Tabáková směrnice: Zpravodajka věří v rychlou dohodu se státy

zdroj: FreeDigitalPhotos.net; autor: graur codrin

Europoslanci včera (8. října) schválili návrh na revizi tabákové směrnice. Brzy tak mohou začít jednání se členskými zeměmi. Zákonodárci původní návrh Evropské komise zmírnili, přiblížili se tím ale právě pozici Rady EU. Parlamentní zpravodajka i proto věří, že se kompromisu nad návrhem podaří dosáhnout ještě letos.

Po včerejším hlasování Evropského parlamentu se opět zvýšila pravděpodobnost, že tabákové výrobky, respektive jejich balení, budou za pár let vypadat v Evropské unii zcela jinak než doposud a budou se také prodávat podle nových pravidel.

Europoslanci totiž se změnami schválili červencovou zprávu parlamentního výboru pro veřejné zdraví k revizi tabákové směrnice, kterou legislativním procesem provází jako zpravodajka britská labouristická europoslankyně Linda McAvanová (EurActiv 11.7.2013). Ta včera získala také mandát k tomu, aby zahájila vyjednávání s Radou EU. Tento mandát podpořilo 620 poslanců, 43 bylo proti a 14 se zdrželo hlasování. Podle jejích slov je tak možné, že směrnici evropské instituce schválí ještě do konce roku, jak ostatně plánuje Evropská komise.

Až do posledních chvil přitom nebylo jasné, zda budou moci jednání se členskými státy opravdu začít. Pravicové a středové strany totiž podporu návrhu podmínily přijetím některých pozměňovacích návrhů, které se týkaly zejména velikosti zdravotních varování na obalech tabákových výrobků a regulace elektronických cigaret (podrobněji se tomuto tématu EurActiv věnoval včera).

V plenárním hlasování se však europoslancům nakonec podařilo najít kompromis. Zatímco Komise navrhovala zvětšit plochu zdravotních varování na 75 % předních i zadních stran krabiček, zákonodárci chtějí toto číslo snížit na 65 %. Odmítli také zákaz slim cigaret a zmírnili návrh na zákaz cigaret s příchutí. Pro výrobky s mentolovou příchutí by mělo platit přechodné období pěti let.

Dobrý základ

Původní návrhy Komise i zdravotního výboru tak byly oslabeny, europoslanci se nicméně v řadě zásadních bodů přiblížili pozici Rady, která o svém postoji ke směrnici hlasovala v červnu. Členské státy si zdravotní varování s varovnými obrázky také představují na 65 % předních a zadních ploch krabiček. Podobně jako europoslancům se členským zemím nelíbí ani návrh na zákaz slim cigaret a mentolové cigarety chtějí sice zakázat, ale navrhují pro ně také přechodné období (více podrobností viz EurActiv 24.6.2013).

„Během plenárního hlasování jsem sice v některých bodech prohrála, získali jsme však dobrý základ pro jednání se členskými zeměmi,“ zhodnotila zpravodajka McAvanová výsledek na tiskové konferenci.

Důležité podle ní je, že legislativní proces může bez protahů pokračovat (EurActiv 9.9.2013) nebo to, že se nepodařilo prosadit návrh skupiny Evropské lidové strany (EPP), podle kterého by měl být rozsah zdravotních varování stanoven na 50 % plochy balení. Ocenila také, že Parlament odhlasoval, aby byla zdravotní varování umístěna v horní části krabiček. Je to prý kvůli jejich lepší viditelnosti na pultech obchodů.

Jednání s litevským předsednictvím v Radě EU by podle ní mohla začít už příští týden, tak aby do Vánoc bylo ohledně směrnice mezi oběma institucemi a Evropskou komisí jasno.  

Zpravodajka a členské státy se nyní budou muset dohodnout zejména na podobě regulace pro elektronické cigarety. Z Parlamentu totiž vyšel zcela nový návrh, podle kterého by e-cigarety neměly být klasifikovány jako léčivé přípravky (jak navrhuje Komise), pokud tak ovšem nebudou prezentovány. Podle europoslanců je třeba, aby byly e-cigarety široce dostupné, shodují se však, že musí být zajištěna kontrola jejich bezpečnosti. Neměly by obsahovat více nikotinu než 30 mg/ml, měly by nést zdravotní varování a neměly by být prodávány osobám mladším 18 let. Podle zpravodajky je nyní nutné počkat, jak se k věci postaví Rada.

Projednat bude třeba také přesnou podobu zákazu příchutí. Parlament navrhuje, aby se přísady tabákových výrobků posuzovaly podle jakéhosi „pozitivního seznamu“, tedy seznamu povolených látek. Členské země pak počítají s výslovným „zákazem charakteristických příchutí“. Návrhy institucí se také liší v délce přechodného období. Jak již bylo zmíněno, europoslanci požadují pětileté přechodné období pro mentolové výrobky. Členské státy pak chtějí tříleté období pro výrobky, které na celoevropském trhu představují v dané kategorii více než 3 % celkových prodejů.

Kontroverzní směrnice

Na výsledek včerejšího hlasování reagovali také někteří čeští europoslanci. „Zásadní je především to, že se zpravodajce McAvanové podařilo získat mandát pro okamžité vyjednávání s Radou. To je pozitivní, protože to znamená, že se směrnici přes veškerý odpor přeci jen podaří prosadit,“ ocenil v tiskové zprávě sociálnědemokratický europoslanec Pavel Poc. „Považuji nicméně za skandální, že pro středové a pravicové strany v Evropském parlamentu jsou důležitější zisky tabákového průmyslu než ochrana zdraví vlastních občanů,“ dodal.

Podle europoslance ODS Milana Cabrnocha je ale návrh směrnice špatný. „Jako lékař si plně uvědomuji zdravotní důsledky kouření a souhlasím, že tabákové výrobky by měly být regulovány. Regulace tabáku ze strany EU je ale nesmyslná a navíc nelegální, o ochraně zdraví rozhodují podle smluv výhradně členské státy,“ tvrdí.

Konečného hlasování o celém návrhu se zdržel europoslanec za KDU-ČSL Jan Březina, který s podobou směrnice nesouhlasí. „Nemyslím si, že regulací výroby lze problém škodlivých dopadů kouření vyřešit. Trh s tabákem je natolik lukrativní, že případná mezera na trhu daná úbytkem legálních tabákových výrobků v důsledku tvrdé regulace bude okamžitě vyplněna těmi nelegálními,“ sdělil novinářům.