The Capitals: Albáncům se kvůli Nizozemsku komplikuje cesta do EU

© Shutterstock

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí.

///

HAAG

Víza pro Albánce? Evropská komise se zabývá žádostí nizozemské vlády o pozastavení bezvízového styku s Albánií. K pozastavení vyzval nizozemský parlament, který se domnívá, že kvůli bezvízovému styku se může albánská mafie pohybovat volně po Evropě.

Mluvčí Komise zatím rozhodnutí nizozemského parlamentu nekomentoval. Pokud by mu však unijní exekutiva dala za pravdu, Rada EU by musela podepsat změnu vízových pravidel. Je však nepravděpodobné, že by Komise k takovému závěru dospěla. Minulý týden totiž doporučila zahájit s Albánií přístupová jednání. Podle diplomatických zdrojů se ale Haag chystá přístupová jednání zablokovat. (Sam Morgan, EURACTIV.com)

///

LONDÝN

Trump ve Spojeném království. Prezident Spojených států amerických Donald Trump se dnes (4. června) setká s britskou premiérkou Theresou Mayovou. Oba se za přítomnosti obchodníků a politiků zúčastní snídaně na královském dvoře a později mají naplánované bilaterální jednání v sídle premiérky. Hlavním tématem dnešních rozhovorů má být budoucí obchodní dohoda.

V několika městech Spojeného království jsou proti americkému prezidentovi naplánované demonstrace. Šéf labouristů Jeremy Corbyn by měl s prohlášením vystoupit na protestu v Londýně. (Samuel Stolton, EURACTIV.com)

///

BERLÍN

Sociální demokraty povedou místopředsedové strany. Německá sociálnědemokratická strana (SPD) v pondělí 3. června diskutovala o jmenování tří vedoucích představitelů poté, co Andrea Nahlesová odstoupila z čela strany. Dočasně povede stranu trojice místopředsedů – Manuela Schwesigová, Malu Dreyerová a Thorsten Schäfer-Gümbel. (Claire Stam, EURACTIV.de)

///

PAŘÍŽ

MMF kritizuje francouzský dluh. Mezinárodní měnový fond (MMF) se připojil k Evropské komisi, která naléhá na Francii, aby při snižování veřejného dluhu hledala „ambiciózní strukturální fiskální řešení“.

V předběžných závěrech svého ročního šetření francouzské ekonomiky MMF poznamenává, že ekonomický růst sice zpomalil, díky reformám se ale daří udržovat pracovní místa.

MMF vítá loňský „značný pokrok“, který nastal v zemi po zvolení Emmanuela Macron. Na druhou stranu však zdůrazňuje potřebu dokončit a posílit reformy, jejichž cílem je urychlit dlouhodobý hospodářský růst. (EURACTIV.fr)

///

ŘÍM

Conte stanovuje podmínky. Italský premiér Giuseppe Conte vložil svůj osud do rukou vlastních zástupců. Od Ligy Matea Salviniho a Hnutí pěti hvězd Luigiho Di Maia žádá jednoznačnou, jasnou a rychlou odpověď na otázku, zda chtějí vládu odstavit nebo chtějí pokračovat v práci a dokončit agendu, ke které se teprve před rokem zavázali. (Gerardo Fortuna, EURACTIV.com)

///

DUBLIN

Kdo jste? Irský ministr zemědělství Michael Creed v rozhovoru pro EFE řekl, že pro irské zemědělsko-potravinářské odvětví měl brexit dalekosáhlé následky, které přesahují ekonomický a komerční rozsah. Opět existuje hranice, na níž se příslušné úřady ptají: „Kdo jste?“, tvrdí ministr. (EuroEFE.EURACTIV.es)

///

VARŠAVA

Polsko jedná s Ruskem. Podle deníku Rzeczpospolita Polsko po letech opět komunikuje s Ruskem na vládní úrovni. Zatím jde pouze o přípravné rozhovory, které zprostředkovala Rada Evropy a témata souvisí zejména s historickými otázkami a vrakem letadla, které v roce 2010 havarovalo u Smolenska, a na jehož palubě přišel o život polský prezident a dalších 95 lidí.

