Summit EU: Nad dohodou s Kanadou může být lídrům pořádně horko

shutterstock_267979769

Evropští lídři se na bruselském summitu, který začíná zítra, chtějí dohodnout na dalším postupu při vyjednávání obchodní dohody CETA mezi EU a Kanadou. Uzavření dohody totiž od minulého týdne komplikuje nesouhlas belgického regionálního parlamentu. Pro EU to do budoucna může znamenat pokles důvěryhodnosti při jednání s dalšími třetími zeměmi.

Komplexní hospodářská a obchodní dohoda (CETA) mezi EU s Kanadou má být klíčovým tématem dvoudenního summitu Evropské rady, který se uskuteční koncem tohoto týdne v Bruselu. Může za to valonský parlament, který dohodu před víkendem zablokoval, čímž zkomplikoval její ratifikaci.

Belgická federální vláda už proto započala intenzivní jednání jak s představiteli Valonska, tak s Evropskou komisí, a v úterý se k tématu sešli ministři členských států na pravidelném zasedání v Lucemburku. K řešení ale nedospěli.

„V sázce jsou samozřejmě i významnější záležitosti než jen tato samotná dohoda,“ uvedla eurokomisařka pro obchod Cecilia Malmströmová. Měla tím na mysli především důvěryhodnost EU při uzavírání obchodních smluv s dalšími partnery v budoucnosti.

Předseda Evropské rady Donald Tusk i proto očekává, že se řešení najde při bruselském summitu. Diplomaté ale zůstávají spíše skeptičtí. Jak někteří z nich sdělili EurActivu, rychlý kompromis se do konce Evropské rady pravděpodobně najít nepodaří.

To by mohl být problém, protože již příští týden má do Bruselu přijet kanadský premiér Justin Trudeau, aby dohodu CETA s představiteli EU podepsal (27. října). V médiích se v této souvislosti začalo spekulovat, že summit EU a Kanady by mohl být v případě nezdaru odvolán.

Bulharsko a Rumunsko ve hře

Komplikace ze strany belgického regionálního parlamentu navíc nejsou jedinou překážkou, kterou musí dohoda CETA překonat. Do vyjednávání se vložilo i Rumunsko a Bulharsko, které požadují, aby Kanada zrušila pro jejich občany vízovou povinnost. Tyto dvě země jsou posledními členskými státy EU, které bezvízový styk s Kanadou doposud nemají.

Kanada již přislíbila Bulharsku, že cestující splňující určité podmínky budou moci od května 2017 do země odcestovat bez víz, vyjednávání s Rumunskem zatím žádné výsledky nepřineslo.

Kontroverze v ČR

I v České republice má dohoda o volném obchodu s Kanadou své odpůrce. Hlasitým kritikem je například česká europoslankyně Kateřina Konečná (GUE/NGL).

konečná

S dohodou nesouhlasí ani Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče ČR. CETA podle svazu zhoršuje postavení občanů, odborářů a zaměstnanců vůči obchodním korporacím.

Česká vláda je naopak přesvědčena, že dohoda přinese českým podnikům nové příležitosti. Kromě odstranění cel v obchodu se zbožím pokrývá i obchod se službami, ochranu práv k duševnímu vlastnictví, veřejné zakázky a také podporu a ochranu investic. Její sjednání schválila vláda již minulý týden.

Podle dostupných nezávislých studií, které si nechala zpracovat Evropská komise, přinese dohoda CETA nárůst celkového HDP EU v dlouhodobém horizontu o 0,02 – 0,03 % a nárůst celkového exportu EU do třetích zemí přibližně o 0,07 %.

charanzová

S využitím EurActiv.com