Tabáková směrnice EU půjde k soudu. Kvůli mentolové příchuti a označování krabiček

zdroj: Shutterstock; autor: Aleshyn_Andrei

Společnost Philip Morris chce nechat přezkoumat evropskou tabákovou směrnici, která podle ní není v souladu se základními předpisy EU. Na směrnici má políčeno také Polsko, které patří mezi největší exportéry tabákových výrobků a má zvláštní vztah k mentolovým cigaretám. Ty jsou jedním z kamenů úrazu celé legislativy.

V loňském roce svedly tabákové firmy a některé členské země EU tvrdý boj proti takzvané tabákové směrnici. Nakonec byly nové předpisy pro výrobu a prodej tabákových výrobků schváleny. Nyní přichází to, co se dalo očekávat – směrnice by mohla v budoucnu čelit několika soudním řízením.

Tabáková společnost Philip Morris International (PMI) chce směrnici předložit k přezkoumání soudu ve Velké Británii. Je to kvůli novým pravidlům pro označování tabákových produktů. Informace se objevila na konci minulého týdne.

Tabákové firmě se nelíbí, že směrnice zakazuje uvádět na krabičkách údaje o obsahu dehtu, nikotinu a oxidu uhelnatého. Místo nich se mají objevit nápisy, které varují před dopady kouření na lidské zdraví.

Údaje k ničemu

Podle zdravotníků jsou údaje o obsahu škodlivých látek na krabičkách zavádějící, protože kupujícímu o negativních dopadech kouření v podstatě nic nesdělují. Výrobce tabáku s tím ale nesouhlasí.   

„PMI chce prozkoumat, jestli tento zákaz respektuje základní práva spotřebitelů, kteří musí dostávat informace o výrobku, který si kupují,“ uvedla společnost ve svém prohlášení.

Přezkum směrnice by mohl trvat až tři roky. Poté má firma v plánu předložit směrnici Soudnímu dvoru EU v Lucemburku. Podmínkou pro to je právě dokončená procedura v některém ze členských států EU. Společnost si prý vybrala Británii, protože tamní soudy jsou v řešení podobných případů „rychlé a efektivní“.

Zákaz mentolu

Tabákový obr má ke směrnici i další výhrady, na které upozorňuje soud. Už během projednávání protestoval třeba proti údajně velkému množství pravomocí, které má mít Evropská komise bez součinnosti se členskými zeměmi. Jednou z horkých otázek byl také zákaz ochucených cigaret, hlavně těch mentolových.

Tabákové výrobky s příchutí se v Unii nebudou moci prodávat od roku 2016. Původně to mělo platit i pro mentolové cigarety. Proti tomu se stavěly některé země, včetně České republiky, ve kterých jsou mentolové výrobky oblíbené a případně se na jejich území také vyrábějí. Pro mentol nakonec platí výjimka do roku 2020.

O mentolových výrobcích se dlouho diskutovalo například proto, že jejich zákaz může podle některých názorů posílit nelegální obchod s tabákem. Navíc podle odpůrců neodpovídá záměrům směrnice, která chce hlavně snížit počet kuřáků mezi mladými lidmi.

Odpůrci tvrdili, že mentol je oblíbený hlavně mezi staršími kuřáky. To ale neodpovídá například nejnovějším údajům českého Státního zdravotního ústavu. Ten zjistil, že cigarety s příchutí mentolu se nejvíce kouří mezi lidmi ve věku 15 až 24 let.

Mentolové Polsko

V Česku představují mentolové cigarety podle společnosti pro průzkum trhu Euromonitor necelých šest a půl procenta celkového trhu s tabákovými výrobky. Mnohem výraznější podíl mají v Polsku, kde tvoří devatenáct a půl procenta trhu.

Podle čísel Státního zdravotního ústavu kouří mentolové cigarety nejčastěji lidé ve věku 15 až 24 let.

A právě Polsko se chystá směrnici vystavit soudnímu řízení před Soudním dvorem EU – kvůli mentolovým cigaretám. Alespoň to má v plánu ministerstvo hospodářství v čele s ministrem Januszem Piechocińskim (PSL), který chtěl stížnost podat už během června.

Ministerstvo má ze směrnice obavy kvůli tomu, že Polsko patří mezi největší exportéry tabákových výrobků na světě a změny přicházející s novou směrnicí by mohly ovlivnit jeho obchod.  

Rezort hospodářství se ovšem dostal do sporu s ministerstvem zdravotnictví pod vedením Bartosze Arłukowicze (PO). Zdá se, že o podání žaloby bude muset nakonec rozhodnout premiér Donald Tusk (PO).

„Návrh žaloby je prakticky hotový. Jsme v ostrém sporu s ministerstvem zdravotnictví. Bude potřeba arbitráž premiéra,“ citovala polská média viceministra hospodářství Jerzyho Pietrewicze.

Autor: Adéla Denková