Polský prezident Andrzej Duda se dnes v Bruselu setká s nově zvoleným prezidentem Ukrajiny Volodymyrem Zelenským. (EURACTIV.pl)

///

BRATISLAVA

Občanské vzdělávání. Pokud mají mladí voliči dostatek informací o demokracii a lidských právech, mají menší tendenci podporovat extremismus. Pokud by v eurovolbách volili pouze středoškoláci a měli by na výběr jen celoevropské strany, vyhráli by evropští zelení (Zelení-EFA) se ziskem přes 23 procent hlasů. Vyplývá to z výsledků experimentálního průzkumu. (Zuzana Gabrižová, EURACTIV.sk)

///

PRAHA

Výzva k hlasování o důvěře. ODS vyzvala premiéra Andreje Babiše, aby požádal parlament o hlasování, které by potvrdilo důvěru jeho vládního kabinetu. Opozice tak reagovala na zveřejnění návrhu auditní zprávy Evropské komise, podle níž je Babiš ve střetu zájmů. Ve zprávě se mimo jiné uvádí, že Babiš stále ovládá svou bývalou společnost Agrofert, která získala z fondů EU desítky milionů eur. Jako premiér má přitom stále vliv na přerozdělování evropských dotací.

Babiš pro ČTK uvedl, že k hlasování o důvěře parlament vyzvat nehodlá. Pokud by se opozici podařilo vyvolat hlasování o nedůvěře, Babiš by podle vlastních slov situaci využil k tomu, aby občany obeznámil s tím, jak s dotacemi zacházely předchozí české vlády. (Aneta Zachová, EURACTIV.cz)

///

ATHÉNY

První židovský starosta. Moist Elisaf, prominentní lékař ve městě Ioannina v severozápadním Řecku, se stal prvním židovským starostou země poté, co vyhrál i ve druhém kole místních voleb.

Pozitivní výhled řeckých bank. Agentura Moody’s v pondělí (3. června) uvedla, že výhled řeckého bankovního sektoru zůstal pozitivní. (Theodore Karaoulanis, EURACTIV.gr)

///

BUKUREŠŤ

Tăriceanua nelze stíhat. Rumunský senát nezrušil imunitu svého předsedy Caliny Popescua Tăriceanua, který je lídrem strany ALDE, partnera vládních socialistů. Prokurátoři chtěli Tăriceanua soudit v údajné korupční kauze, které se odehrála před více než 10 lety, tedy v době, kdy byl premiérem.

Konečné výsledky voleb do EU. Rumunská Národní liberální strana (PNL / EPP) bude mít podle konečných výsledků voleb 10 poslanců v EP. Vládnoucí socialistická strana PSD 9 křesel, ale jejich devátý poslanec nastoupí do europarlamentu až po brexitu. Po odchodu Spojeného království z EU bude mít Rumunsko 33 poslanců.

Aliance 2020 USR PLUS (nově přidružená k frakci ALDE) bude mít 8 poslanců, zatímco maďarská aliance UDMR, lidovci z PMP (obě jsou součástí EPP) a sociálně liberální Pro Romania získá každá po dvou křeslech. (EURACTIV.ro)

///

SOFIA

Mariya Gabrielová nebude mít své poslanecké křeslo. Evropská komisařka pro digitální ekonomiku a společnost Mariya Gabrielová, která byla lídryní kandidátky vládní strany GERB (EPP), se vzdá svého poslaneckého mandátu. Chystá se totiž zůstat eurokomisařkou až do konce svého funkčního období. Své rozhodnutí údajně konzultovala s premiérem a předsedou vládní strany GERB Bojkem Borisovem, který její rozhodnutí podpořil. (Georgi Gotev, EURACTIV.com)

///

BĚLEHRAD

Volodin žádá, aby OSN reagovala na kroky Prištiny. Předseda ruské Státní dumy Vyacheslav Volodin řekl, že „vpád“ kosovské speciální policie na sever Kosova byl „provokací“, jejímž cílem bylo zastrašit místní srbskou populaci. Poukázal na to, že Rusko by mohlo v budoucnu místním Srbům pomoci.

Dodal také, že „absence jasné reakce EU na provokace Prištiny způsobují pochybnosti o tom, zda je schopna zprostředkovat dialog mezi Bělehradem a Prištinou“. (Beta-EURACTIV.rs)