Teroristické útoky ochromily centrum EU. Jak na ně reagují čeští politici?

zdroj: ShutterStock.com; autor: CRM

Evropa je v šoku po sérii teroristických útoků v Bruselu, hlavním městě evropských institucí. Zatímco belgická metropole zůstává paralyzovaná, politici vyjadřují pozůstalým soustrast.

Tragédii odstartovaly kolem osmé hodiny ranní dva výbuchy v odletové hale bruselského letiště Zaventem. 14 mrtvých a desítky zraněných má podle belgických médií na svědomí sebevražedný atentátník. Lidé byli z letiště, kde se následně nalezly další zavazadla s výbušninami, okamžitě evakuováni.

Terorismus – historický přehled

Kolem deváté hodiny došlo k dalším výbuchům a střelbě v metru v centru Bruselu, konkrétně ve stanici Maelbeek, která se nachází v blízkosti tří evropských institucí. Zde došlo k úmrtí zhruba 20 lidí a další desítky jsou zraněné.

Belgické bezpečnostní složky proto metro uzavřely a vyzývají, aby lidé nevycházeli z budov. V Bruselu nejezdí ani tramvaje a autobusy.

K útkům došlo jen pár dní po tom, co bruselská policie zadržela pachatele pařížských teroristických útoků ze 13. listopadu Salaha Abdeslama.

Terorismus v Evropě

Na zvýšenou hrozbu teroristických útoků v evropských městech koncem ledna upozorňovala zpráva Evropského policejního úřadu. „To by mohlo znamenat, že je v současné době plánováno a připravováno více takových útoků, jaké se odehrály v listopadu v Paříži,“ uváděla zpráva Europolu, který členské státy EU zároveň vyzval k lepšímu sdílení informací potřebných pro sledování a dopadení teroristů.

Právě listopadové teroristické útoky v Paříži, při kterých zemřelo 130 lidí, zasáhly celou Evropu. Hlavní město Francie se stalo terčem teroristů také začátkem loňského roku, kdy došlo k útoku na redakci satirického listu Charlie Hebdo.

Nejčastějšími strůjci útoků jsou takzvaní zahraniční bojovníci, tedy evropští občané vracející se z konfliktních zón v Sýrii a Iráku, kde bojují po boku tzv. Islámského státu.

Přečtěte si bezprostřední reakce českých politiků