Suverenita nebo bezpečnost? Pohraniční stráž EU by mohla zasahovat i bez souhlasu států

zdroj: shutterstock.com; autor: Kostas Koutsaftikis

V posledních měsících může EU sledovat, jak některé státy v důsledku migrační krize znovuzavádí kontroly na vnitřních hranicích schengenského prostoru. Zachování volného pohybu osob přitom většina států EU, včetně ČR, považuje za klíčové. Komise proto dnes odpoledne představí plán, jak Schengen udržet. Má vzniknout nová agentura, která bude moci zasáhnout a rozmístit své síly na vnějších hranicích, a to i bez souhlasu dotčené země. Už teď se však ozývá kritika, že by to narušilo suverenitu členských států.

Evropská komise dnes představí ambiciózní plán na vytvoření pohraniční stráže na vnějších hranicích EU, díky které by měl být zachován volný pohyb v rámci Schengenu. Nebývale silná uprchlická krize, se kterou se Unie potýká už více než rok, totiž v posledních měsících vedla nejvíce dotčené státy k tomu, aby na svých hranicích znovuzavedly kontroly.

Evropě dnes sice slouží k ochraně hranic agentura Frontex, ta ale podle Komise nemá dostatečný mandát, a proto přichází s novou Evropskou hraniční a pobřežní stráží (European Border and Coast Guard – EBCG).

Sobotka: Jsem rád, že myšlenka pohraniční stráže EU dostává jasnější obrysy

Co je dnešním návrhu nové, jsou pravomoci nové agentury. Pokud totiž stát na vnější hranici nebude schopen nebo ochoten ji účinně chránit, stráž ho vyzve, aby situaci napravil, v krajním případě však bude moci zasáhnout i bez jeho souhlasu.

Takové možnosti přitom Frotntex doposud neměl. Komise si proto od nového návrhu slibuje, že akceschopnost agentury bude mnohem větší.

6 opatření, kterými chce EU bojovat s migrací

Všechny země EU, včetně České republiky, v souvislosti s uprchlickou krizí a nedávnými teroristickými útoky sice volají po posílení vnější schengenské hranice, takový návrh by však mohl být zásahem do suverenity států. Hlavní myšlenka nového plánu by tak mohla být jejím nejsilnějším a zároveň nejslabším místem.

Stráž bude moci vracet nelegální migranty

Podle informací EurActivu by stráž měla být akceschopnější než Frontex například i díky vlastnímu stálému a záložnímu personálu a vlastní technice, jako jsou vrtulníky.

Komise s největší pravděpodobností navrhne i to, aby měla agentura větší pravomoci při návratu nelegálních migrantů. Stráž by tak mohla návrat těchto lidí organizovat, ne jen koordinovat, jako to dnes dělá Frontex.

Odpovědní komisaři budou ještě dnes návrh prezentovat Evropskému parlamentu a ve čtvrtek ho projednají i evropští lídři, kteří se v Bruselu naposledy v letošním roce sejdou v rámci Evropské rady.

Je otázka, jak se k návrhu členské státy postaví. Například polský ministr zahraničí Witold Waszczykowski v pondělí označil nahrazení Frontexu „tělesem, které je nezávislé na členských státech, za šokující“.

Naopak Česká republika vznik pohraniční stráže, která by ochránila vnější hranice EU a zároveň zachovala volný pohyb uvnitř Schengenu, dlouhodobě podporuje.

„Opakovaně jsem toto téma otevíral i na jednáních Evropské rady. Jsem proto velmi rád, že tato myšlenka získává jasnější obrysy a věřím, že dnes Evropská komise rozhodne o konkrétní podobě a dojde k realizaci těchto návrhů,“ uvedl dnes premiér Bohuslav Sobotka s tím, že je vláda připravena do evropské pohraniční stráže okamžitě vyslat policisty a další potřebné experty.

Autor: Eliška Kubátová