Teploměry na letišti? Unijní ministři zdravotnictví se radí, jak zastavit ebolu

Zdroj: Shutterstock.com

Jak by měla EU reagovat na nebezpečí nákazy eboly. O této otázce se budou ve čtvrtek radit ministři zdravotnictví jednotlivých členských zemí. Evropská komise se chce zhostit koordinace vojenských misí.

Zatímco evropská média nervózně informují o sebemenším podezření na nákazou ebolou, ministři EU se ve čtvrtek u jednacího stolu v Bruselu budou radit o tom, jak zabránit jejímu rozšíření na kontinentu. Ústředním bodem jednání zřejmě bude otázka, zda členské země přistoupí ke koordinovanému zavádění hraničních kontrol na tuto nemoc.

V úterý už zavedla první taková opatření Velká Británie na londýnských letištích a v podmořském železničním tunelu Eurostar, který zajišťuje spojení s kontinentem. Jedná i Česko. Po středečním jednání se Bezpečnostní rada státu rozhodla, že do několika dní na mezinárodních letištích zavede lékařská vyšetření pro cestující, kteří se nedávno pohybovali v západní Africe. Všichni přilétající přitom budou muset vyplnit dotazník o tom, kde se pohybovali v minulých 42 dnech a kde budou v těch následujících.

„My v tom nejsme sami, ve velmi podobném duchu uvažují naši kolegové z jiných zemí z Evropské unie,“ řekl ve středu ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček. „My máme tu výhodu, že u nás nekončí žádná přímá linka ze západní Afriky, jak je tomu například v Paříži, Londýně. Tam je riziko samozřejmě ještě větší.“

Podle odborníků jsou kontroly na letištích vysoce účinné, nejsou ale zcela spolehlivé. Od nakažení totiž trvá tři týdny, než se projeví příznaky. Evropská komise vydala materiály s instrukcemi pro pasažéry ve všech úředních jazycích.

Koordinace členských zemí je nutná zejména v případě těch, které sdílejí hranice v rámci schengenského prostoru. Musí se na ni ale domluvit vlády jednotlivých států, protože nadnárodní unijní instituce v tomto případě nemají žádnou pravomoc.

Půl miliardy eur je málo

Evropská komise se snaží k řešení situace přispět alespoň rozvojovou pomocí přímo v místě vypuknutí nemoci. Do západní Afriky zatím poslala 180 milionů eur. Členské státy oblast financovaly 300 miliony. To ale podle zaměstnanců Komise není pro účinné řešení dostatečná částka.

Evropský exekutivní orgán se do řešení nákazy chce zapojit ještě více. Jeho místopředsedkyně a vysoká představitelka pro zahraniční a bezpečnostní politiku Catherine Ashtonová navrhla, aby se EU zhostila role koordinátora evropských vojenských misí. Podle diplomatických zdrojů ale může tento plán narazit na odpor některých členských zemí.

Obvykle se takové akce koordinují pod hlavičkou společné zahraniční a bezpečnostní politiky, tentokrát by ale takový postup byl příliš pomalý a má se najít nový „inovativní“ přístup k řešení této otázky. Spojené státy už do západní Afriky poslaly své vojáky, aby pomohly místním vládám s bojem proti nemoci. Vojenskou účast přislíbila také Velká Británie a Francie.

Schůzky každý den

V Komisi zjevně ebolu neberou na lehkou váhu. Pracovní skupiny jejích zaměstnanců se s představiteli ministerstev zdravotnictví členských států potkávají každý den. Hlavním zdrojem informací je unijní agentura Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí.

Situaci na místě nejvíce řeší Lékaři bez hranic, vedle nich také Světová zdravotnická organizace nebo Mezinárodní červený kříž. Podle zaměstnanců Evropské komise se nedaří přesvědčit dostatek zdravotníků ani dobrovolníků, aby do západní Afriky odjeli.

Problémem je ale i materiální zabezpečení infikovaných oblastí. Například Libérie má k dispozici přes tisíc nemocničních lůžek, potřebovala by jich ale třikrát víc. Pokud by Komise chtěla zařídit převoz pacientů trpících nemocí, má k tomu pouze omezené prostředky. „Nemáme připravené letadlo, pouze záruku, že ho najdeme. Pokud by bylo potřeba přesunout více nemocných najednou, máme problém,“ řekl bruselskému EurActivu jeden ze zaměstnanců Komise.

„Každodenní rozšiřování eboly v Africe ukazuje nedostatek vedení a nedůslednosti při boji s nemocí. Rozvinuté země nedokážou těm rozvíjejícím se nabídnout žádné řešení,“ řekl listu European Voice lucemburský europoslanec Charles Goerens, který o ebole sestavuje zprávu pro Evropský parlament.

Autor: Jan Pavec