Zaorálek: Kvůli omezení imigrace bude muset nést Švýcarsko následky

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek v Bruselu; zdroj: Rada EU - TV Newsroom

Zemím EU se nelíbí švýcarské rozhodnutí o omezení imigrace. Kvóty pro přistěhovalce odhlasovali Švýcaři v referendu. Země sice není součástí Unie, patří ale do Schengenského prostoru. A právě jeho pravidla se nyní chystá porušit, varují evropské státy. Komentátoři upozorňují, že protiimigrační nálady panují i v jiných státech.

Švýcaři omezí přistěhovalectví, a to i pro občany Evropské unie. Rozhodli o tom ve včerejším (10. února) referendu. Pro se vyslovilo 50,3 % zúčastněných.

S návrhem na omezení imigrace přišli nacionalisté ze Švýcarské lidové strany. Podle nich přichází do Švýcarska každoročně příliš mnoho cizinců, což prý země nemůže zvládnout.    

Proti se naopak postavily švýcarské hospodářské svazy, které se obávají úbytku kvalifikovaného pracovní síly.

Proti pravidlům

Občané nakonec v referendu těsně podpořili nacionalisty. Účast přitom dosáhla 55,8 %, což bylo nejvíce od roku 2005. Pro omezení hlasovali především německy a italsky mluvící kantony, návrh odmítali zejména frankofonní Švýcaři.

Švýcarská vláda nyní musí změnu zapracovat do ústavy. Konkrétní limity pak ale bude muset stanovit parlament země.  

Lubomír Zaorálek: „Pokud Švýcarsko odmítá pravidla hry, znamená to, že i ono bude muset nést určité důsledky.“

„Rozhodnutí je proti principům volného pohybu osob,“ reagovala na výsledek referenda Evropská komise. Chce prověřit, jaký dopad může mít volba na celkové vztahy mezi EU a Švýcarskem.  

„Nevylučuji, že to samozřejmě může znamenat určitý dopad na Švýcarsko. Pokud takto odmítá pravidla hry, znamená to, že i ono bude muset nést důsledky,“ řekl dnes novinářům v Bruselu také český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek s tím, že konkrétní důsledky bude potřeba analyzovat.  

Švýcarsko není členem Evropské unie, ale je součástí Schengenského prostoru. V jeho rámci mohou lidé překračovat hranice států a nemusí při tom procházet hraniční kontrolou.

Hlasovali by i jiní

Pozornost vzbudilo referendum také v sousedním Německu. Spolkový ministr financí Wolfgang Schäuble (CDU) například označil výsledek za „nešťastný“ a vyjádřil obavy, že to Švýcarsku způsobí řadu problémů.

Německá média ale upozorňují na to, že odpor k imigrantům není jen švýcarský problém.  „Kdyby měli o imigraci možnost hlasovat Nizozemci, Němci nebo Francouzi, výsledek by zřejmě nebyl o moc jiný než ve Švýcarsku,“ napsal deník Süddeutsche Zeitung.

Poměr přistěhovalců vůči domácím obyvatelům je ve Švýcarsku několikanásobně vyšší než průměr EU. V roce 2010 zaznamenalo Švýcarsko počet přistěhovalců v poměru 21 imigrantů na 1.000 obyvatel. Průměr EU přitom byl 6,2 přistěhovalců na 1.000 obyvatel.

Podle údajů Eurostatu se v roce 2011 do osmimilionového Švýcarska přistěhovalo téměř 150 tisíc lidí. V České republice to bylo ve stejném roce pouze 27 tisíc imigrantů.

Autor: Adéla Denková/ČTK