The Capitals: AfD získala na svou stranu „občany druhé kategorie“, k vítězství jí ale nestačili

© [EPA]

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí.

///

BERLÍN

AfD posílila, ale nezvítězila. Alternativa pro Německo (AfD) zaznamenala v zemských volbách v Sasku a Braniborsku historický úspěch. Hlasy nasbírala strana zejména mezi voliči, kteří nejsou spokojení se současným stavem. Podle průzkumu se až 66 % lidí v Sasku považuje za německé občany „druhé kategorie“. Další průzkum zase poukázal na to, že až 78 % voličů AfD považuje Německo za rozdvojené.

Konzervativní CDU Angely Merkelové a sociální demokraté (SPD) ale zůstávají nejsilnějšími politickými stranami, a mohou tak pokračovat ve společné vládě až do roku 2021. Na vlně úspěchu pokračují i němečtí Zelení, kteří v obou spolkových zemích posílili. (Claire Stam, EURACTIV.de)

///

VARŠAVA

Výročí druhé světové války. Představitelé hned několika států si v neděli ve Varšavě připomněli 80leté výročí od Hitlerovy invaze do Německa, která de facto odstartovala druhou světovou válku. Do Varšavy se dostavil například viceprezident Spojených států Mike Pence, kancléřka Angela Merkelová či německý prezident Frank-Walter Steinmeier.

Merkelová využila setkání k tomu, aby s premiérem Mateuszem Morawieckim jednala o postu polského eurokomisaře. Má se jím stát Janusz Wojciechowski, který by měl mít na starosti zemědělskou agendu. Dalším tématem jejich jednání byla energetika a klimatická politika. Západní země EU totiž čekají na říjnové polské volby, po kterých by se mohla znovu otevřít debata o evropském plánu pro boj proti změnám klimatu. Polsko je totiž jednou ze čtyř zemí, která plán torpédovala. V Bruselu se však spekuluje o tom, že polský premiér plán nepodpořil právě kvůli blížícím se volbám. (Łukasz Gadzała, EURACTIV.pl)

Summit EU přijal mírnější závazek o klimatické neutralitě, nevládní organizace ho kritizují

Summit EU v Bruselu zdržel spor o formulaci části závěrů, souvisejících se snahou o uhlíkovou neutralitu společenství k roku 2050. Proti pohledu většiny údajně vystupoval především polský premiér Mateusz Morawiecki. Země nakonec věc vyřešily kompromisním formulací.

///

LONDÝN

Barnier říká ne. Evropská unie trvá na již dojednané brexitové dohodě, jejíž součástí je i tzv. irská pojistka. Hlavní vyjednavač EU Michel Barnier to uvedl v listu Sunday Telegraph.

„V EU intenzivně diskutujeme s členskými zeměmi o potřebě zaručit celistvost jednotného trhu EU při zachování otevřené (irské) hranice,“ uvedl Barnier ve svém komentáři. „V tomto smyslu je pojistka maximální ústupek, jaký může EU nabídnout nečlenskému státu,“ dodal.

Opoziční britští poslanci se mezitím chystají předložit návrh zákona, který by zamezil brexitu bez dohody. Potvrdil to stínový ministr pro brexit Keir Starmer. Člen Johnsonovy vlády, konzervativec Michael Gove, ale v rozhovoru pro BBC odmítl říci, zda bude vláda takový zákon respektovat. (Samuel Stolton, EURACTIV.com)

Nechuť vůči nucené přestávce parlamentu sílí v opozici i u běžných Britů

Britská opozice se hodlá pokusit zabránit brexitu bez dohody navzdory omezenému času, který na to bude kvůli nucené přestávce parlamentu mít. Proti kroku premiéra Borise Johnsona přerušit zasedání parlamentu se v petici zatím postavilo 1,4 milionu Britů.

///

PAŘÍŽ

Lyonem otřásl útok. Uprchlík afghánského původu zabil nožem jednoho člověka a dalších devět lidí pobodal. Tragédie se odehrála v sobotu na předměstí Lyonu. Útočník byl podle vyšetřovatelů v psychotickém stavu a měl halucinace. Předtím, než získal přechodné povolení k pobytu ve Francii, žádal o azyl hned v několika evropských zemích včetně Itálie, Švédska a Německa. Na útok ihned reagovali zástupci krajní pravice včetně Marine Le Penové, která označila francouzskou imigrační politiku za laxní. Předseda poslaneckého klubu hnutí En Marche v Národním shromáždění Gilles Le Gendre ale jakékoli spojení mezi uprchlíky a hrozbou kriminality odmítá. Přiznal však, že Francie „má problém s imigrací“. (EURACTIV.fr)

///

MADRID

Poslanci-ignoranti. Španělský ministr zahraničí a budoucí šéf evropské diplomacie Josep Borrell v neděli kritizoval 52 francouzských poslanců. Ti si v komentáři zveřejněném v Le Journal Du Dimanche stěžovali, že v Katalánsku dochází k „útoku na základní svobody“. Francouzští poslanci podle Borrella ignorují realitu ve Španělsku, které je nejen „přítelem“ Francie, ale také jej stejně jako Francii sjednocuje respekt k vládě práva. (EuroEFE.EURACTIV.es)

///

ŘÍM

Stále bez shody. Populistické Hnutí pěti hvězd a středolevicová Demokratická strana se stále nemohou dohodnout na společném programu koaliční vlády. Předseda Hnutí pěti hvězd Luigi Di Maio již začal hovořit o možnosti vypsání nových voleb, čímž vyvinul nemalý tlak na stranické vyjednavače.

