Telička evropským „superkomisařem“

telička

Podle dnešního vydání deníku Financial Times Deutschland má český komisař Pavel Telička zájem stát se evropským „superkomisařem“ pro ekonomiku v nové Komisi pod vedením bývalého portugalského premiéra Josého Barrosa.

Pozice komisaře pro ekonomický rozvoj je velmi silná zejména díky snahám Velké Británie, Francie a Německa. Právě poslední z jmenovaných zemí, Německo, prosazuje na post „superkomisaře“ Güntera Verheugena. Ten je v nynější Prodiho Komisi zodpovědný za rozšíření Evropské unie. I když člen Evropské komise nereprezentuje zájmy země, která ho na post komisaře nominovala, podle listu Berlín doufá, že Němec na této pozici by umožnil brát ohled na problémy největší evropské ekonomiky.

Mandát současné Evropské komise vyprší v říjnu tohoto roku. Od listopadu by ji měla nahradit Komise v čele s Josém Barrosem. Jeho nominaci musí příští týden ještě schválit Evropský parlament. Pokud se tak stane, bude mít José Barroso volné ruce pro sestavování nové Komise. Financial Times Deutschland se zamýšlí nad tím, zda Telička může být pro Verheugena konkurencí. Zdůrazňuje, že jako sportovci mu nechybí sportovní duch ani ambice.