Teroristé mezi uprchlíky: nejsou důkazy, říká protiteroristický koordinátor EU

zdroj: Shutterstock; autor: Alexandre Rotenberg

Nemá logiku, aby takzvaný Islámský stát nebo al-Káida posílaly své lidi „v převlečení“ za uprchlíky, řekl EurActivu protiteroristický koordinátor EU Gilles de Kerchove. Řadu přívrženců nacházejí teroristé přímo v EU, což je pro ně daleko praktičtější. Bezpečnostní služby trápí jak takzvaní zahraniční bojovníci, tak lidé, kteří se nechávají k terorismu inspirovat po internetu.

Obavy, že v zástupech uprchlíků míří do Evropy i teroristé, jsou zbytečné. Organizace jako takzvaný Islámský stát nebo al-Káida nemají zapotřebí posílat své lidi touto cestou. V rozhovoru pro EurActiv to prohlásil protiteroristický koordinátor EU Gilles de Kerchove.

„Neviděl jsem žádné zprávy tajných služeb nebo důkazy o tom, že by se něco takového dělo,“ řekl redakci během své návštěvy v Praze, kde se zúčastnil bezpečnostního fóra Internal Security Forum Prague.

Míchat uprchlíky a teroristy nemá logiku, říká de Kerchove.

„Uprchlická krize je dostatečně velká výzva sama o sobě. Míchat ji s terorismem nemá logiku. Nejprve je třeba vyřešit vážné humanitární problémy a poskytnout ochranu lidem, kteří jsou v nebezpečí, že budou zavražděni, popraveni, znásilněni nebo mučeni,“ tvrdí.    

Evropa by se tak podle něj měla držet svých hodnot a závazků a dodržovat Ženevskou úmluvu o uprchlících. „To je hlavní priorita,“ myslí si.

Kdybych byl lídrem Daesh…

Pokud jde o terorismus, problém dnes podle něj pro Evropu představují takzvaní zahraniční bojovníci. To jsou občané EU, kteří se přidávají k teroristickým organizacím, vyjíždějí na výcvik do Sýrie a dalších zemí, zapojují se do tamních bojů a někteří se vracejí domů, kde mohou páchat teroristické útoky.

Přibližně pět tisíc – a možná i více – evropských občanů odešlo do Sýrie a Iráku a některé z nich naše bezpečnostní služby nezaznamenaly,“ říká de Kerchove.

„Kdybych byl lídrem Daesh (jeden z názvů pro takzvaný Islámský stát – pozn. redakce), raději bych si vybral belgického, francouzského nebo nizozemského zahraničního bojovníka s platným cestovním dokladem, který není v záznamech bezpečnostních služeb, a poslal bych ho po výcviku zpět do Evropy,“ vysvětluje, proč nemají teroristé důvod mísit se mezi uprchlíky.

Inspirace po internetu

Další nebezpečnou skupinou jsou podle něj lidé žijící v Evropě, kteří sice nemají s teroristickou organizací přímý kontakt, ale nechávají se „inspirovat“ prostřednictvím internetu.

„Inspire je název online časopisu, který vydává organizace al-Káida z Arabského poloostrova (AQAP). Daesh má podobný časopis s názvem Dabiq,“ přibližuje de Kerchove.   

„V jednom z vydání časopisu Inspire byl zveřejněn seznam doporučených cílů pro teroristické útoky. V první desítce byla i redakce Charlie Hebdo. Dávají také návody na domácí výrobu bomb,“ dodává.

Uprchlická krize podle něj přesto určité spojení s terorismem nachází. Některé extremistické organizace se zapojují do převaděčského byznysu na březích Libye. „Zdá se, že Daesh se na tomto obchodování s lidmi podílí, protože je to velmi lukrativní,“ říká koordinátor. „S tím se Evropa musí vypořádat,“ dodává.

Pravicové nebezpečí

Terorismus organizací jako Islámský stát nebo al-Káida představuje pro Evropu palčivý problém, podle de Kerchova ale bezpečnostní služby nezapomínají ani na rizika spojená s pravicovým a někdy také levicovým extremismem.

„Riziko pravicového extremismu nesmíme zanedbat. Proto například místopředseda Evropské komise Frans Timmermans pořádá na začátku října velkou konferenci zaměřenou na závažný problém islamofobních a antisemitských nálad v Evropě. To je iniciativa, kterou vítám,“ říká protiteroristický šéf EU.

Autor: Adéla Denková

HOMEAFFAIRS – Internal Security Forum Prague je první evropská platforma pro strategickou debatu o vnitřní bezpečnosti. Pořádá ji český think–tank Evropské hodnoty, který radí politikům v oblasti imigrace a boje proti islamismu. Gilles de Kerchove do Prahy přijel na jeho pozvání.