Demokraté nyní navrhují, aby v nové vládě nebyl jmenován žádný místopředseda vlády, čímž by se vyvarovali mezistranickým tenzím. Designovaný premiér Giuseppe Conte si je zároveň jistý tím, že do středy 4. září bude mít sestavený nový vládní tým. Předseda pravicové Ligy Matteo Salvini mezitím prohlásil, že Di Maio je „Conteho obětí“. (Gerardo Fortuna, EURACTIV.com)

///

ATHÉNY

Kulturní diplomacie. Premiér Kyriakos Mitsotakis chce do roku 2021 shromáždit co nejvíce antických řeckých artefaktů, které jsou nyní rozeseté po všech světových muzeích a galeriích. Athény totiž čekají oslavy 200 let od revoluce za nezávislost. O výměně pamětihodností hovořil již s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem a nyní se chystá jednat i s britským premiérem Borisem Johnsonem. (Theodore Karaoulanis, EURACTIV.gr)

///

BRATISLAVA

Den Ústavy. Slovensko 1. září oslavilo Den Ústavy a lídr levicové strany Smer-SD a bývalý premiér Robert Fico při té příležitosti opět navrhl ústavní novelu, která by zabránila adopci dětí páry stejného pohlaví. Chce tímto způsobem případné budoucí liberální vládě znemožnit, aby legislativu umožňující homosexuálním párům adopci prosadila. „V zemi stále máme mnoho jiných problémů,“ řekl v reakci na Ficův návrh současný premiér Peter Pellegrini (Smer-SD), který podle spekulací možná stranu vymění za nový politický projekt. (Zuzana Gabrižová, EURACTIV.sk)

///

PRAHA

Žaloba za dostavbu Dukovan? Zástupce dolnorakouské hejtmanky S. Pernkopf a bývalá rakouská ministryně životního prostředí E. Köstingerová podle ČTK nevylučují žalobu na Česko u Soudního dvora EU kvůli financování dostavby české jaderné elektrárny Dukovany, píše rakouský deník Kurier. Oba politici kritizují to, že nové jaderné bloky v Dukovanech získaly kladný posudek vlivu na životní prostředí (EIA). České ministerstvo životního prostředí, které kladný posudek vydalo, tvrdí, že stavba nového jaderného zdroje bude mít přijatelné vlivy na životní prostředí a zdraví obyvatel. Závazné stanovisko EIA není povolením výstavby, ale odborným podkladem pro další řízení. (Ondřej Plevák, EURACTIV.cz)

Stavět, či nestavět jaderné elektrárny? ČR má dilema

Česká republika dlouhodobě řeší možnou dostavbu bloků jaderných elektráren Temelín a Dukovany, nejvhodnější doba na podobné kroky ovšem podle odborníků skončila s rokem 2014. S otázkou je spojena sama budoucnost jaderné energetiky v tuzemsku.

///

LUBLAŇ

První rok vlády. Menšinová vláda složená z pěti stran s podporou krajní levice zakončila svůj první rok s vysokou podporou mezi lidmi – podle agentury sta.si se jedná o 51 až 59 %. Počet nezaměstnaných postupně klesá. Slovinsko je také jedinou zemí v rámci EU a NATO, která má dvě ženy ve vysokých pozicích bezpečnostních složek – Tatjana Bobnarová je policejní prezidentka a generál major Alenka Ermencová náčelnice generálního štábu armády. (Željko Trkanjec, EURACTIV.hr)

///

ZÁHŘEB

Spolupráce v obraně je nutností. Členské státy EU musí blíže spolupracovat v otázkách obrany a bezpečnosti, aby byly připravené na současné výzvy. Jde zároveň o příležitost pro průmysl a hospodářský růst, řekl pro chorvatský web Hina ředitel Evropské obranné agentury Jorge Domecq, který dnes navštíví Záhřeb. (Željko Trkanjec, EURACTIV.hr)

///

BĚLEHRAD

Nový americký zmocněnec pro region. Americký ministr zahraničí Mike Pompeo jmenoval náměstka Matthewa Palmera svým zvláštním zmocněncem pro západní Balkán. Palmer bude stát v čele amerických snah posílit diplomatické zapojení v regionu skrze podporu míru, stability a prosperity balkánských zemí a jejich integrace do západních institucí. (beta.rs, EURACTIV.rs)

Zahraniční vliv v zemích západního Balkánu

Se změnou priorit v zahraniční politice USA v roce 2001 a stagnujícími hovory o rozšíření Evropské unie se zeměmi západního Balkánu tito dva zahraniční aktéři v regionu oslabili a otevřených příležitostí začali využívat další hráči. Jaké jsou strategie mocností a je pozice EU na západním Balkánu v ohrožení?

///

SARAJEVO

Izetbegović předsedou SDA. Syn válečného vůdce Bosňáků Alji Izetbegoviće Bakir bude jediným kandidátem ve volbách předsedy strany SDA, které se konají 14. září. Téměř po celou historii strany datující se do roku 1990 stál v jejím čele někdo z rodiny Izetbegovićů. (Željko Trkanjec, Euractiv.hr)

///