Summit v Bruselu: Dohodne se Evropská rada na reformě EU podle představ Velké Británie?

zdroj: Evropská rada

Evropské lídry čeká důležité jednání o návrzích na reformu Evropské unie. Tu již rámcově dohodli britský premiér David Cameron a předseda Evropské rady Donald Tusk. Zbývá však dořešit nejasnosti schované v závorkách. Sledujte společně s EurActivem, jestli se to evropským představitelům podaří.

V Bruselu začíná dvoudenní summit lídrů Evropské unie. Hlavním tématem budou reformní požadavky britského premiéra Davida Camerona, který volá po flexibilnějším fungování EU a omezení výhod sociálního systému Spojeného království pro přicházející občany jiných členských států.

Diplomaté se domnívají, že půjde o jedno z nejdůležitějších zasedání Evropské rady v historii. Bude totiž rozhodnuto o změně EU na několik desítek let dopředu – buď v podobě EU bez Británie, nebo EU s Británií, ale se zásadními rozdíly v jejím fungování. Referendum je naplánováno na 23. června.

Druhým důležitým tématem bude řešení současné migrační krize. Doposud zavedená opatření totiž zatím v praxi nefungují, jak by měla, a evropští lídři mají obavy z migrační vlny, která by mohla do EU dorazit s teplejším, jarním počasím.

V otázce migrace by měla dojít řeč například na akční plán EU-Turecko nebo na návrh Komise na vznik pohraniční a pobřežní stráže. Lídři EU se pravděpodobně nevyhnou ani plánu B, o kterém začátkem týdne jednali předsedové vlád Visegrádské skupiny v Praze.

Níže na stránce najdete pravidelně aktualizované Storify, jehož prostřednictvím můžete bruselský summit sledovat.