Summit EU řešil kromě brexitu také vztahy s Čínou, USA nebo ochranu klimatu

© Shutterstock

Po dramatickém čtvrtku bruselského summitu, který zcela ovládlo jednání o odkladu brexitu, se v pátek lídři zemí EU věnovali řadě dalších klíčových témat. Projednávali vztahy s Čínou, obchodní dohodu s USA nebo klimatickou politiku.

Evropská unie se připravuje na summit s Čínou, který se uskuteční na začátku dubna. Spolupracovat by s ní chtěli například při reformě Světové obchodní organizace. Server EU Observer před setkáním Evropské rady napsal, že lídři unijních zemí plánují přitvrdit ve svém přístupu k této asijské zemi.

„Většina evropských zemí má (s Čínou) negativní obchodní bilanci, pro Českou republiku je Čína druhý největší dodavatel, ale z hlediska exportu je až na sedmnáctém místě. To samozřejmě není dobře,“ nechal se slyšet český premiér Andrej Babiš na závěrečné tiskové konferenci v pátek v Bruselu.

Ohledně Číny lídři řešili například také společný postup a možná rizika při budování sítě 5G, tedy kybernetickou bezpečnost v souvislosti s užíváním nových technologií. Česká republika plánuje v této souvislosti mezinárodní konferenci o kybernetické bezpečnosti a vyzvala v rámci pátečního jednání ostatní země, aby na ni poslali své experty. S tématem jsou spojená i potenciální rizika technologií čínské společnosti Huawei, před kterými varují nejen české zpravodajské služby.

Lídři zemí EU s odkladem brexitu souhlasí, počítají s dubnovou a květnovou variantou

V Bruselu ve čtvrtek začal summit Evropské rady. Původně se příliš velký pokrok okolo brexitu nečekal, nyní se ale ukazuje, že premiéři a prezidenti sedmadvacítky alespoň částečně vyslyší žádost Theresy Mayové o odklad odchodu její země z EU.

Obchodní vztahy s USA

Summit řešil také plánovanou dohodu o volném obchodu mezi EU a Spojenými státy. Česká strana na začátek jednání s Američany tlačila, protože se obává zavedení tarifů na automobilový průmysl.

„Já jsem (k tomuto tématu) vystoupil, a to i na základě svého jednání s prezidentem Trumpem a s eurokomisařkou (pro obchod) Cecilií Malmströmovou,“ uvedl Babiš, který se ještě společně s premiéry Slovenska a Maďarska s komisařkou sešel ve čtvrtek dopoledne.

Česko a další státy prosazovaly co nejrychlejší vytvoření oficiálního mandátu, aby se mohlo začít s americkou stranou o obchodních vztazích vyjednávat. Podle Babiše se všichni shodli na tom, že pokud EU nezačne konat, Američané by si mohli vyjednat podobnou dohodu s Čínou, což by pozici evropských zemí zhoršilo.

Obchodních vztahů se týkalo i úvodní jednání pátečního programu summitu se zástupci Norska, Islandu a Lichtenštejnska. Evropský hospodářský prostor (EHS), díky kterému zmíněné země obchodují se státy Unie na vnitřním trhu, totiž slaví čtvrt století od svého vzniku. Babiš si na závěrečné tiskové konferenci posteskl, že by bylo nejlepší, kdyby Británie s EU chtěla spolupracovat na stejné bázi jako právě Norové, Islanďané a Lichtenštejnci.

Unie musí přehodnotit své emisní cíle na rok 2030, usnesl se Evropský parlament

Evropská unie musí podle Evropského parlamentu přehodnotit své střednědobé klimatické cíle, aby mohla k roku 2050 dosáhnout nulových čistých emisí skleníkových plynů.

Na klimatu jsme se zasekli, přiznal Babiš

Předseda Evropské rady Donald Tusk dnes odpoledne uvedl, že členské země se shodly na potřebě „rychlého a účinného řešení problematiky klimatických změn“. Podle českého premiéra se ovšem zástupci států v této otázce při jednání poněkud „zasekli“.

Dle babišových slov se v rámci diskusí objevily tendence ze strany některých členských zemí prosadit ještě větší ambice ve snižování emisí, a to nad úroveň cílů stanovených Pařížskou klimatickou dohodou. „Já říkám za Českou republiku, že my nemůžeme stále navyšovat naše ambice a cíle, pokud se nezapojí největší světoví producenti emisí,“ řekl předseda vlády s tím, že klimatická politika by se měla řešit v rámci celého světa, ne pouze Evropy.

„Pokud se nám nepodaří najít společnou řeč s největšími světovými producenty emisí, tak budou mít naše aktivity (ambiciózní cíle a přísná pravidla) malý vliv, a jejich dopad na naši konkurenceschopnost bude negativní. V rámci nízkouhlíkové strategie nesmí trpět náš průmysl,“ řekl předseda hnutí ANO.

Ředitelka Centra pro dopravu a energetiku Anna Karnikova okomentovala českou pozici ještě před zveřejněním závěrů jednání o klimatu slovy, že „česká klimatická politika se dělá ve Varšavě. Andrej Babiš bude na dnešní Evropské radě po handlu s Polskem blokovat jedinou cestu, jak lze podle analýz zastavit oteplení na relativně bezpečné úrovni 1.5°C.“ O jaký „handl“ mělo jít už ovšem nedoplnila.

Všechny závěry druhého dne jednání Evropské rady jsou k dispozici pod tímto odkazem.