Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie na dnešním online summitu Evropské rady hledají způsob, jak zajistit více vakcín proti covidu-19 a urychlit zatím neuspokojivé tempo očkování. Unijní státy přitom stále nejsou jednotné v pohledu na možný zákaz vývozu očkovacích látek či na to, zda a jak přerozdělit společně nakoupené vakcíny. Těch mají některé státy včetně Česka s ohledem na počet obyvatel méně a požadují kompenzace, podporu však zatím nezískaly.
Lídři se k summitu, který se kvůli zhoršení pandemické situace v Evropě na poslední chvíli přesunul do virtuálního prostředí, scházejí v době sporů o dodávky vakcín, kterých má Unie méně, než očekávala. Zatímco shoda na společném prohlášení, že EU musí „zásadně a naléhavě“ urychlit výrobu a distribuci vakcín bude patrně jednomyslná, komplikovanější debata se podle diplomatů čeká o tom, jak tohoto cíle dosáhnout.
Země nejsou jednotné v otázce, jak moc omezovat vývoz vakcín ve snaze přimět zejména firmu AstraZeneca, aby plnila slíbené množství dodávek. Těch v prvním čtvrtletí společnost dodá evropskému bloku necelou třetinu z téměř 100 milionů původně plánovaných dávek.
Evropská komise ve středu navrhla, aby se kontroly a možné zákazy vývozu nevztahovaly jen na firmy neplnící dodávky, ale i na země, které jsou napřed v očkování a vakcíny nevyvážejí. Častější využívání zákazu se však nelíbí státům jako Nizozemsko, Belgie či skandinávským zemím.
„Panují obavy, aby se to (omezení vývozu vakcín) neobrátilo proti EU,“ řekl novinářům jeden z diplomatů s tím, že při příliš častém zakazování vývozu by mohly některé země přestat do Evropy posílat komponenty k výrobě vakcín. Záměr Unie kritizovala zejména Británie, kterou by omezení vývozu mohlo postihnout nejvíce. Unie a Británie se ve středu večer ve společném prohlášení shodly, že chtějí hledat řešení výhodné pro obě strany. Tím by podle diplomatů mohlo být například sdílení části produkce AstraZeneky ze závodů v EU. Na rázný přístup k omezování vývozu apeloval šéf Evropského parlamentu David Sassoli, který s lídry promluvil na úvod videokonference.
Rakousko trvá na změně klíče pro přerozdělování vakcín
Ani krátce před summitem se zástupci členských zemí nedokázali shodnout na dorovnání nerovnoměrné distribuce vakcín, které požaduje Rakousko podporované Českem a dalšími čtyřmi státy. Tyto země chtějí přehodnotit současný klíč pro přerozdělování vakcín mezi státy EU a jako kompenzaci získat větší podíl z urychlené dodávky deseti milionů dávek vakcíny od firem Pfizer/BioNTech. S tím však nesouhlasí další státy v čele s Německem, které podle diplomatů kritizují mimo jiné ostrá slova rakouského kancléře Sebastiana Kurze na adresu společných nákupů vakcín.
„Pokud se nepodaří najít řešení, může to Evropskou unii poškodit dlouho nevídaným způsobem,“ řekl před jednáním novinářům Kurz. Zatímco další země zvažují podle diplomatů i jiné možnosti kompenzace než zvýšený příděl od Pfizeru, Rakousko ještě krátce před summitem trvalo na svém.
Německá kancléřka Angela Merkelová či francouzský prezident Emmanuel Macron před summitem dali najevo, že přes dosavadní nedostatky stále podporují současný systém.
Večer se připojí americký prezident Biden
Po jednání věnovaném pandemii by lídři měli přejít k debatě o vztazích s Ruskem a Tureckem.
Ve 20:45 se s nimi pak spojí americký prezident Joe Biden, se kterým chtějí hovořit hlavně o posílení spolupráce na globálních tématech. Řeč ale bude zřejmě i o vakcínách, kterých má v současnosti USA výrazně více než Unie.