The Capitals: Americká cla vyděsila Evropu

© Shutterstock

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí.

///

Americká vláda se rozhodla uvalit 10-25% cla na evropské zboží poté, co jí Světová obchodní organizace (WTO) dala za pravdu ve sporu proti EU v otázce dotací pro evropského výrobce letadel Airbus.

Cla se mají týkat importu výrobků z EU v celkové hodnotě 6,8 miliardy euro, konkrétně pak například italských sýrů, francouzských vín nebo skotské whisky. Krok Spojených států vyprovokoval silnou odezvu napříč Evropou a hrozí, že už tak vyhrocený obchodní spor bude ještě eskalovat.

BRUSEL

Komise chce dohodu. Podle Evropské komise by okamžité zavedení protiopatření bylo „krátkozraké a kontraproduktivní“. Komise chce vyjednávat a nalézt kompromisní řešení, souboj by podle ní nejvíce pocítili američtí spotřebitelé.

Unijní výrobci vína jsou ale velice nespokojení. Ze ztráty na americkém trhu by se prý francouzské, německé, španělské a britské firmy „dlouho vzpamatovávaly“. Obavy vyjádřila i Evropská potravinářská konfederace FoodDrinkEurope. „Evropští výrobci potravin a nápojů, kteří patří z 99 % mezi malé nebo střední podniky, by mohli doplatit na spor, který začal v úplně jiném odvětví,“ uvedla organizace.

BERLÍN

Němci chtějí tvrdou odpověď. Podle ministra zahraničí Heika Maase by měla Evropa na americká cla tvrdě odpovědět. „EU musí konat a (…) pravděpodobně uvalí represivní cla,“ řekl. Maas také poznamenal, že Spojené státy odmítly nabídku EU na přátelské řešení a místo toho se vydaly cestou konfrontace.

„Myslíme si, že jde o špatný krok, protože pracovníci a spotřebitelé na obou stranách Atlantiku jsou ti, kdo na to doplatí,“ dodal ministr.

Největší strach mají Němci o svůj letecký a automobilový průmysl.

Podle studie Institutu pro světovou ekonomiku v Kielu by opatření v obzvlášť velké míře dopadla na Německo a Francii, kde by dodatečná 10% cla na import letadel ovlivnila konsorcium Airbus. Situace by se však mohla kompletně obrátit, pokud by se WTO v dalších šesti až osmi měsících rozhodla povolit EU represivní cla na americké výrobky jako odpověď na dotace Spojených států pro Boeing.

Němci se obávají především hrozby zavedení cel na automobily, pokud by se obchodní spor ještě stupňoval. Právě na automobilový průmysl totiž německá ekonomika hodně spoléhá. (Claire Stam, EURACTIV.de)

MADRID

Španělé hledají společnou pozici. Americká cla budou těžkou ránou pro španělský zemědělský sektor. „To nejsou dobré zprávy pro Španělsko, obzvláště pro zemědělský a potravinářský sektor,“ řekl španělský ministr zemědělství Luis Planas a dodal, že situace svědčí o nedostatku respektu k pravidlům multilaterálního obchodu.

Agentura EFE informovala o tom, že mezi přímo zasaženými výrobky bude španělský sýr, víno a olivový olej. Podle ekonomického periodika „Cinco Días“ Španělsko v loňském roce do Spojených států vyvezlo víno a sýr v hodnotě více než 700 milionů eur.

Ministerstvo zemědělství, stejně jako další ministerstva a veřejné orgány se v příštích dnech setkají se všemi zasaženými sektory. Chtějí se dohodnout na „společné pozici“ pro případ, že si situace vyžádá reakci.

PAŘÍŽ

Vy sýr, my Coca-colu. Donald Trump hovořil o uvalení cel na francouzská vína již koncem srpna. Bývalý europoslanec a předseda regionální rady regionu Provence-Alpes-Côtes d’Azurc tehdy americkému prezidentovi poslal dvě bedny růžového vína, aby se místo uvalování cel napil. Efekt to zřejmě nemělo.

Francouzská federace vývozců vín a lihovin postup Spojených států odsoudila a vyzvala k dojednání řešení. Spojené státy jsou první mezi exportními trhy, ačkoliv v poslední době zaznamenaly nárůst i další trhy, například čínský. Cla platí pro víno s méně než 14 % alkoholu, to znamená prakticky všechna francouzská vína.

Cla ve výši 10-25 % značně zasáhnou rovněž velkou část druhů francouzských sýrů. Netýká se to ale sýru Roquefort, na ten uvalila 100% clo už dříve administrativa bývalého prezidenta Clintona. Předsedkyně asociace „Fromage de Terroirs“ Véronique Richez-Lerougeová navrhla, aby Francie uvalila clo na Coca-Colu. „Jsme v obchodní válce. Myslím si, že v určitém bodě budeme muset uvalit cla na americké produkty nebo suroviny,“ řekla.

ŘÍM

Italové-vyjednavači. Italská vláda potvrdila, že chce přesvědčit Donalda Trumpa, aby uvalení cel přehodnotil. Alespoň tedy pro italské výrobky. Příležitostí pro jednání bude přitom více než dost. Americký ministr zahraničí Mike Pompeo je v současné době na návštěvě Itálie. Za 14 dní zase naopak poletí italský prezident Sergio Mattarella a ministr zahraničí Luigi Di Maio do Washingtonu, kde se mají setkat s americkým prezidentem. „Uděláme vše, abychom zabránili dalším škodám,“ prohlásil premiér Giusseppe Conte s tím, že Itálie také pracuje na plánu pro EU, který by kompenzoval ztráty vzniklé uvalením cel.

Ministryně zemědělství Teresa Bellanova se však netají svými obavami. „Itálie by neměla platit za něco, co není její odpovědností.“ Bellanova poznamenala, že Itálie se řítí do obchodní války, přestože země není součástí konsorcia Airbus.

Mezi italskými produkty, na které by byly uvaleny 25% poplatky, jsou všechny druhy sýra a další mléčné výrobky, dále šunka, produkty z vepřového masa a likéry. Naopak olivového oleje a prosecca by se tarify nedotkly.

ATHÉNY

Obří ztráty. Mezi řeckými produkty, na které by se vztahovala nová americká cla, jsou například sýry, jogurty, ovoce a zpracované mléko. Podle Athénsko-makedonské zpravodajské agentury, která je partnerem sítě EURACTIV, by se ztráty ovocného průmyslu, budou-li k nim připočteny problémy s uvalením ruského embarga, mohly vyšplhat na 50 milionů eur.

ZÁHŘEB

Záhřeb naopak neočekává velké problémy. „Podle našich informací se domníváme, že nová americká cla nebudou mít velký vliv na chorvatský export do Spojených států ani příliš neohrozí chorvatskou ekonomiku,“ prohlásila ve svém stanovisku chorvatská obchodní komora.

PRAHA

Podobně také v Praze. Vliv amerických cel na vybrané druhy zboží by podle analytiků mohl zapříčinit ztrátu českých podniků ve výši zhruba 40 milionů eur. Informovala o tom ČTK. Nová americká opatření by je ovlivnila hlavně nepřímo, přes export českých výrobků do jiných unijních zemí, které obchodují se Spojenými státy. Reálnou hrozbou je však podle analytiků další eskalace sporů.

(Sarantis Michalopoulos, EURACTIV.com | Fernando Heller EuroEFE.EURACTIV.esClaire Stam, EURACTIV.deEURACTIV.frGerardo Fortuna, EURACTIV.com | Željko Trkanjec, EURACTIV.hrOndřej Plevák,EURACTIV.cz)