Svoboda internetu v ČR je mezi státy V4 největší

Zdroj: shutterstock.com; autor: alphaspirit

Česká republika je v oblasti svobody na internetu první mezi zeměmi Visegrádské čtyřky. Ukázal to průzkum Internet Freedom Report 2014: Visegrad Four. Svoboda projevu je v ČR na nejvyšší úrovni, má ale co dohánět v legislativě regulující pravidla na internetu. Velké nedostatky jsou znatelné i v online přístupu k informacím státní správy. Nejhorší výsledky vykázalo Maďarsko, které má podle výzkumu hlavně problém se svobodou projevu.

Výzkum nezávislých think-tanků ukazuje, že je Česká republika mezi zeměmi Visegrádské čtyřky lídrem v oblasti svobody internetu. ČR získala 37 z 50 maximálních bodů, druhé skončilo Slovensko (33 bodů), třetí Polsko (30) a poslední Maďarsko (28). Úroveň svobody internetu je podle průzkumu v zemích V4 na vysoké úrovni, velké rozdíly jsou však znatelné v oblasti práva na svobodu projevu, úrovně státního dozoru nad online aktivitami a způsobů, jakými je internet regulován.

Podle výsledků studie patří Česká republika společně s Polskem mezi silné podporovatele svobody internetu jak doma, tak v zahraničí. Podobně je na tom i Slovensko, státní agentury ale podle výzkumu nedostatečně monitorují případné nezákonné chování některých internetových přispěvatelů, což může vést například k oslabování práva na soukromí. Ani v Polsku státní správa dostatečně internet nesleduje, místní soudy však téměř vždy odsouhlasí policejní žádost o monitoring ad hoc. Na samém konci žebříčku stojí Maďarsko, kde jsou média ostře sledována. Vydavatelům a bloggerům tu hrozí například vysoké pokuty.

Hodnocení svobody online projevu bylo pro státy V4 vesměs kladné, naopak velké nedostatky mají všechny čtyři státy v oblasti legislativy, která má pravidla na internetu regulovat. Spadá sem například ujasnění práv a povinností internetových médií, nebo stanovení hranice svobody slova pro bloggery a novináře.

Podle výsledků studie Visegrádské státy nedostatečně reflektují stále se navyšující přesun komunikace a zpravodajství na web, a mělo by zde proto dojít k reformě právního rámce.

Nejhorší skóre získala Česká republika společně s Polskem v kategorii „open government“, která hodnotila třeba přístup k informacím o právních předpisech nebo rozhodnutích vlády a parlamentu online. V dané kategorii Česko získalo pouze 5 bodů z 10. Pro srovnání, v oblasti svobody projevu ČR získala 14 bodů z 15.

Výzkum byl vytvořen na základě expertíz nezávislých think-tanků v každé zemi Visegrádské čtyřky. Za Českou republiku studii zpracovala Asociace pro mezinárodní otázky.

Autor: Eliška Kubátová