho výzvu ohledně kolektivizace velkých německých společností, jako je BMW. Uvedl to v komentáři zveřejněném 8. května v německém ekonomickém deníku Handelsblatt. „Moje poznámky vyvolaly kontroverzi a spory, a takhle přesně by to mělo být. Když se totiž spory zaměřují na hledání správné cesty, jsou produktivní,“ tvrdí Kuhnert.

The Capitals: Kolektivizace BMW? Mladý politik otevřel Pandořinu skřínku německých socialistů

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí.

Východ zaostává za Západem. Konzervativní poslanci z východoněmeckých volebních obvodů vyzvali kancléřku Angelu Merkelovou k vytvoření dočasných speciálních ekonomických zón v Lužici a ve středním Německu. Chtějí se tak vyrovnat s ekonomickými ztrátami spojenými se zastavením těžby uhlí. Poslanci kancléřku varují, že opačný scénář by prohloubil propast mezi tímto regionem a západní částí země. Informoval o tom německý deník Frankfurter Allgemeine Zeitung, (Claire Stam, EURACTIV.com)

///

BRUSEL

#BelgianArms: Belgie vyvážela vojenskou techniku do zemí, které páchaly válečné zločiny. Vyplývá to z informací, které zjistily francouzské noviny Le Soir, Knack a VRT.

Investigativní reportáže dokázaly, že zbraně prodávané do Saúdské Arábie nakonec končily v Jemenu. Lehká obrněná vozidla, která Belgie prodala do Bahrajnu, byla použita k potlačení demonstrací na jaře v roce 2011. Belgické zbraně se pak měly dostat i do rukou mexických drogových kartelů. Organizace Amnesty International již vyzvala Belgii ke zřízení parlamentní vyšetřovací komise. (Alexandra Brzozowski, EURACTIV.com)

///

PAŘÍŽ

Republikáni chytili druhý dech. Pravicová strana Les Republicains vstupovala do evropské předvolební kampaně poměrně s negativním skóre, ale za to mnohem dříve než ostatní kandidující strany. Podle průzkumů tato taktika částečně zafungovala a výsledky průzkumů se postupem času stále zlepšují. Strana by mohla získat kolem 15 procent hlasů, oproti 12 procentům, které jí agentury přisuzovaly před dvěma měsíci. V čele kandidátky je François-Xavier Bellamy. (EURACTIV.fr)

///

MADRID

„Portugalský způsob“: Ministr zahraničí Josep Borrell ve středu 8. května řekl, že vítězní socialisté ze strany PSOE a levicová strana Unidas Podemos nemusí vytvořit koaliční vládu, pokud se nedohodnou na společném vládním programu. Informovala o tom agentura EFE.

V rozhovoru pro veřejnoprávní televizi TVE Borrell řekl, že „není nemožné“ vybudovat vládní koalici podobnou té, která funguje v Portugalsku. Ve Španělsku by v případě takového scénáře zavládli socialisté s parlamentní podporou Unidas Podemos. (EuroEFE.EURACTIV.es)

///

ŘÍM

Odvolaný náměstek. Italský premiér Giuseppe Conte odvolal náměstka ministra dopravy Armanda Siriho, který byl zároveň ekonomickým poradcem Mattea Salviniho. Siri je v současnosti vyšetřován kvůli podezření z korupce, což málem způsobilo koaliční krizi. Hnutí pěti hvězd vyzvalo k jeho rezignaci, zatímco Liga se svého náměstka zastávala. (Gerardo Fortuna, EURACTIV.com)

///

ATHÉNY

Tsipras v Rumunsku: Řecký premiér Alexis Tsipras chce společně s kyperským prezidentem Nikosem Anastasiadesem na dnešním neformálním summitu EU v rumunském Sibiu otevřít otázku agresivních“ kroků Turecka ve výlučné ekonomické zóně Kypru. EU může svou roli v mezinárodním a regionálním prostředí posílit pouze tehdy, pokud dokáže účinně podporovat svrchovaná práva svých členských států,“ uvedly zdroje blízké řecké vládě. (Sarantis Michalopoulos, EURACTIV.com)

Tiskové agentury vs fake news: Tiskové agentury Řecka (ANA) a Severní Makedonie (MIA) podepsaly dohodu o spolupráci. Společně chtějí čelit falešným zprávám a podpořit sbližování těchto dvou národů. (Makedonská tisková agentura)

///

VARŠAVA

Gruzínská návštěva: Gruzínská prezidentka Salome Zurabishviliová hovořila se zástupci Polska o perspektivách členství Gruzie v EU a NATO. Členství podle ní nezávisí „na vnitřních gruzínských reformách, ale na politickém rozhodnutí západních institucí“. Polský prezident Andrzej Duda Zurabishviliové potvrdil, že jeho země je plně odhodlána cestu Gruzie do EU a NATO podporovat. (Łukasz Gadzała, EURACTIV.pl)

///

BRATISLAVA

Neukončené vítězství: Slovensko sice ve středu 8. května oslavilo 74. výročí od konce druhé světové války, nový průzkum však ukázal, že fašismus stále nebyl poražen. Agentura JAK potvrdila, že neofašistická strana Kotleba-ĽSNS je nyní druhou nejsilnější stranou s podporou 14 procent dotázaných. (Zuzana Gabrižová, EURACTIV.sk)

///

PRAHA

Hlavní prioritou jsou evropské fondy: Před summitem Evropské rady v rumunském Sibiu se prezident Evropské rady Donald Tusk setkal s premiérem Andrejem Babišem, aby spolu diskutovali o budoucích prioritách EU. Podle Babiše je nejdůležitější posílení vlivu členských zemí na používání dotací z EU. (Aneta Zachová, EURACTIV.cz)

///

SOFIE

Přínosy jednotného evropského trhu: Bulharští občané vydělávají každý rok díky členství země v evropském jednotném trhu o 193 eur více. Ukázala to studie Bertelsmannovy nadace. (Partner sítě EurActiv Dnevnik).

///

BUKUREŠŤ

Výhodná daň pro ekologické potraviny: Ministerstvo financí navrhlo snížit daň z přidané hodnoty u tradičních a ekologických potravin na 5 procent. Chce tím podpořit zdravé stravování. Rumunsko v současné době daní veškeré potraviny 9 procenty, zatímco běžná daň z přidané hodnoty dosahuje 19 procent. (EURACTIV.ro)

///

BĚLEHRAD

Tlak na Srbsko: Předseda delegace EU v Srbsku a vyslanec hlavní pětky NATO (USA, Velká Británie, Francie, Německo a  Itálie) vyzvali srbského prezidenta Aleksandra Vučiće k tomu, aby se nebránil ústupkům a k řešení regionálních problémů přistupoval vážně a zodpovědně. (Beta-EURACTIV.rs)

///