Teroristům se komplikuje cesta do Evropy. Podezřelé cizince odhalí nový systém

Schengenský informační systém

@ Pixabay

Unie si bude lépe hlídat své vnější hranice. Pomůže jí přitom revidovaný Schengenský informační systém, který nejenže sesbírá data o osobách, které mají do EU namířeno, ale také odhalí, zda cizinci nejsou spojení s vyšetřováním teroristických útoků a dalších zločinů.

Dalším teroristickým útokům může v budoucnu zabránit elektronický systém, který zaznamená všechny cizince vstupující na území EU.

Cizinci jsou nyní identifikováni pomocí jména a data narození, nově by však osoby ze třetích zemí měly evropským úřadům poskytnout také snímek obličeje, otisky prstů či dokonce vzorek DNA.

Na základě těchto dat systém vyhodnotí, zda osoba vstupující do EU není potencionálně nebezpečná. Systém totiž bude informace o cestujících porovnávat s databází, ve které jsou uložena data z vyšetřování teroristických útoků a dalších zločinů.

Policejní jednotky a státní orgány pak mohou získané informace využít k tomu, aby vydaly výstrahu pro ostatní členské země.

Elektronický systém bude navíc znamenat konec razítkování a menší fronty na hranicích.

Teroristé využívají falešných identit, nový systém tomu může zabránit

Návrh na reformu stávajícího Schengenského informačního systému a s ní spojené přísnější kontroly vnějších hranic dostaly v pondělí zelenou od výboru pro občanské svobody, spravedlnost a vnitro Evropského parlament.

„Díky zavedení systému již nebudou moci teroristé využívat falešných identit pro pobyt v EU, jako tomu bylo například v případě loňského útoku na vánoční trhy v Berlíně,“ vysvětluje europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL, EPP).

Unie zavádí nové nástroje pro boj s terorismem. Více >>>>

Jako další výhodu jmenuje Zdechovský automatické zaznamenávání času a místa příjezdu a odjezdu z EU. Evropské úřady tak budou mít přehled o osobách, které se pokouší v EU zůstat i poté, co jim vyprší povolení k pobytu.

Na detailech se však výbor Evropského parlamentu musí ještě shodnout s členskými zeměmi. Jejich představitelé se na společném postoji k elektronickému systému dohodli v úterý.

Systém pomůže při navracení nelegálních migrantů

„Nová pravidla napomohou při zajišťování vysoké úrovně bezpečnosti v EU a budou přispívat k řízení migrace,“ říká estonský ministr vnitra Andres Anvelt, předseda úterního jednání zástupců členských zemí.

Systém by podle Rady i europarlamentu měl totiž nejen usnadňovat kontrolu osob cestujících do EU, ale také navracení nelegálních migrantů zpět do zemí původu.

Evropské instituce toho chtějí docílit tím, že přimějí členské země, aby do systému vkládaly veškerá rozhodnutí o navracení osob a sdílely je s ostatními.

V loni se totiž podle statistik vrátilo do země původu jen 46 % osob, kterým to bylo přikázáno.

„Reformovaný Schengenský informační systém zajistí, že pokud jeden stát rozhodne o navrácení nelegálního migranta, bude o tom informován i jiný členský stát, do kterého by mohla osoba uniknout,“ uvádí nizozemský europoslanec Jeroen Lenaers (EPP), který je zodpovědný za projednání tématu na půdě Evropského parlamentu.

„Pokud nebudeme schopní zlepšit efektivitu navracení, naši občané budou jen těžko podporovat společný evropský azylový systém,“ dodává.

Dosavadní Schengenský informační systém obsahuje více než 70 milionů záznamů a denně identifikuje až 5000 osob a předmětů. Komise proto před rokem předložila návrh na reformu. Zlepšit se má nejen jeho schopnost pomáhat v boji s terorismem a trestnou činností, ale také jeho technické parametry.