Summit EU – USA jedním z vrcholů českého předsednictví

Zdroj: České předsednictví.

Dlouho očekávaný summit EU – USA, kterému předsedal premiér ČR a předseda Evropské rady Mirek Topolánek, se včera uskutečnil v Praze. Pro představitele členských zemí EU, byl příležitostí pro první jednání s novou americkou administrativou.

Americký prezident Barack Obama složil inaugurační slib 20. ledna a do Evropy zavítal poprvé minulý týden, když se v Londýně zúčastnil summitu skupiny nejvyspělejších zemí G20. Poté si připomněl 60. výročí založení NATO ve francouzském Štrasburku a německém Kehlu, kde představitelé Aliance zvolili nového generálního tajemníka, kterým se stal dánský premiér Anders Fogh Rassmusen. V Praze se pak 5. dubna uskutečnil za účasti amerického prezidenta dlouho očekávaný summit EU – USA.

Barack Obama v Praze přednesl také veřejný projev na Hradčanském náměstí v němž do značné míry nastínil jak zahraničněpolitické priority Spojených států, tak i prioritní oblasti spolupráce mezi EU a USA. Americký prezident především zdůraznil nutnost bojovat proti šíření jaderných zbraní a vyslovil se pro mírové využití jaderné energie. Také prohlásil, že Spojené státy chtějí hrát jednu z vedoucích úloh v boji proti klimatickým změnám.

Samotný summit EU – USA se včera odehrál v pražském Kongresovém centru, kde státníci podle slov předsedy Evropské rady Mirka Topolánka nastartovali novou éru euroatlantických vztahů. O tom svědčí i společné prohlášení USA a EU k vypuštění rakety Severní Koreou, která by mohla být schopná nést střely ohrožující i pobřeží Aljašky.

Představitelé sedmadvacítky se s americkém prezidentem shodli na společném postupu při přípravě stanoviska na kodaňský summit, na němž budou světoví lídři hledat kompromisní řešení, jehož výsledkem bude dokument, který nahradí Kjótský protokol. Podle předsedy Komise José Manuel Barrosa jsou tři klíčové oblasti vzájemné spolupráce: ekonomika, energetika a boj proti změnám klimatu.

Americký prezident také evropským představitelům řekl, že USA podporují vstup Turecka do EU. Unie by podle Obamy vyslala kladný signál muslimskému světu. Někteří čelní evropští politici mají ke vstupu Turecka do EU výhrady a k nim patří i francouzský prezident Nicolas Sarkozy, který prohlásil, že rozšíření EU je čistě záležitostí členských států. „Pracuji ruku v ruce s prezidentem Obamou, ale co se týče EU, je na členských zemích, aby rozhodly,“ řekl Sarkozy.

Barack Obama také vyzval členské státy k přijetí vězňů z Guantánama, nicméně EU v této záležitosti prozatím nezaujala jednotné stanovisko a je na členských státech, zda USA vyhoví. Obama rozhodl o uzavření této nechvalně proslulé věznice nedlouho po své inauguraci.

Americký prezident na summitu dále řekl: „Věřím v silnou Evropu a uděláme vše pro to, abychom Evropu podpořili…Někdy bereme tento vztah jako samozřejmý, ale je to jeden z klíčových pilířů pokroku ve světě.“

Premiér ČR Mirek Topolánek na závěr summitu řekl: "Jsem velmi spokojen, že Barack Obama svou misi zakončil zrovna v Praze. Pro nás to byla velká čest. Bylo pro nás důležité, aby Barack Obama na své první cestě do Evropy navštívil kromě jiného předsednickou zemi, ale hlavně Českou republiku a Prahu."