Summit EU projedná i ochranu osobních dat

zdroj: FreeDigitalPhotos.net; autor: watcharakun

Zítra (24. října) v Bruselu začíná summit Evropské unie, na kterém se lídři členských zemí budou zabývat hlavně digitální ekonomikou. Aktuální otázkou je mimo jiné ochrana osobních dat v internetovém prostředí. Na tu se zaměřuje reforma pro ochranu údajů, jejíž návrh v pondělí schválil odpovědný výbor Evropského parlamentu.

Na zasedání Evropské rady, které zítra začíná v Bruselu, budou evropští lídři jednat také o reformě ochrany osobních dat v EU. Celý summit se má zaměřit na především na rozvoj digitální ekonomiky a problematiku osobních údajů považuje EU za důležitou součást této otázky.

„Je důležité budovat důvěru občanů a podniků v digitální ekonomiku, včetně stanovení jasného rámce pro ochranu osobních dat,“ píše se v předběžných závěrech zítřejší a páteční schůzky. Pro stabilitu a rozvoj jednotného digitálního trhu EU je tak prý zásadní i přijetí nových předpisů, které mají ochranu osobních dat zajistit.

V pondělí přitom výbor Evropského parlamentu pro vnitřní věci schválil právě návrh nařízení, které má legislativu pro ochranu dat v Evropské unii modernizovat a přizpůsobit digitálnímu věku (EurActiv 16.1.2013). Nyní parlamentní vyjednavače čeká jednání se členskými státy.

Během summitu by přitom šéfové členských zemí mohli naznačit, jak si konečný kompromis představují a jak rychle by mělo podle nich k dohodě dojít. Cílem evropských institucí je přitom legislativu schválit do května, kdy se očekávají volby do Parlamentu.

Obavy USA

Mezi zásadní body reformy patří zavedení tzv. práva být zapomenut, povinnost některých společností ustanovit svého „inspektora“ pro ochranu osobních údajů. Nařízení řeší také otázku výslovného souhlasu se zpracováním dat nebo problematiku přenositelnosti dat. U některých z těchto bodů v pondělí europoslanci odhlasovali změny oproti původnímu návrhu Komise (EurActiv 21.10.2013).

Návrh počítá také s pokutami pro společnosti, které nová pravidla nebudou dodržovat. Tyto pokuty by se mohly pohybovat až ve výši 100 milionů eur. Sankce by se mohly rovnat až 2 % globálního obratu jednotlivých firem. Parlamentní výbor v pondělí navrhl zvýšit toto číslo na 5 %. 

Jak už EurActiv zmiňoval v pondělním článku, přísnější pravidla by měla platit také pro přenos dat evropských občanů do zemí mimo Evropskou unii. To se nelíbí především americkým internetovým gigantům, jako je Facebook, Yahoo! nebo Google. Ty se proto v EU snažily lobovat proti návrhu se stížnostmi na velkou administrativní zátěž.

Podle odborníků se navíc mohou americké firmy obávat toho, že evropským přístupem k ochraně osobních dat by se mohly inspirovat i země Jižní Ameriky, Středního východu, Afriky a Asie, což by znamenalo zpřísnění pravidel ve velké části světa.