Testy kosmetiky na zvířatech? EU chce rozšířit zákaz do celého světa, tlačí i na Čínu

© Shutterstock

Evropská unie chce do roku 2023 prosadit celosvětový zákaz testování kosmetiky na myších nebo králících. Osmdesát procent zemí na světě totiž testy na zvířatech stále připouští.

Od roku 2013 se v Evropské unii nesmí prodávat šampony, mýdla nebo třeba pleťové krémy, které byly testované na zvířatech.

V řadě ostatních zemí světa ale tento zákaz neplatí. Navíc některé firmy obchází nařízení tím, že kosmetický výrobek nejprve vyzkouší na laboratorních myších například v Číně a pak ho po jiných testech, které jsou už povolené v EU, prodávají i v Evropě.

„Osmdesát procent zemí na světě testy na zvířatech stále připouští,“ upozorňuje česká europoslankyně za KSČM Kateřina Konečná.

Evropský parlament chce proto zatlačit na ostatní státy a do pěti let prosadit celosvětový zákaz pokusů i prodeje kosmetiky testované na zvířatech.

Zpravodajka: V EU jsme už ukázali, že tento zákaz může fungovat. Nyní je čas jednat.

V březnu bude o této rezoluci hlasovat europarlament. Na konci února text podpořilo 61 poslanců z evropského výboru pro životní prostředí a zdraví, jehož je Konečná členkou. Pouze jeden se hlasování zdržel.

„V EU jsme už ukázali, že tento zákaz může fungovat. Nyní je čas jednat,“ uvedla zpravodajka návrhu, maltská europoslankyně Miriam Dalliová (S&D).

„Až na výjimky týkající se léků, zdravotnických prostředků a pomůcek, kde zvířata při testování hrají zatím zcela nezastupitelnou roli, je zákaz prosaditelný,“ domnívá se i Konečná.

K dispozici jsou alternativní metody

Evropský parlament tlačí na podporu jiných metod testování kosmetiky. Ty v posledních letech zaznamenaly mohutný rozmach. Platí to zejména pro testy využívající buněčné kultury, ať už bakteriální, nebo vyšších organismů.

Další metody využívají k výzkumu lidské buňky. Ty lze získat kupříkladu při abdominoplastice neboli plastické operaci břicha.

„Pomocí keratinocytů (buněk lidské kůže – pozn. red.) získaných při plastických operacích můžeme vytvořit trojrozměrný model simulující některé nemoci lidské kůže, jako je lupénka,“ popsal v rozhovoru pro americký měsíčník Allure vedoucí týmu vědců z massachusettské laboratoře MatTek Michael Bachelor. „Tohle pomocí laboratorních myší a králíků nedokážete.“

Právě tyto modely používá jeho laboratoř při testech kosmetiky.

Největší posun směrem pryč od testů na zvířatech v USA nastal po roce 2013, kdy přišel zákaz v EU.

Že evropský tlak přináší výsledky, ukázal už rok 2013, kdy se zakázala testovaná kosmetika na půdě Unie. „Největší posun směrem pryč od testů na zvířatech v USA nastal po roce 2013, kdy přišel zákaz v EU,“ potvrzuje Erin Hillová, prezidentka Ústavu pro vědecké testování v kalifornském San Diegu.

A ke změnám dochází i v samotné Číně, která u kosmetiky dovezené z EU dokonce nařizovala provedení laboratorních testů na zvířatech. Od loňského března je ale Peking nevyžaduje, pokud produkty projdou přes šanghajské mezinárodní letiště Pudong, kde podléhají speciálním kontrolám.

Právě tlak na Čínu je v tomto případě stěžejní. Řada evropských kosmetických firem si totiž nechává své výrobky otestovat na zvířatech v Číně. A pak je pomocí alternativních metod vyzkouší i na území EU – čímž de facto obejdou unijní nařízení. V některých případech si dokonce na své výrobky hrdě nalepí i štítek „netestováno na zvířatech“.

Největší trh na světě

Kosmetický sektor v EU zaměstnává dva miliony lidí. Průměrný evropský spotřebitel použije denně sedm různých produktů kosmetiky od mýdla a šamponu až po make-up nebo parfém.

Evropská pravidla zajišťují, že tyto produkty nejen neohrožují naše zdraví, ale zároveň zohledňují životní podmínky a práva zvířat.

„Evropa je největší trh s kosmetickými výrobky na světě a pro všechny dodavatele těchto přípravků je z tohoto pohledu vysoce zajímavá,“ uvádí česká europoslankyně za ANO Dita Charanzová.

Charanzová: Evropa je největší trh s kosmetickými výrobky na světě a pro všechny dodavatele těchto přípravků je z tohoto pohledu vysoce zajímavá.

„To, že vyvíjí maximální úsilí, aby nebyly kosmetické přípravky testovány na zvířatech nejen u nás, ale i na dalších kontinentech, je velmi silný signál pro zbytek světa, a to nejen symbolický,“ dodává.

Podle průzkumu Eurobarometru souhlasí devět z deseti občanů EU s tím, aby byly zajištěny vysoké standardy ochrany zvířat, které by byly uznávané po celém světě.

„Projednávaná rezoluce požaduje, aby EU vyvíjela tlak zejména v rámci OSN a aby udržela svůj zamítavý postoj k testování na zvířatech i při vyjednávání obchodních dohod se třetími zeměmi nebo při jednáních v rámci Světové obchodní organizace (WTO),“ zdůrazňuje Charanzová.

Článek vznikl v rámci projektu Evropa v souvislostech, který společně realizují EurActiv.cz a vydavatelství Economia.